W 14. edycji mikroGRANTÓW ESK WROCŁAW 2016 do pierwszego etapu oceny komisji trafiły aż 53 pomysły działań na otwartych przestrzeniach Wrocławia. 16 z nich zostało szczegółowo omówionych przez pięcioosobową komisję, a 9 najlepiej ocenionych projektów, skierowanych do negocjacji z Zespołem mikroGRANTÓW.
W dniach 1-15 czerwca trwał drugi w 2017 roku nabór do specjalnej edycji mikroGRANTÓW, dedykowanej wszystkim, którzy nie mogą się doczekać ciepłych dni i plenerowych aktywności. Wnioski z pomysłami na działania realizowane na tzw. obszarach rekreacyjnych, czyli w otwartych, dostępnych dla mieszkańców miasta przestrzeniach, np. parkach, skwerach, placach, wokół rzek czy jezior, a także w podwórkach, można było składać poprzez formularz elektroniczny..
Do pierwszego etapu oceny zakwalifikowano 53 formalnie poprawne wnioski, którym pięcioosobowa komisja w składzie: Maciej Bujko, Kamilla Dolińska, Natalia Jerzak, Kamila Krysiak, Sebastian Wolszczak przyznawała punkty wg. sześciu kryteriów. W drugim etapie znalazło się 30% najwyżej ocenionych projektów, czyli 16 wniosków, które poddane zostały dyskusji i dodatkowej ocenie każdego z jurorów w skali od 0 do 10 punktów.
Najlepszą punktację zdobyły projekty:
Autorzy projektu: grupa nieformalna „Ołbin Wrocław”
to pomysł grupy „Ołbin Wrocław” mający na celu stworzenie otwartego dla wszystkich ogródka działkowego. Projekt zagospodarowania działki powstanie przy współudziale mieszkańców, którzy włączą się także w jego realizację. Ogródek ma być miejscem spotkań i wypoczynku oraz przestrzenią dla ogrodowo – artystyczno – edukacyjnych działań warsztatowych.
Autorzy projektu: grupa nieformalna „Wesołe przedszkolaki”
ekipa aktywnych rodziców dzieci z przedszkola „Wesołe Nutki” na Kozanowie przeprowadzi cykl warsztatów edukacyjnych o tematyce przyrodniczej. W ramach działań dzieci, poprzez obserwację i odkrywanie, nauczą się dbać o rośliny oraz w jaki sposób korzystać z ich dobrodziejstwa.
Autorzy projektu: grupa nieformalna „Okamgnienie”–
to druga odsłona cieszącej się dużym zainteresowaniem gry miejskiej realizowanej w ramach czerwcowej edycji mikroGRANTÓW z 2016 roku. Tym razem planszą gry będą tereny Parku Szczytnickiego i Hali Stulecia. Integracja, współpraca, przełamywanie barier połączone z dobrą zabawą i aktywnie spędzonym czasem na świeżym powietrzu zapewnione!
Autorka projektu: Dominika Stryjewska
Dominika – doktorantka UWr, zaprasza na drugą edycję warsztatów urbanistycznych zrealizowanych w ramach IV edycji mikroGRANTÓW w 2015 roku. Tym razem dzieci z Przedmieścia Oławskiego poznają cały proces powstawania projektu zagospodarowania przestrzennego, od koncepcji na papierze po realizację w przestrzeni jednego z podwórek tzw. Trójkąta. Razem z prowadzącymi dzieciaki zaprojektują i wykonają także elementy małej architektury wzbogacającej rewitalizowaną przestrzeń.
Autorzy projektu: grupa nieformalna „Cztery zmysły”
w dobie natłoku wrażeń wizualnych autorzy projektu zapraszają do zwolnienia tempa i chwilowego wyłączenia zmysłu wzroku. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję bezwzrokowo poruszać się po Parku Tołpy, samodzielnie z białą laską oraz w towarzystwie przewodnika, mobilizując do większej aktywności pozostałe zmysły. Jest to kontynuacja cieszącego się dużym zainteresowaniem projektu zrealizowanego w 2016 roku w ramach edycji specjalnej mikroGRANTÓW „Podziel się Energią”.
Autorka projektu: Aleksandra Bolek
to druga odsłona projektu „Karłowice gotują (się)” zeszłorocznej edycji specjalnej mikroGRANTÓW „Podziel się Energią”. Tym razem uczestnikom kulinarnego spaceru, po nieco zapomnianych miejscach Karłowic, towarzyszyć będzie stoliczek-nakryj-się, który na każdym postoju zapełni się wcześniej przygotowanymi rarytasami.
Autorki projektu: grupa nieformalna „grupa doprzodu”
grupa architektek krajobrazu zaprasza do realizacji edukacyjnych spacerów po wrocławskim lesie – Parku 1000-lecia. W trakcie warsztatów uczestnicy wykonają ekologiczne elementy małej architektury, które będą jednocześnie elementami nawigującymi zawierającymi wskazówki dotarcia do lasu z trzech osiedli Wrocławia: Żernik, Nowego Dworu i Muchoboru Wielkiego.
Autorzy projektu: Aldona Zając i Michał Garstka
po kinie „Paloma” przy ulicy Żernickiej pozostało jedynie wspomnienie, jednak chęć kultywowania filmowej tradycji wśród mieszkańców Żernik jest nadal silna. Aldona i Michał zapraszają do letniego kina na polanie wszystkich mieszkańców Wrocławia i zapewniają repertuar odpowiadający różnym gustom kinomanów.
Autorzy projektu: grupa nieformalna „Nadobrze”
aktywna ekipa z Nadodrza chce stworzyć przestrzeń łączącą mieszkańców w smaczny sposób i zaprasza na wspólne śniadania pod chmurką. Spotkania te będą świetną okazją do wymiany doświadczeń, nie tylko tych kulinarnych. Chcesz zjeść wspólnie z nami śniadanie? Łap dżem, ser lub po prostu to, na co masz ochotę i wpadaj na Nadodrze!
Dwa z pomysłów zostały wybrane podczas głosowania internetowego, które odbywało się między 12 a 18 września.
(regulamin pod adresem: http://www.wroclaw2016.pl/upload/downloads/programs/nabor-iii_edycja-15._specjalna_rok-2017_regulamin-glosowania-internetowego-1505132560.pdf)
10. Nakręceni Maślicami (I miejsce w głosowaniu internetowym)
Autorzy projektu: grupa nieformalna „Kolektyw pomysłów”
Ekipa z Kolektywu pomysłów zaprasza na szereg działań artystycznych promujących wrocławskie Maślice. Już niedługo ruszy konkurs „Kadry Maślic”, łapcie zatem za kamery, aparaty fotograficzne i uwieczniajcie to, czym Maślice Was zachwycają. W sierpniu i wrześniu lokalni artyści przeprowadzą warsztaty malarskie, a na początku października zapraszamy Was na wielopokoleniowe warsztaty literackie. Dużo? To jeszcze nie koniec – w ramach finału Nakręconych zapraszamy na plenerowe pokazy filmowe!
11. Teatr w Podwórzu - Zaproś Sąsiada (II miejsce w głosowaniu internetowym)
Autorzy projektu: grupa nieformalna „Teatr a+a”
„Teatr a+a” w ramach mikroGRANTÓW w 2016 realizował projekt „Zaproś teatr pod swój dach”. Wówczas sceną dla spektaklu były podłogi „czterech kątów” mieszkańców Wrocławia. Tym razem autorzy projektu zapraszają do teatru na podwórzu, gdzie w szerszym gronie będzie można obejrzeć spektakl , a później wspólnie podyskutować o tematach poruszonych w sztuce. Bilet wstępu nie będzie potrzebny! Więcej informacji już wkrótce.
Szczegółowa ocena wszystkich poprawnych formalnie 53 wniosków znajduje się w załączniku.
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym!
/
Wszystkie aktualności znajdziecie: T U T A J i na FB mikroGRANTÓW
Do zobaczenia w mieście!