Edycja 20. - maj 2019

Chcecie zorganizować warsztaty działkowe i majsterkowe na Zaciszu, grę terenową o historii Osobowic, cykl edukacyjnych śniadaniowych pikników na Ołtaszynie lub plenerowe warsztaty kulinarne dla sąsiadów na Stabłowicach? Macie pomysł, jak wziąć miasto w swoje ręce latem? Czekamy na Was i Wasze pomysły na działania plenerowe w jednej z dawnych wrocławskich dzielnic!

1 maja ruszyłyśmy z plenerowym naborem do Mikrograntów - ogólnomiejskiego programu wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych. We współpracy ze Strefą Kultury Wrocław oraz Fundacją Umbrella osoby fizyczne i grupy nieformalne, młode organizacje pozarządowe oraz grupy młodzieżowe będą mogły w 2018 roku zrealizować łącznie ponad sto projektów.

W ramach ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych i Edycji 20. wiosną oraz latem chcemy wyjść z Wami w plener. Zachęcamy Was (czyli pełnoletnie osoby fizyczne, także te prowadzące działalność gospodarczą, oraz grupy nieformalne) do zgłaszania pomysłów na działania z zakresu, aktywizacji społecznej, edukacji aktywizacji społecznej o charakterze kulturotwórczym, które realizowane będą na tzw. obszarach rekreacyjnych, czyli w otwartych, dostępnych dla mieszkańców miasta przestrzeniach.

Zgłaszać możecie je poprzez specjalny FORMULARZ. Od tej edycji możecie swoje pomysły przed ostatecznym złożeniem wielokrotnie modyfikować!

Wybrane projekty z czterech obszarów (Fabryczna, Krzyki, Psie Pole, Śródmieście) otrzymają od nas nie tylko wsparcie finansowe (do 5 000 PLN brutto), ale też pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, promocyjnych i logistycznych. Szczególnie ważne będzie dla nas skoncentrowanie większości działań projektu na obszarach poza osiedlem Stare Miasto.

Wybierzcie się na spacer po swoim osiedlu i sprawdźcie, jakie plenerowe miejsca są w Waszej okolicy. Możecie zaplanować działania w parku, na skwerze lub na podwórku, które chcielibyście ożywić. Może znacie miejsca, które dla mieszkańców Wrocławia są nieodkryte i chcielibyście się nimi podzielić?

Zajrzyjcie do regulaminu, listy najczęściej zadawanych pytań i naszych odpowiedzi (FAQ), dodatkowo punktowanych zrealizowanych projektów WBO, karty obszarów zielonych, infografik i mapki z obszarami.

Wzór wniosku do edycji znajdziecie TUTAJ

O szczegółach (regulaminach, szczegółowych terminach i zasadach współpracy), przedstawicielki Strefy Kultury Wrocław opowiedzą na odbywających się w kwietniu i maju spotkaniach informacyjnych:

Na Wasze pomysły będziemy czekały do 15 maja! 10 zwycięskich projektów poznacie do 7 czerwca, a uczestniczyć w nich będziecie mogli i mogły już od końca czerwca do 31 października 2019 roku.

! Pamiętajcie, że od 2018 roku działamy na nieco innych zasadach i jako Strefa Kultury Wrocław przyjmujemy wnioski tylko od osób fizycznych oraz grup nieformalnych. Jeśli reprezentujecie NGO lub grupę młodzieżową, możecie zgłosić swój projekt do Fundacji Umbrella - ścieżki Mikrogranty NGO lub Mikrogranty młodzieżowe.

 

Do zobaczenia w mieście!

Znajdziecie nas na:
www.wroclaw.pl/mikrogranty
www.strefakultury.pl/mikrogranty 
www.facebook.com/mikrogranty 
www.instagram.com/mikro.granty 

///

Mikrogranty to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia (głównie, choć nie jest to wymóg formalny) mogą realizować swoje pomysły na działania z zakresu animacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym.

Celem programu jest umożliwienie zdobycia i rozwój umiejętności niezbędnych do skutecznego wpływu na swoje miasto, prowadzenia oddolnych inicjatyw z sąsiadami, a także zachęcenie do kreatywnej dyskusji i wymiany poglądów. Ważne jest dla nas wykorzystywanie potencjału funkcjonalno-przestrzennego wrocławskich osiedli do realizacji inicjatyw aktywizujących i więziotwórczych, z naciskiem na aktywizację obszarów położonych poza Starym Miastem.

Mikrogranty to też liczne działania edukacyjne. W 2019 roku możecie wziąć udział w weekendowych Warsztatach Mikrograntów i trzymiesięcznym cyklu Akademia Mikrograntów 4.

Program powstał w 2018 roku z połączenia funkcjonujących we Wrocławiu od 2014 roku mikroGRANTÓW ESK Wrocław 2016, prowadzonych przez Biuro Festiwalowe Impart 2016 oraz działających w 2017 roku Wrocławskiego Funduszu Małych Inicjatyw i Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego Wrocławia prowadzonych przez Fundację Umbrella.