Kiedy słońce chowa się za horyzontem Wrocławia, budzą się historie, których nie odważylibyśmy się opowiedzieć za dnia. Zapraszamy na „Carmina Noctis” – Pieśni Nocy. Jest to wyjątkowe wydarzenie jubileuszowe w ramach V Festiwalu im. Romana Kołakowskiego. Ten koncert przenosi do innego świata, w którym granica między jawą a snem przestaje istnieć.
Tam, gdzie zaczyna się sen
Noc to nie tylko brak światła. To przestrzeń absolutnej wolności, w której cichy chichot diabła miesza się z westchnieniem ulgi, a poczucie wszechmocy przeplata się z bezsilnością. Podczas koncertu „Carmina Noctis” (Pieśni Nocy) nie będziesz zwykłym widzem. Staniesz się wędrowcem po ścieżkach sennych mar i nocnych spacerów, gdzie każdy szmer może mieć znaczenie.
To tutaj, w bezpiecznym półmroku Impart Centrum, pozwolimy dojść do głosu pragnieniom, których boimy się wypowiedzieć głośno. Razem z wybitnymi artystami przeżyjesz chwile nagłych wzlotów i bolesnych upadków, poznasz smak namiętności i poczujesz dreszcz zbrodni, do której popycha nocny obłęd.
Roman Kołakowski jako przewodnik po magii mroku
Narratorem tej niezwykłej podróży będzie Roman Kołakowski – mistrz słowa, który w swojej twórczości wielokrotnie próbował zgłębić tajemnicę nocy. Dzięki jego wybitnym przekładom i autorskim tekstom usłyszysz głosy legendarnych bardów w zupełnie nowej, intymnej odsłonie. Przygotuj się na spotkanie z mroczną poetyką:
- Nicka Cave’a i jego brutalnej szczerości,
- Toma Waitsa i jego knajpianego melancholizmu,
- Bertolda Brechta i jego buntowniczego charakteru,
- The Tiger Lillies i ich surrealistycznego świata.
Będzie to dialog między literaturą a muzyką, prowadzony pod duchowym przewodnictwem artysty, dla którego noc była największym natchnieniem.
Doświadczenie, które angażuje wszystkie zmysły
W „Carmina Noctis” scenariusz i reżyseria Agaty Klimczak-Kołakowskiej tworzą spójną opowieść nocy, która wciąga od pierwszego akordu.
Na scenie wystąpią wybitni interpretatorzy piosenki aktorskiej: Monika Węgiel-Jarocińska, Agata Klimczak-Kołakowska, Konrad Imiela, Janusz Kasprowicz oraz Jarosław Wasik.
Muzyczne kierownictwo Andrzeja Perkmana sprawia, że dźwięki stają się niemal namacalne, budując gęstą, hipnotyzującą atmosferę. Zespół tworzą też inni wirtuozi:
- Andrzej Perkman – fortepian, akordeon,
- Szymon Chudy – gitary,
- Mateusz Dwornik – gitara basowa,
- Radosław Pilarz – perkusja,
- Robert Bielak – skrzypce,
- Adam Skrzypek – kontrabas.
Zanurz się w Pieśniach Nocy
Pozwól, by to naturalna ciekawość zwyciężyła nad lękiem przed tym, co nieznane i ukryte w cieniu. Przyjdź i na własnej skórze poczuj, co kryje się w ciszy nocy, nim nadejdzie dzień. „Carmina Noctis” to utracony raj, który odzyskujemy na te kilka magicznych chwil na scenie.