Login

Register

Login

Register

Europejska Noc Literatury

Europejska Noc Literatury we Wrocławiu zawsze jest świętem. Świętem czytelników, którzy w jeden wieczór mogą wysłuchać interpretacji prozy w wykonaniu wybitnych twórców kultury, odwiedzić przestrzenie miasta, które często na co dzień nie są dostępne, a przede wszystkim poznać dobrą, nową literaturę.

Europejska Noc Literatury

Realizowany od wielu lat w wielu miastach Europy projekt prezentujący szerokiej publiczności twórczość pisarzy z różnych krajów, popularyzuje czytelnictwo i poszerza wspólną świadomość kulturową. We Wrocławiu zagościł po raz pierwszy w 2013 roku jako element programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Organizowana co roku Europejska Noc Literatury na stałe już wpisała się w kalendarz kulturalnych wydarzeń we Wrocławiu, a sześć dotychczasowych edycji projektu przyciągnęło tysiące widzów, spotykając się z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem uczestników i mediów.

Europejska Noc Literatury nastawiona jest na promocję czytelnictwa. Podczas jednego wieczoru wysłuchać można fragmentów tekstów w interpretacjach znanych osobistości kultury. W dotychczasowych edycjach udział wzięli m.in.: Krystyna Janda, Maja Ostaszewska, Jan Peszek, Robert Więckiewicz, Jan Miodek, Maciej Stuhr, Andrzej Chyra, Magdalena Cielecka, Krystyna Czubówna, Olga Tokarczuk, Jacek Fedorowicz, Adam Ferency, Agnieszka Grochowska, Michał Nogaś oraz Jan Nowicki.

Historia ENL

Pierwsza edycja Nocy Literatury odbyła się w ramach międzynarodowego projektu, którego motto brzmiało: „Jedna noc – wiele doświadczeń”. Brały w nim także udział: Brno, Bukareszt, Dublin, Lizbona, Praga i Wilno. W kwietniu 2016 roku w ramach obchodów ESK Wrocław 2016 zorganizowana została odsłona poświęcona twórczości Williama Szekspira. Zainaugurowała też rok, w którym Wrocław pełnił tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO. Ogromna popularność wydarzenia sprawiła, że w czerwcu tego samego roku przygotowana została specjalna „Dogrywka” – znakomitych interpretacji prozy posłuchać można było na zielonych terenach Wielkiej Wyspy. W 2017 roku tematem przewodnim była natura, a ENL ponownie wyszła poza ścisłe centrum miasta. Czytania odbywały się tym razem w dziesięciu miejscach na wrocławskim Nadodrzu.

Europejska Noc Literatury to także program wydarzeń towarzyszących. Uczestnicy – zarówno dzieci, jak i dorośli – mogą wziąć udział w wielu dodatkowych aktywnościach związanych z literaturą. W poprzednich edycjach dołączyć można było np. do  koncertów, śniadań literackich, projekcji filmów, czy też plenerowego pisania wierszy. Udział w czytaniach oraz wydarzeniach towarzyszących co roku jest bezpłatny.

p:2508