Login

Register

Login

Register

Non Sola Scripta

Non Sola Scripta to seria koncertów o wyjątkowej formule programowej: wrocławski festiwal to jedyne wydarzenie organowe w kraju, którego założeniem jest łączenie organowej klasyki z muzyką improwizowaną, także w wykonaniu wirtuozów innych instrumentów i wokalistów.

 W tym roku festiwal Non Sola Scripta wchodzi w drugie ćwierćwiecze istnienia – 26. edycja letniego muzycznego święta przyniesie sporo nowości i odświeżoną formułę. Tegoroczna odsłona festiwalu jest pierwszą, która odbywać się będzie pod patronatem Johannesa Brahmsa – w ten sposób obok wielu wydarzeń wokalnych czy instrumentalnych honorujących Brahmsa, wrocławskie wydarzenie stanie się jedynym w Polsce i Europie festiwalem muzyki organowej i kameralnej imienia tego wielkiego twórcy.

Wybór tego właśnie kompozytora na patrona Non Sola Scripta nie jest przypadkowy – to muzyk, w którego życiorysie Wrocław zajmuje poczesne miejsce. Brahms, w stolicy Dolnego Śląska bywał i koncertował wielokrotnie, a w 1879 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. Skomponowana z tej okazji „Uwertura akademicka”, której prawykonanie miało miejsce w Auli Leopoldina, w transkrypcji na organy zainauguruje tegoroczny festiwal – mówi profesor Chorosiński. – Muzyka Johannesa Brahmsa, którego „muzyczny testament” stanowi cykl chorałów organowych, będzie wszechobecna w koncertach przyszłorocznej i przyszłych edycji festiwalu. 

Gwiazdy na Ostrowie Tumskim

Koncert otwarcia 26. edycji Non Sola Scripta odbędzie się w niedzielę, 7 lipca, o godzinie 19:00. Zagra na nim dyrektor artystyczny festiwalu – Andrzej Chorosiński, wybitny organista, który występował w tak renomowanych miejscach jak Katedra Notre Dame w Paryżu, Aula im. Pawła VI w Watykanie czy Katedra Św. Patryka w Nowym Jorku. Dołączą do niego międzynarodowo nagradzany skrzypek Konstanty Andrzej Kulka, skrzypek Andrzej Gębski i wiolonczelista Andrzej Wróbel wchodzący w skład unikatowej w skali Europy grupy solistów i kameralistów Camerata Vistula oraz Igor Cecocho, trębacz związany z Wratislavia Trumpet Consort. Gościem specjalnym pierwszego koncertu, a jednocześnie członkiem komitetu honorowego festiwalu, będzie prof. dr hab. Adam Jezierski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

W tegorocznym programie nie zabraknie gości z całej Europy – we Wrocławiu pojawią się m.in. włoscy organiści Olimpio Medori i Giampaolo di Rosa i Szwajcar Giulio Mercati. Na Ostrowie Tumskim w ekscytujących zaimprowizowanych zespołach pojawią się też muzycy, których działalność nie kojarzy się z muzyką klasyczną: z towarzyszeniem organów zaśpiewa gwiazda polskiej estrady Halina Frąckowiak, usłyszeć będzie można też pianistę Włodka Pawlika, pierwszego polskiego jazzmana uhonorowanego nagrodą Grammy.

Organowe wieczory w Kościele Świętego Krzyża

Koncerty Non Sola Scripta odbywają się w przepięknych wnętrzach gotyckiej Kolegiaty Świętego Krzyża i św. Bartłomieja, leżącej na Ostrowie Tumskim w bezpośrednim sąsiedztwie pozostałości dawnego zamku Piastów Śląskich. To budowla nietypowa, bo tak naprawdę składająca się z dwóch bliźniaczych świątyń umieszczonych na niezależnych poziomach monumentalnej konstrukcji: dolnego kościoła św. Bartłomieja i górnego Świętego Krzyża. Na zachodniej emporze Kościoła Świętego Krzyża znajdują się 10-głosowe organy, zbudowane w 2002 roku przez Remigiusza Cynara z Wrocławia na podstawie zabytkowego instrumentu Franza Luxa z Lądka Zdroju, zalane w czasie powodzi 1997 roku. Ponieważ w kościele nie ma chóru organowego, instrument został nietypowo umieszczony na poziomie posadzki kościoła. Koncerty Non Sola Scripta są wyjątkową okazją do odwiedzenia świątyni – na co dzień jest ona niedostępna dla zwiedzających.

p:588