Edycja 17. - specjalna, maj 2018 WYNIKI

Harmonogram

Nabór wniosków: 01.05.2018 - 20.05.2018 Ogłoszenie wyników: 04.06.2018 Liczba projektów: 10 Realizacja: koniec czerwca - 31 października 2018

Poznajcie 10 zwycięskich plenerowych inicjatyw, które wkrótce realizowane będą w naszym mieście. Od 1 do 15 maja mogliście do nas zgłaszać swoje pomysły na plenerowe działania w drugim w tym roku naborze do Programu Współorganizacji Projektów Mikrogranty. 

W tegorocznej, ogólnomiejskiej formule, osoby fizyczne i grupy nieformalne mogły wysyłać pomysły na swoje inicjatywy do ścieżki prowadzonej przez Strefę Kultury Wrocław. W Edycji 17. – specjalnej, najważniejsze było dla nas skoncentrowanie większości działań w projekcie w plenerze, w Waszym lokalnym środowisku, na jednym z czterech obszarów: na Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu.

Z Waszych 65 pomysłów, które zostały przekazane do dwuetapowej oceny, niezależne, zewnętrzne komisje wybrały 10 zwycięskich projektów. W skład każdej z komisji wchodzili zaproszeni przez nas specjaliści – zarówno praktycy, jak i teoretycy lokalnych projektów animacyjnych, edukacyjnych, rekreacyjnych czy artystycznych. Więcej o nich możecie przeczytać TUTAJ.

Dzięki kolejnej, plenerowej edycji wspólnie przekonamy się, że Wrocław ma do zaoferowania wiele otwartych, zielonych przestrzeni, w których można realizować swoje inicjatywy. Wspólnie z Wami wyjdziemy w plener, cieszyć się słońcem, zielenią i spędzać czas w parkach, na skwerach, placach czy podwórkach… Nasze wspólne lato będzie pełne atrakcji!


Szczegółowe oceny wszystkich nadesłanych inicjatyw i 10 zwycięskich projektów, po 3 z obszaru Fabrycznej i Krzyków oraz po 2 z Psiego Pola i Śródmieścia:

 

I FABRYCZNA

  1. „DWORSKA MASKARADA NA ZAMKU W LEŚNICY”- PLENEROWE WARSZTATY I BAL MASKOWY W PARKOWYM AMFITEATRZE DLA MIESZKAŃCÓW LEŚNICY I OKOLIC. PROGRAM W SWEJ ESTETYCE BĘDZIE SIĘ ODWOŁYWAŁ DO DWORSKICH MASKARAD, KTÓRE W OKRESIE RENESANSU ODBYWAŁY SIĘ W SALACH BALOWYCH I NA ZAMKOWYCH KRUŻGANKACH (222 pkt.)

Grupa nieformalna „Gwardia Gryfa” przeniesie dzięki swoim działaniom Zamek w Leśnicy oraz jego okolice w czasy bajecznego renesansu. Projekt zakłada organizację czterech wydarzeń, w które będą mogli zaangażować się wszyscy mieszkańcy osiedla. Będą to warsztaty renesansowej, włoskiej sztuki żonglerki chorągwiami na polanie parkowej, warsztaty tańców dawnych, podczas których będzie można nauczyć się dwóch tańców renesansowych: pawany i saltarello i dodatkowo warsztat tworzenia kostiumów, na którym uczestnicy, pod okiem krawcowej, przygotują stroje na wydarzenie finałowe, którym będzie wspólna Dworska Maskarada! Będzie jej towarzyszyć korowód po parkowych alejach z udziałem szczudlarzy, chorągwiarzy i dam dworu oraz bal maskowy! 

  1. BEZPIECZNA PSIJAŹŃ (195 pkt.)

Katarzyna Szakowska wie, jak pracować ze zwierzętami i bardzo chce się tą wiedzą podzielić z innymi. Jak sama pisze, chciałaby nauczyć innych czytania mowy ciała psów i  umiejętności dostrzegania dawanych przez nie sygnałów ostrzegawczych, a także opowiedzieć o terapeutycznych funkcjach przebywania ze zwierzętami. Dzięki temu kontakty z czworonogami będą dla wszystkich bardziej bezpieczne, a dla zwierząt – mniej stresujące!  Działania projektowe zostaną skoncentrowane głównie na terenie Parku Zachodniego, ale zaproszeni zostaną wszyscy chętni, zarówno osoby, które mają już swoje psy, jak i te, które chciałyby się dowiedzieć czegoś więcej o zwierzakach i ich potrzebach.

  1. KTÓRĘDY DROGA? RODZINNA PIESZO-ROWEROWA EKOGRYWALIZACJA. JEDNODNIOWA WAKACYJNA GRA MIEJSKA (191 pkt.)

Projekt to pomysł Sylwii Świerczyńskiej, która chciałaby zorganizować grę miejską z elementami spaceru historyczno-przyrodniczego dla mieszkańców Grabiszyna, Grabiszynka i Gajowic. Scenariusz gry zostanie stworzony wspólnie z uczestnikami, którzy potem, poza wypełnianiem poszczególnych zadań, będą mogli dowiedzieć się więcej o ciekawej przeszłości swojej okolicy! Dzięki zróżnicowanej i kolektywnie dobranej trasie (od Parku Grabiszyńskiego, przez wzgórze Gajowickie, i Zieleniec przy placu Pereca aż do Kawiarni Sąsiedzkiej), animacjom i spotkaniom w różnych lokalizacjach projekt będzie też szansą na promowanie możliwości ekologicznego-rowerowego poruszania się po mieście!

 

II KRZYKI

  1. MIĘDZYPOKOLENIOWE SPOTKANIA MAM NA KRZYKACH (205 pkt.)

Projekt zainicjowany przez grupę nieformalną „Trzy mamy”, które swoje działania chcą skierować w stronę Matek - na wykłady, warsztaty oraz do wspólnych aktywności zaproszone zostaną kobiety będące w ciąży, mamy małych dzieci oraz mamy będące już babciami. Projekt ma kilka celów, w tym m.in. integrację, edukację, przełamywanie tematów tabu, międzypokoleniową wymianę doświadczeń między matkami, zawarcie lokalnych znajomości oraz wsparcie kobiet na różnych etapach macierzyństwa.

W ramach projektu na osiedlach Krzyki-Partynice, Ołtaszyn, Klecina, odbędą się m.in. warsztaty z ekspertami dotyczące karmienia piersią, pielęgnacji, wychowania, zmian w stylach rodzicielstwa, które nastąpiły w ciągu ostatnich 30 lat czy dotyczące. Zorganizowane zostaną spotkania z jogą, koncert gongów i mis tybetańskich, pchle tarki połączone z piknikami.

  1. „KSIĘŻE W PEŁNI – PIKNIK SĄSIEDZKI: WYMIANA GARAŻOWA, KUCHNIA SĄSIEDZKA ORAZ WYBORY NAJPIĘKNIEJSZEGO KUNDLA NA OSIEDLU.” (203 pkt.)

Inicjatorzy projektu – grupa nieformalna „Zgaga”, zorganizują dwa osiedlowe spotkania dla mieszkańców Księża Małego, w ramach których odbędą się: wymiana garażowa, wspólny, plenerowy posiłek sąsiedzki oraz wybory najpiękniejszego kundla w okolicy. Wszystko to w  dwóch turach osiedlowych działań (23  czerwca oraz 21 lipca) na boisku szkolnym przy przedszkolu nr 57 (ul. Chorzowska), miejscu ogólnie dostępnym i dobrze znanym okolicznym mieszkańcom. Znajdzie się w ich trakcie czas na relaks i rozmowy, a nawet kłótnie. Bezgotówkowa wymiana wszelkich możliwych do oddania sprzętów pozwolą na ich drugie życiu u nowych właścicieli. Wybory najpiękniejszego kundla będą świetną okazją do pochwalenia się swoim psem i do integracji mieszkańców Księża.

  1. „REVITALIZACJA KRZYKÓW” (190 pkt.)

Wielowątkowy bardzo zdrowy projekt „zreVITALizowanych” pozwoli na aktywizację mieszkańców dawnej dzielnicy Krzyki oraz wszystkich chętnych wrocławian. Inicjatorzy chcą skupić się na poszerzaniu świadomości żywieniowej wśród różnych społeczności i propagowaniu zdrowego stylu życia poprzez edukację żywieniową. Ideą projektu jest kreowanie zdrowych nawyków żywieniowych oraz podwyższanie „kultury jedzenia”. Cały projekt zostanie podzielony na 3 edycje tematyczne odbywające się mniej więcej raz na miesiąc w jednym z parków na Krzykach. Talerz, głowa i ruch to bogaty program warsztatów, konsultacji, wykładów i wspólnych ćwiczeń w plenerze.
Spotkania i warsztaty będą odbywać się w weekendy w lipcu i w sierpniu 2018.

 

III PSIE POLE

  1. KOLOROWY ZAKRZÓW (204 pkt.)

Inicjatorka projektu, Maria Smolarek, ma pomysł na działania integracyjne i stworzenie przestrzeni do nawiązania sąsiedzkich relacji na zmieniającym się i rozbudowującym Zakrzowie. W czasie wakacyjnych spotkań plenerowych mieszkańcy osiedla (zarówno ci mieszkający tam od dawna, jak i zamieszkujący je od niedawna Romowie) będą mogli wspólnie uczestniczyć w zajęciach baseballowych, podzielić się kulinarnymi umiejętnościami oraz stworzyć własne ozdoby podczas warsztatów rękodzielniczych. Co więcej, wykorzystanie różnych przestrzeni osiedla (teren Szkoły Podstawowej nr 44 przy ulicy Wilanowskiej, skwer przy ulicy Marynarskiej oraz nowopowstałe boisko do baseballa przy ulicy Niepodległości) umożliwi mieszkańcom zapoznanie się z rnorodnymi możliwościami spędzania czasu na Zakrzowie.

  1. STWÓRZMY RAZEM PIEŚŃ PSIEGO POLA (186 pkt.)

Celem projektu zainicjowanego przez grupę nieformalną „Gramy razem” jest odkrycie muzycznego potencjału Psiego Pola! Podczas spotkań warsztatowych, połączonych z elementami zajęć z creative writing, mieszkańcy stworzą wspólnie pieśń o swoim osiedlu -  tekst będzie opierał się na ich opowieściach i historiach związanych z Psim Polem. Następnie, razem z kompozytorem, będą uczestniczyć w tworzeniu muzyki do wymyślonego przez siebie tekstu. Będzie to okazja do poznania i rozwinięcia swoich muzycznych umiejętności! Dodatkowo,  uczestnicy wykonają proste instrumenty muzyczne z rur pcv, drewnianych klocków, puszek i innych, które wykorzystają podczas koncertu w rynku Psiego Pola. Koncert w plenerze będzie okazją zarówno do zaprezentowania pieśni szerszej publiczności, jak i do wspólnego spędzenia czasu!

 

IV ŚRÓDMIEŚCIE:

  1. OŁBIŃSKI OGRÓD OTWARTY, WYDOBYWAMY, PRZEWIETRZAMY I DZIELIMY SIĘ! (219 pkt.)

To druga edycja projektu realizowanego przez grupę nieformalną „Ołbin Wrocław”, na terenie ogródków działkowych na tym osiedlu. W tej odsłonie inicjatywy pomysłodawcy do przewodniego hasła „otwarcie” dołączyli także „wydobywanie”, „przewietrzanie” i „dzielenie się”. Chcą zajrzeć na grządki, do altanek, kulinarnych kajetów działkowiczów oraz zachęcić ich do podzielenia się z mieszkańcami własnymi produktami i wiedzą. Celem projektu jest wyjście „z wewnątrz na zewnątrz” z tym, co mają do zaoferowania ołbińskie ogrody i ich gospodarze.  W ramach projektu odbędą się m.in. warsztaty z ogrodnictwa działkowego dla początkujących, warsztaty projektowania oraz wykonania działkowych narzędzi i sprzętów, warsztaty kulinarne połączone ze wspólnym sporządzaniem przetworów. Na finał wspólnie zorganizujemy osiedlowy bezgotówkowy targ, na którym będzie można wymienić się produktami działkowymi, przetworami czy wykonanymi wcześniej narzędziami.

  1. "PIRACI DUZI I MALI" (187 pkt.)

Pomysł Agnieszki Gil, animatorki działań kulturalnych związanych z literaturą, ilustracją, Wrocławiem zakłada integrację międzypokoleniową oraz pokazanie, że w miejscach zielonych można nieszablonowo spędzać czas. W trakcie trzech „pirackich” spotkań seniorzy i dzieci będą uczyć się śpiewać szanty, wiązać węzły (także te bardzo przydatne w codziennym życiu, jak ratowniczy), pobudzać kreatywność w czasie wymyślania strojów do pokazu mody pirackiej, mówić i czytać o „żeglarskich sprawach” oraz wspólnie grać w rozmaite zabawy. Będzie ruch, sztuki plastyczne, śpiewanie, animacje z literaturą piracką, poszukiwanie skarbu. Duzi skorzystają z idealnych dla nich dawnych gier, mali uruchomią wyobraźnię przy wspólnych działaniach, a przy tym poznają się, zbliżą, a być może zechcą kontynuować znajomości, spotykać się w innych okolicznościach!

 

Szczegółowa ocena wszystkich poprawnych formalnie 65 wniosków znajduje się w załączniku.

Gratulujemy wszystkim wyłonionym projektom!

 

Znajdziecie nas na:

www.wroclaw.pl/mikrogranty

strefakultury.pl/mikrogranty

www.facebook.com/mikrogranty  

www.instagram.com/mikro.granty 

///

Mikrogranty to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia (głównie, choć nie jest to wymóg formalny) mogą realizować swoje pomysły na działania z zakresu animacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym.

Celem programu jest umożliwienie zdobycia i rozwój umiejętności niezbędnych do skutecznego wpływu na swoje miasto, prowadzenia oddolnych inicjatyw z sąsiadami, a także zachęcenie do kreatywnej dyskusji i wymiany poglądów. Ważne dla nas jest wykorzystywanie potencjału funkcjonalno-przestrzennego wrocławskich osiedli do realizacji inicjatyw aktywizujących i więziotwórczych, z naciskiem na aktywizację obszarów położonych poza Starym Miastem.

Program powstał w 2018 roku z połączenia funkcjonujących we Wrocławiu od 2014 roku mikroGRANTÓW ESK Wrocław 2016, prowadzonych przez Biuro Festiwalowe Impart 2016 oraz działających w 2017 roku Wrocławskiego Funduszu Małych Inicjatyw i Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego Wrocławia prowadzonych przez Fundację Umbrella.