Edycja 13.

mikroGRANTY ESK 2016 to program współorganizacji projektów, w którym każdy może zrealizować swój pomysł na działania ze wszystkich dziedzin sztuki, animacji i edukacji kulturalnej, aktywizacji społecznej oraz wszystkie inne o charakterze kulturotwórczym.

Najbliższy nabór pomysłów już 1-15 kwietnia. 

Nie wahajcie się, weźcie miasto w swoje ręce!

W mikroGRANTACH mogą wziąć udział: pełnoletnie osoby fizyczne, nieformalne grupy osób fizycznych z dorosłym przedstawicielem, fundacje, stowarzyszenia, spółdzielnie socjalne, kościoły i związki wyznaniowe oraz wspólnoty mieszkaniowe. W programie nie mogą wziąć udziału instytucje miejskie i regionalne.

Wspólnie z Wami współorganizujemy inicjatywy, które mają wymiar kulturalno-społeczny, więziotwórczy lub artystyczny, np. warsztaty, spotkania, wydarzenia, gry miejskie itp. Nie przyjmujemy do programu propozycji działań związanych z budową infrastruktury (takie pomysły można zgłaszać w ramach np. Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego).

Zwycięskie pomysły są wyłaniane na drodze konkursu. Formularz można znaleźć online pod adresem www.wroclaw.pl/mikrogranty, jest on aktywny tylko podczas trwania poszczególnych naborów. Inicjatywy ocenia komisja złożona z przedstawicieli/-ek różnych środowisk: animacyjnych, edukacyjnych, artystycznych i akademickich. W każdym naborze wybieranych jest dziesięć projektów. O realizacji dwóch z nich decydują wrocławianie i wrocławianki w specjalnym, internetowym głosowaniu.

W marcu zapraszamy Was na siedem spotkań informacyjnych, na których przedstawimy Wam założenia programu, zasady aplikowania, odpowiemy na Wasze pytania i porozmawiamy z osobami realizującymi swoje projekty w poprzednich edycjach.

 Zachęcamy Was do zapoznania się z dokumentami obowiązującymi w kwietniowym naborze - w regulaminie wprowadziłyśmy kilka nowości i uproszczeń, odświeżyłyśmy formularz wniosku.

Koniecznie skorzystajcie ze stworzonej specjalnie dla Was listy często zadawanych przez Was pytań (FAQ), inforgafiki ze wszystkimi najważniejszymi w tym naborze datami i instrukcji wyjaśniającej wszystkie etapy, przez które musi przejść w mikroGRANTACH Wasz projekt.

Mamy nadzieję, że to co dla Was przygotowałysmy, wpłynie jeszcze lepiej na Waszą kreatywność i zapał do działania w naszym mieście!

Najbliższe spotkania informacyjne:
→ 6 marca, godzina 18:30, Rada Osiedla Lipa Piotrowska, ul. Tymiankowa 3
→ 8 marca, godzina 18.00, Stowarzyszenie Żółty Parasol, ul. Prusa 37-39
→ 15 marca, godzina 17.00, MWW Muzeum Współczesne Wrocław, plac Strzegomski 2a
→  16 marca, godzina 17.00, Gimnazjum nr 24 im. Janusza Korczaka, ul. Przybyszewskiego 59
→ 20 marca, godzina 17:00, Miejska Biblioteka Publiczna filia 44, Powstańców Śląskich 210
→ 22 marca, godzina 17:15, Ośrodek Działań Artystycznych Firlej, ul. Grabiszyńska 56 
→  29 marca, godzina 17:00, Centrum Biblioteczno-Kulturalne FAMA / Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Bolesława Krzywoustego 286

Q&A ||  na każdym ze spotkań będą obecni twórcy lub twórczynie, którzy współpracowali z nami w ubiegłych edycjach

Od 2014 roku zrealizowaliśmy wspólnie z mieszkańcami już ponad 100 projektów (2014: 12 + 2015: 50 + 2016: 52). W 2015 roku w projektach uczestniczyło 5176 osób, których realizacje oglądało 25 742 widzów. W 2016 roku ustanowiliśmy dwa rekordy: w styczniowym naborze zgłoszono aż 198 pomysłów, w głosowaniu internetowym na zwycięski projekt oddano 1871 głosów. Tylko w 2016 roku w głosowaniach internetowych na projekty oddano: 14 936 głosów. Inicjatywy w większości zgłaszane są przez osoby fizyczne i grupy nieformalne, w 2016 roku na 328 wniosków, aż 268 złożyły osoby fizyczne i grupy nieformalne


Wrocławianie, którzy działają z pomocą mikroGRANTÓW ESK WROCŁAW 2016:

Zmieniają swoją najbliższą okolicę. Na przykład Radek Michalski i sąsiedzka ekipa tworzą Kino Plenerowe przy ulicy Kruczej; sąsiedzka ekipa z Oporowa pod wodzą Natalii Bańdo działają w Parku Mamuta – wymyślili tam Osiedlowe Laboratorium Przyrody. Marcin Rosiński wraz ze Stowarzyszeniem Żółty Parasol zrealizowali Zieloną Czytelnię w Parku Tołpy, a Dorota Wojtanowicz przy wsparciu Fundacji Opieka i Troska, ratuje pszczoły na Psim Polu.

Podejmują tematy które są dla nich ważne, w których są ekspertami i dzielą się swoją wiedzą. Na przykład Michał –inżynier, na co dzień pracuje na Uniwersytecie Przyrodniczym a we współpracy z ESK 2016 stworzył edukacyjną grę fabularną o wodzie; Zenek Jasyk z grupy nieformalnej Open Mind zorganizował dla dzieci ze świetlic środowiskowych warsztaty edukacyjne o mowie nienawiści "Piękna mowa, piękna przestrzeń".

Pokazują kulturę w niecodziennych odsłonach: Na przykład przy projektach "Wrocław Strona po Stronie” –literatura na spacerze po Wrocławiu, "Zaproś teatr pod swój dach” – spektakl w Twoim domu; "Lalkomat” – teatr formy dla dorosłych / lalki nie tylko dla dzieci; fotografia w służbie lokalnej społeczności – „Trójkąt w kadrze” i „MojeFOTOCZENIE"

Dokumentują Wrocław, przywracają historię. Zaczęło się od "Wrocław, pamiętam że…" i zdjęć Witolda Romera, a teraz powstają "Pamiętnik ulicy Przodowników Pracy”, pod wodzą Gabriela L. Kamińskiego, "Gwiazdozbiór wspomnień" grupy Plotkojady; "Przejście przez piekarnię" Magdaleny Zambrzyckiej, "Wroc&Roll" Michała Stenzela oraz "Szepczący tłum" Pawła Gulcza.


Maksymalna kwota wsparcia finansowego dla pojedynczego projektu to 5 000 zł brutto. Poza tą kwotą możecie liczyć na nasze wsparcie w sprawach, które będą dla Ciebie problematyczne, np. w działaniach administracyjnych, prawnych, logistycznych lub promocyjnych. 

Wszystkie aktualności znajdziecie: T U T A J i na FB mikroGRANTÓW 

Do zobaczenia w mieście!