Edycja 18. - specjalna, wrzesień 2018 WYNIKI

Harmonogram

Nabór wniosków: 01.09.2018 - 04.10.2018 Ogłoszenie wyników: 05.10.2018 Liczba projektów: 9 Realizacja: koniec października - 18 grudnia 2018

Poznajcie dziewięć zwycięskich inicjatyw, które jesienią i zimą będą realizowane w naszym mieście. Od 1 do 15 września czekałyśmy na Was i Wasze pomysły na działania w jednej z dawnych wrocławskich dzielnic. Dzięki wrześniowemu naborowi chciałyśmy zachęcić Was do działania, wspólnego spędzenia czasu z sąsiadami (zarówno tymi z podwórka, jak z i tym mieszkającymi nieco dalej) oraz do opowiedzenia nam „swojego Wrocławia”, swoich wrocławskich mikrohistorii. Zaprosiłyśmy wszystkich chętnych Wrocławian (pełnoletnie osoby fizyczne, także te prowadzące działalność gospodarczą, oraz grupy nieformalne) do realizacji we współpracy z nami (czyli Strefą Kultury Wrocław) swoich pomysłów na działania z zakresu animacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym.

Z Waszych 52 pomysłów, które zostały przekazane do dwuetapowej oceny, niezależne, zewnętrzne komisje wybrały 9 zwycięskich projektów. W skład każdej z komisji wchodzili zaproszeni przez nas specjaliści – zarówno praktycy, jak i teoretycy lokalnych projektów animacyjnych, edukacyjnych, rekreacyjnych czy artystycznych. Więcej o nich możecie przeczytać TUTAJ.

Dzięki jesienno-zimowej, Edycji 18., przekonamy się, jakimi „wrocławskimi opowieściami” – znanymi i mniej znanymi miejscami, ludźmi, literaturą, muzyką, teatrem, architekturą, lokalnymi historiami miejskimi – chcecie się z mieszkańcami naszego miasta podzielić!

20 października w Barbarze spotkacie twórców i twórczynie 9 mikrograntowych jesienno-zimowych inicjatyw oraz dowiecie się więcej o tym, co wspólnie z mieszkańcami planujemy na wrocławskich osiedlach. 

Szczegółowe oceny wszystkich nadesłanych inicjatyw znajdziecie w załączonym protokole, a poniżej możecie poczytać o 9 zwycięskich projektach - 3 z obszaru Fabrycznej i Krzyków oraz 2 ze Śródmieścia i 1 z Psiego Pola:

I FABRYCZNA

  1. Slow jogging Fabryczna, czyli truchtając poznaj swój park (224 pkt.)

Znacie tempo biegu „niko niko”, podczas którego można spokojnie rozmawiać, a jednocześnie wzmacniać swoją kondycję? Grupa nieformalna „Slow Jogging Wrocław” zaprasza wszystkich do wspólnego truchtania w takim rytmie – cztery niedziele i cztery parki na terenie dawnej dzielnicy Fabryczna. Poprzez spotkania projektowe w parkach: Popowickim, Złotnickim, Leśnickim i Tysiąclecia będziecie mogli poznać technikę slow joggingu, wspólnie pobiegać w odpowiednim dla Was tempie oraz poznać historię przemierzanych przestrzeni rekreacyjnych. W ramach działań projektowych powstanie też broszura z mapą parków i informacjami o ich możliwościach, jakie dają do uprawiania w nich sportowych aktywności!

  1. Akcja PLANSZA, czyli jak Superbohaterowie ratują Maślice! (223 pkt.)

Stworzenie osiedlowej planszówki na Maślicach to pomysł grupy nieformalnej „3K  - Komitywa Konkretnych Kobiet”. W trakcie spotkań grupa chce zbierać maślickie mikrohistorie i na ich podstawie wspólnie z mieszkańcami i mieszkankamiosiedla tworzyć scenariusz gry planszowej, w której postaciami będzie grupa Superbohaterów reprezentujących Maślice Małe i Maślice Wielkie. W następnym etapie uczestnicy zaprojektują graficznie grę, a przy udziale maślickiej szkoły dla dzieci głuchoniemych, stworzą rysunki superbohaterów i kapsułę czasu, która zostanie po projekcie i ukryta na kolejne 10 lat! Projekt zakończy się I Turniejem Planszówek na Maślicach.

  1. BLOKI PISZĄ BLOGI . Poznajemy i odkrywamy pasje i mikrohistorie na Szczepinie (218 pkt.)

„Serce Szczepina”, grupa nieformalna, która stoi za zwycięskim projektem, postara się odnaleźć na Szczepinie dorosłych pasjonatów różnych dziedzin, którzy poprzez tworzenie blogów podzielą się swoimi zdolnościami. Opowiedzą oni nam “swój Wrocław”, swoje mikrohistorie. Podczas cyklu warsztatów prowadzonych przez web designera i blogerkę: mieszkankę Szczepina, założą blogi, poznają tajniki WordPressa i grafiki komputerowej, zasady tworzenia artykułów i ich promowania oraz pozycjonowania treści w internecie. Finalnie każdy uczestnik otrzyma własną domenę z przygotowanym w czasie warsztatów blogiem. Podsumowaniem projektu będzie wydanie gazetki ze szczepińskimi pasjonatami, zaprojektowanej przez samych uczestników, zawierającej najciekawsze artykuły z ich blogów. Po zakończeniu warsztatów odbędzie się spotkanie otwarte uczestników z mieszkańcami osiedla.

II KRZYKI

  1. Tropem gorzkiego cukru - pocztówka z dawnej Kleciny (214 pkt.)

Projekt zainicjowany przez grupę nieformalną „Klecinianie”, którzy chcą przypomnieć historię dawnej małej wsi, której losy w czasie II wojny światowej radykalnie przeobraziły się ze słodkich w gorzkie. Dzięki spotkaniom w lokalnej szkole, klubie seniora oraz w plenerze Parku Klecińskiego mieszkańcy poznanają losy byłej Cukrowni Klecina, historię Pałacu w Parku Klecińskim oraz dawnego kościoła ewangelickiego. Dzięki grupie będzieci mogli wziąć udział m.in. w warsztatach plastycznych, spacerze historycznym, spotkaniach międzypokoleniowych. Finałem projektu będzie wernisaż powstałych dzięki zebranym zdjęciom, rycinom i wspomnieniom – pocztówek.

  1. Kroniki sklepowe Trójkąta - Mikroreportaże z małych sklepów i zakładów rzemieślniczych na Przedmieściu Oławskim (214 pkt.)

Jacek Sterczewski, pomysłodawca projektu chce zebrać historie osób prowadzących małe sklepy i zakłady rzemieślnicze na Przedmieściu Oławskim. Do projektu zaangażuje uczniów szkół podstawowych na osiedlu, którzy nagrają wywiady, ale także pod okiem specjalistów nauczą się jak takie lokalne mikrohistorie zbierać.  Uczestnicy wezmą udział w warsztatach prowadzonych przez dziennikarza zajmującego się tematyką osiedlową - dowiedzą się o znaczeniu historii mieszkańców i sposobach ich nagrywania tak, by mogły być eksploatowane w audycjach radiowych i jako podcasty. Dzięki reportażom i przy wsparciu grafika powstanie mapa „trójkątowych” małych sklepów i zakładów. Projekt zakończy otwarte spotkanie dla wszystkich mieszkanek i mieszkańców Przedmieścia Oławskiego.

  1. Ożywiamy zabytkowe uliczki Tarnogaju (199 pkt.)

Natalia i Marlena razem z mieszkankami i mieszkańcami Tarnogaju przeprowadzą warsztaty z lepienia z gliny zabytkowych domków zaprojektowanych dla pracowników osiedlowej gazowni, znajdujących się przy ul. Kamienieckiej oraz ul. Ząbkowickiej. Domy przy tych dwóch ulicach to niezwykle malownicze obiekty, mało znane wrocławianom, mimo swojej bardzo ciekawej historii. Finałem projektu będzie wieczorny korowód mieszkańców z przygotowanymi oświetlonymi domkami, kończący się plenerową wystawą stworzoną wspólnie z wszystkimi uczestnikami na terenie Parku Tarnogajskiego.

III PSIE POLE

  1. Psie Pole na każdy dzień - kalendarz stworzony przez mieszkańców Zawidawia (204 pkt.)

Osiedlowy kalendarz współtworzony przez mieszkańców to pomysł Moniki Glińskiej. W ramach projektu zorganizowane zostaną spacery po osiedlu, podczas których mieszkańcy i mieszkanki Zawidawia (oraz okolic) poszukają inspiracji w przestrzeni  i wykonają fotografie, na podstawie których, podczas  międzypokoleniowych, otwartych warsztatów kolażowych, tworzone będą ilustracje – które znajdą się w powstającym w projekcie kalendarzu. Obrazy te będą nawiązywały do miejsc, postaci i legend związanych z Zawidawiem. Jakie historie zostaną opowiedziane w kalendarzu? Tego dowiemy się w grudniu!

IV ŚRÓDMIEŚCIE

  1. „Na Salonach”, czyli współczesne dobre maniery (220 pkt.)

Inicjatorka projektu, Patrycja Kochanek, ma pomysł na opowiedzenie historii wrocławskiej burżuazji i organizację cyklu spotkań dotyczących życia „na salonach” – etykiety i zasad savoir vivre. Warsztaty będą odbywać się w dwóch grupach: międzypokoleniowej oraz wielokulturowej, a ich uczestnicy/czki dowiedzą się więcej na temat historii burżuazji oraz będą mieli/ały szansę na praktyczne poznanie manier życia codziennego. Czy zmieniają się one na przestrzeni lat, jak różnią się w zależności od różnych kontekstów narodowych? Tego uczestnicy dowiedzą się na kończącym ich spotkania „sprawdzianie” – wspólnym podwieczorku w jednym ze śródmiejskich lokali gastronomicznych. W trakcie projektu zostanie wyprodukowana broszura podsumowująca najważniejsze informacje o etykiecie, przekazywane podczas spotkań!

  1. Historyczny spacer fotograficzny - Ołbin oczami artysty (220 pkt.)

Michalina Naraniecka, pomysłodawczyni projektu, jest fotografką i chciałaby swoimi umiejętnościami i widzą podzielić się z innymi. W swoich działaniach chce zaprosić chętnych do spacerowania po Ołbinie i poznawania historii jego architektonicznych „perełek”! Jednocześnie, projekt dzięki swojemu warsztatowemu charakterowi, pozwoli na dowiedzenie się więcej nie tylko o historii Ołbina, ale też o technicznych aspektach fotografowania czy na przekonanie się, że do zrobienia dobrego zdjęcia, nie trzeba dysponować profesjonalnym sprzętem – wystarczy telefon. Zdjęcia wykonywane przez uczestników/czki na Ołbinie będą miały szansę pojawienia się na wystawie podsumowującej projekt!

 

Szczegółowa ocena wszystkich poprawnych formalnie 52 wniosków znajduje się pod linkiem i w zakładce Dokumenty na stronie strefakultury.pl/mikrogranty

 

Gratulujemy wszystkim wyłonionym projektom!

 

Znajdziecie nas na:

www.wroclaw.pl/mikrogranty

strefakultury.pl/mikrogranty

www.facebook.com/mikrogranty  

www.instagram.com/mikro.granty