Login

Register

Login

Register

17.02.2020 Poniedziałek

111 pomysłów w zakończonym naborze do Mikrograntów! Kto oceni wiosenno-letnie inicjatywy?

Za nami nabór do pierwszej w 2020 roku edycji Mikrograntów dla osób fizycznych i grup nieformalnych. Spośród 111 propozycji na wiosenno-letnie działania cztery komisje ocenią i wybiorą aż 14 najlepszych projektów! Wyniki ogłosimy najpóźniej 13 marca.

Od 1 do 15 lutego, w ramach ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych zachęcaliśmy was (czyli pełnoletnie osoby fizyczne, także te prowadzące działalność gospodarczą, oraz grupy nieformalne) do składania pomysłów na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej i edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz innymi o charakterze kulturotwórczym.

W marcu poznamy wasze najlepsze pomysły na lokalne inicjatywy społeczne! Wybrane projekty z czterech obszarów (Fabryczna, Krzyki, Psie Pole, Śródmieście) otrzymają od nas nie tylko wsparcie finansowe (do 5 tysięcy złotych brutto), lecz także pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, księgowych, prawnych, promocyjnych i logistycznych. Tym razem będzie ich aż 14!

Złożyliście do nas 111 projektów, które weryfikujemy formalnie, a następnie przekazujemy do dwuetapowej oceny zewnętrznych, niezależnych czterech komisji. W skład każdej z nich wchodzi czworo jurorów reprezentujących: Strefę Kultury Wrocław, Fundację Umbrella, jednostki budżetowe Gminy Wrocław, środowiska Rad Osiedli, pozarządowe, naukowe oraz realizatorów projektów w ramach naszego programu w latach 2014-2019. Dwoje jurorów jest stałych w każdej z komisji, a pozostała dwójka zmienia się w zależności od obszaru, w którym został złożony wniosek.

Na początku jurorzy oceniają w formularzu internetowym wszystkie złożone w naborze propozycje. Następnie, podczas spotkań w marcu członkowie komisji ponownie – i tym razem wspólnie –ocenią 50% pomysłów najwyżej punktowanych w pierwszym etapie.  Wyniki i 14 zwycięskich projektów ogłosimy do 13 marca.

W Edycji 22. w skład czterech komisji wchodzą jurorka i juror, którzy ocenią wszystkie Wasze projekty:

 • Karolina Marciniak – absolwentka Komunikacji Wizerunkowej na Uniwersytecie Wrocławskim, Zarządzania w Kulturze na wydziale Kulturoznawstwa w Dolnośląskiej Szkole Wyższej i Wrocławskiego Studium Kształcenia Animatorów Kultury. W latach 2008-2010 Specjalista d/s PR w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu, 2010-2013 – we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Od 2014 roku producentka projektów performatywnych takich jak Mosty, Przebudzenie – Ceremonia Otwarcia, FLOW oraz Niebo – Ceremonia Zamknięcia Programu w Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Jedna z głównych organizatorek trzech ostatnich edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego DIALOG – WROCŁAW. W latach 2003-2009 aktorka niezależnej Sceny Witkacego we Wrocławiu. Kreatorka przestrzeni, wizerunku instytucji i animatorka działań kulturalnych. Wysoki poziom adrenaliny to jej ulubiony stan.
 • Bartosz Zubik – absolwent politologii, założyciel stowarzyszenia Kulturalne Opole.
  Od 2012 r. zajmował się produkcją wydarzeń i imprez dla sektora biznesowego oraz publicznego. Od 2015 r. jeden z koordynatorów i producentów projektu „Wrocław – wejście od podwórza” w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, kontynuowanego od 2017 r. pod nazwą „Sąsiadujemy”. W 2018 r. rozpoczął koordynację cyklu spotkań wokół muzyki pod nazwą „Dogrywki” w Barbarze. Słucha dużo muzyki i uwielbia pieski (chociaż nie ma żadnego), a na drugą zmianę gra w drugiej lidze koszykówki.

W składzie każdej komisji będą także po dwie osoby, które wybrane zostały do konkretnego obszaru:

Fabryczna:

 • Martyna Rejkowicz – w swojej firmie zajmuje się tworzeniem i dostarczaniem szkoleń e-learningowych oraz szeroko pojętym rozwojem pracowników. Jej pasją jest muzyka, organizuje i bierze udział w rozmaitych muzycznych wydarzeniach. Kocha podróże! Działa w lokalnym Stowarzyszeniu Serce Szczepina.
 • Tomasz Kapłon – dziennikarz prasowy, radiowy, telewizyjny i internetowy z wieloletnim doświadczeniem w W latach 1997-2003 rzecznik prasowy Dyrekcji Okręgu Telekomunikacji Polskiej S.A.(na Dolny Śląsk). Redaktor naczelny portalu popowicewroclaw.pl. Samorządowiec – radny JPMW Rady Osiedla Pilczyce-Kozanów-Popowice oraz członek Rady Nadzorczej SMLW Popowice, przez dwie kadencje (2006-2010, 2010-2013). Od dziesięciu lat redaguje kwartalnik „Nasze Popowice” wydawany przez tę spółdzielnię. Lokalny patriota Popowic.

Krzyki:

 • Sylwia Celińska – do Wrocławia przyjechała na studia i nie był to jej pierwszy typ. W trakcie studiów ze zdziwieniem stwierdzała,  że w tym mieście prawie każdy jest skądś, jest potomkiem repatriantów powojennych, przyjechał tu w poszukiwaniu pracy albo jak ona na studia i że w tej całej mieszaninie typów, charakterów i osobowości wszyscy czują się dobrze. I została. Jest tu już 24 lata. Poznała ludzi, zapuściła korzenie i chce żeby wszystkim nam żyło się tu lepiej. Od kliku lat w radzie osiedla, już wcześniej uczestniczyła w wielu akcjach społecznych na swoim osiedlu. Urodziła się we Włodawie, ale …. Jest z Wrocławia i jest u siebie.
 • Marta Statkiewicz – wrocławianka z urodzenia i społeczniczka od wielu lat związana z sektorem pozarządowym. Współzałożycielka i członkini zarządu Fundacji Pobliża zajmującej się działalnością kulturalną, edukacyjną i naukową skoncentrowaną na poznaniu krajów sąsiadujących z Polską. Współpracuje z Fundacją Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella”, w której opiekuje się projektami w ramach programu Mikrogranty NGO oraz współrealizuje międzynarodowe projekty w ramach programu Erasmus+. Na co dzień pracuje jako konsultantka ds. informacji unijnej w Punkcie Informacji Europejskiej Europe Direct - Wrocław, gdzie odpowiada za szeroko zakrojoną komunikację z obywatelami. Pracę zawodową łączy z karierą naukową kończąc doktorat z unijnej polityki w obszarze kultury w Katedrze Prawa Europejskiego i Międzynarodowego na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Nie je mięsa i ma psa o imieniu Rana.

Psie Pole:

 • Agnieszka Chruściel – radna osiedla Strachocin-Swojczyce-Wojnów, nauczycielka nauczania początkowego, pedagog z wieloletnim doświadczeniem. Specjalistka choreoterapii i sensoryki. Uwielbia pracę z dziećmi. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Grupa z Pasją na polu animacji dzieci w Klubowym Centrum Aktywności Dzieci i Młodzieży Smocza Twierdza, a także organizacji stref dziecięcych na osiedlowych imprezach plenerowych.

 • Maciej Szafarz – w pomocy społecznej od prawie 20 lat. Obecnie pracuje w Stowarzyszeniu Na Rzecz Promocji Zdrowia Curatus z dorosłymi osobami chorymi psychicznie oraz we Wrocławskim Centrum Opieki i Wychowania z dziećmi i młodzieżą. W ostatnich latach w ramach działalności Stowarzyszenia realizuje projekty m.in. Wrocławski Telefon Zaufania, Klub Seniora Oficyna, Klub Aktywności Społecznej, Pomoc Ofiarom Przemocy czy Program Promocji Zdrowia Psychicznego. 2020 rok będzie 3 rokiem realizacji programu Sąsiadujemy na Kleczkowie czyli kulturalnych, animacyjnych i edukacyjnych działań na wrocławskich podwórkach.

Śródmieście:

 • Yauheniya Chubarava – pochodzi ze Svetlogorska z Białorusi, w 2007 roku przyjechała do Wrocławia. Ukończyła Instytut Filologii Słowiańskiej. Obecnie współtworzy Fundację Plastformers i pracownie florystyczną Formaliści. Interesuje się botaniką, fotografią, rysunkiem, rzemiosłem.
 • Olga Dokowicz – pochodzi z Zielonej Góry. Absolwentka prawa na Uniwersytecie Wrocławskim, zawodowo związana z branżą ubezpieczeniową. Od kilku lat działa społecznie dla społeczności lokalnej. Radna Rady Osiedla Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice, pełni też funkcję przewodniczącej Rady. 

 

Trzymamy kciuki za wszystkie pomysły!

Wszystkie aktualności znajdziecie: TUTAJ i na FB Mikrograntów

Do zobaczenia w mieście!

 

W załączniku:

Zarządzenie Dyrektora SKW_Powołanie Komisji oraz Regulamin pracy Komisji_Edycja 22._Mikrogranty

 

Znajdziecie nas też na:
www.wroclaw.pl/mikrogranty 
www.instagram.com/mikro.granty  

 

//

Mikrogranty

to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia (głównie, choć nie jest to wymóg formalny) mogą realizować swoje pomysły na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym.

Celem programu jest umożliwienie zdobycia i rozwoju umiejętności niezbędnych do skutecznego wpływu na swoje miasto, prowadzenia oddolnych inicjatyw z sąsiadami, a także zachęcenie do kreatywnej dyskusji i wymiany poglądów. Ważne jest dla nas wykorzystywanie potencjału funkcjonalno-przestrzennego wrocławskich osiedli do realizacji inicjatyw aktywizujących i więziotwórczych, z naciskiem na aktywizację obszarów położonych poza Starym Miastem.

Mikrogranty to też liczne działania edukacyjne. W 2020 roku możecie wziąć udział w czterech weekendowych Warsztatach Mikrograntów i trzymiesięcznym cyklu Akademia Mikrograntów 5.

Program powstał w 2018 roku z połączenia funkcjonujących we Wrocławiu od 2014 roku mikroGRANTÓW ESK Wrocław 2016, prowadzonych przez Biuro Festiwalowe Impart 2016 oraz działających w 2017 roku Wrocławskiego Funduszu Małych Inicjatyw i Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego Wrocławia prowadzonych przez Fundację Umbrella.

- Czytaj także

p:27335