5.10.2020 Poniedziałek

13 inicjatyw na jesień i zimę we Wrocławiu. Edycja 24. Mikrograntów rozstrzygnięta!

W ostatnich miesiącach roku nie zwalniamy tempa i w kilkunastu lokalizacjach szykujemy dla was kolejne warsztaty, spotkania, wędrówki i pokazy. Wspólnie odkryjemy zanikające gajowickie lokale usługowe, poszukamy ulubionych piosenek księżan i księżanek, „od kuchni” poznamy iberyską kulturę, a także rozpracujemy kilka sekretów fermentacji. A to oczywiście nie wszystko, bo 13 różnorodnych projektów to ogromne bogactwo działań od mieszkańców i mieszkanek Wrocławia!

Do 15 września prowadziliśmy „ekspresowy” nabór do Edycji 24. Mikrograntów i przyjmowaliśmy wasze, czyli pełnoletnich osób fizycznych (również tych prowadzących działalność gospodarczą) oraz grup nieformalnych, propozycje inicjatyw w jednej z dawnych wrocławskich dzielnic – Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu. Mimo pandemii i funkcjonowania w warunkach wyjątkowej dbałości o bezpieczeństwo, higienę i zdrowie, zachęcaliśmy was byście zgłaszali pomysły na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związane z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym.

Wasza chęć działania po raz kolejny nie zawiodła. Pobiliście sezonowy rekord złożonych projektów – zgłosiliście do nas aż 85 pomysłów na inicjatywy w całym mieście! Najwięcej propozycji, bo po 25 spłynęło do nas z Krzyków i Śródmieścia, odrobinę mniej, bo 24 inicjatywy z Fabrycznej, a z Psiego Pola otrzymaliśmy 11 zgłoszeń. Tym razem tylko 9 projektów zawierało propozycje wykorzystania inwestycji powstałych w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Na etapie weryfikacji formalnej, kolejny raz zdyskwalifikowaliśmy aż 30 projektów. Do czterech komisji, które oceniały pomysły i przyznawały im punktację zgodnie z kryteriami w regulaminie, trafiło finalnie 55 inicjatyw. W skład każdej weszły osoby posiadające wiedzę i doświadczenie w przygotowywaniu lokalnych projektów. Więcej o jurorkach i jurorach przeczytacie TUTAJ.

Komisje ostatecznie wybrały 13 inicjatyw. Wkrótce wspólnie zrealizujemy po 3 projekty z Fabrycznej, Krzyków i Psiego Pola oraz wyjątkowo 4 ze Śródmieścia. Dodatkowy projekt z tego obszaru został skierowany do realizacji z powodu braku możliwości współrealizacji jednej z inicjatyw z poprzedniego, majowego naboru.  

Wybrane działania otrzymają nie tylko wsparcie finansowe (do 5 tysięcy złotych brutto), lecz także pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, księgowych, prawnych, promocyjnych i logistycznych. Realizację działań rozpoczniemy po negocjacjach z każdą osobą i grupą – działania organizacyjne i promocyjne planujemy rozpocząć już za chwilę – czas na realizację mamy tylko do 15 grudnia!

Poznajcie zwycięskie projekty ze ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych:

I FABRYCZNA

Osiedlowe spacery – ruszaj na Gajowice!

Gajowickie Inicjatorki Twórcze (GIT) to nieformalna grupa sąsiadek i koleżanek, które połączyła potrzeba osiedlowych działań. Chciałyby razem z mieszkańcami i mieszkankami odkryć ciekawostki swojego otoczenia, dlatego razem z lokalnym przewodnikiem zabiorą nas na zwiedzanie przestrzeni szlakiem rzemieślniczych i usługowych lokali – tych funkcjonujących nadal oraz tych, które swoją działalność już zakończyły, ale były ważnymi punktami życia osiedla. Aby nie zgubić się w gajowickich zakamarkach, wspólnymi siłami opracowana zostanie mapa tras i punktów wartych odwiedzenia. Dziewczyny planują  również przygotowanie zina zawierającego zebrane ciekawostki, anegdoty, historie mieszkańców i mieszkanek osiedla, fotografie prezentujące zwiedzane lokale oraz materiały archiwalne zebrane od lokalnych przedsiębiorców. Zin będzie miał swoją premierę podczas spotkania finałowego projektu, ale oczywiście dostępny będzie również w internecie dla szerszego grona odbiorców.

NIEstarość na Złotnikach – o wspólnych potrzebach, wartościach i marzeniach, bez względu na wiek. Warsztaty międzypokoleniowe

Inicjatywa Aleksandry Kołodziej poprzez szereg międzypokoleniowych warsztatów i spotkań ma pomóc otworzyć przestrzeń do rozmowy o wspólnych potrzebach, wartościach i marzeniach, dla wszystkich chętnych, bez względu na wiek. Do wspólnego działania zostaną zaproszeni seniorzy i seniorki oraz młodzież i młodzi dorośli. Zarówno osoby zamieszkujące Złotniki od lat, jak inowi mieszkańcy oraz mieszkanki osiedla. W trakcie czterech spotkań zagramy w aktywizującą grę integracyjną, stworzymy film o sąsiedzkiej pomocy oraz weźmiemy udział we wspólnym tworzeniu kolażu pt. „NIEstarość”.  Wspólnie opracujemy również broszurę, w której zostaną zawarte elementy powstałe w trakcie warsztatów i spotkań, a także rekomendacje do pracy z osobami starszymi także przy innych działaniach w innych częściach miasta.

Pieśni uzdrawiające Wrocław vol. 2. Tradycyjne pieśni w służbie współczesnemu miastu

Projekt grupy nieformalnej Chór Nana to kontynuacja tegorocznych działań opartych na wspólnym śpiewie, czyli „Pieśni uzdrawiających Wrocław”, które odbywały się w wakacje przede wszystkim online. Ekipa dostrzegła po realizacji pierwszej edycji swojego pomysłu, że zaproponowane przez nich działania sprawdzają się jako narzędzie budowania społeczności lokalnej. Tym razem swoje działania planują na Złotnikach, Stabłowicach i Maślicach. Chcą zaktywizować mieszkańców i mieszkanki tych osiedli, mając nadzieję, że także w tej części Wrocławia uda się im stworzyć grupę zafascynowaną wspólnym śpiewem. Swój sprawdzony program i formułę spotkań chcą zrealizować w plenerze w różnych częściach osiedli, a także w lokalnych centrach aktywności. W trakcie ośmiu spotkań będziemy mieć okazję, by poznać tradycyjne pieśni m.in. z Gruzji, Ukrainy i Polski. Tym razem spotkania zostaną podzielone na warsztaty wokalne dla dorosłych i młodzieży oraz osobne dla rodzin z dziećmi. Wszyscy spotkają się również na wydarzeniu finałowym.

II KRZYKI

Muzyczna Jesień na Księżu: bis!

Cykl działań skoncentrowanych na osiedlach Księże Małe i Wielkie zaproponowany został przez nieformalną grupę Księże w pełni, która miała okazję realizować już lokalne inicjatywy w poprzednich edycjach Mikrograntów. W 2018 wspólnie organizowaliśmy cykl sąsiedzkich, podwórkowych, bezgotówkowych wymian, namalowaliśmy mural i wybraliśmy najpiękniejszego kundelka na Księżach, w zeszłym roku stworzyliśmy „Małą Wielką Mapę Księża” i zorganizowaliśmy cykl jesiennych koncertów. Kolejna propozycja zakłada stworzenie wspólnie z mieszkańcami i mieszkankami „Wielkiego-małego Śpiewnika Księża”, do którego każdy będzie mógł zgłosić swoją propozycję ulubionej piosenki. Ekipa planuje także wyprodukować teledysk z udziałem lokalnych filmowców – nie tylko profesjonalistów, ale też amatorów. Zorganizują również sąsiedzkie, bezgotówkowe wymiany okołomuzyczne. Na finał projektu spotkamy się na koncercie wrocławskiej artystki Mahjong, na którym zaprezentowane zostaną wszystkie efekty wspólnych osiedlowych działań.

Druki na Krzykach!

Pomysł Zuzy Tokarskiej na cykl warsztatów skupionych wokół naprawiania, przerabiania, odzyskiwania ubrań i tkanin zakłada ozdabianie ich za pomocą metody sitodruku, by dawać im nowe życie, wygląd czy przeznaczenie. Mieszkanki i mieszkańcy Przedmieścia Oławskiego będą mogli stworzyć m. in. proporczyki, woreczki na żywność, które będzie można przyozdobić elementami graficznymi kojarzonymi z nazwami ulic z dawnej dzielnicy Krzyki. Jedno ze spotkań zostanie poświęcone nietypowemu recyklingowi – z pomocą sitodruku zakryjemy na tkaninach i ubraniach niedoskonałości w postaci plam czy skaz. Warsztaty poprzedzi zbiórka niepotrzebnych tekstyliów, które zostaną wykorzystane w trakcie zajęć. Zuzę w działaniach wesprze jej mama, która uszyje proporczyki i woreczki z tanich pochodzących z odzysku tkanin. Dzięki spotkaniom wielopokoleniowa społeczność osiedla będzie miała szansę na integrację i wypróbowanie w praktyce nowej techniki oraz zapozna się z proekologicznymi rozwiązaniami.

Poznaj kulturę sąsiada: Hiszpania

Inicjatywa Katarzyny Krzysztyniak jesienią i zimą wprowadzi na Przedmieście Oławskie iberyjskie słońce i zachęci lokalną społeczność do wspólnych działań kojarzonych z Hiszpanią. Cykl warsztatów zakłada zróżnicowane wydarzenia, które nastawione będą na udział w nich osób w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Pomysł na ich zorganizowanie jest wynikiem pandemicznych akcji pomocowych, dzięki którym inicjatorka lepiej poznała osiedle, także jego „ciemniejsze” strony, w których objawia się ksenofobia i rasizm. Kulinarne, rytmiczne i taneczne warsztaty w Centrum na Przedmieściu umożliwią zaprezentowanie kultury innego kraju w przystępnej formie. Pozwolą na spotkanie uczestników i uczestniczek z „obcymi” – utalentowaną tancerką, gitarzystą flamenco oraz kucharzem- podróżnikiem. Działania zwieńczy otwarty dla wszystkich chętnych mieszkańców i mieszkanek „Trójkąta” koncert.

III PSIE POLE

Namaluj Psie Pole – warsztaty z malarstwa i rysunku dla seniorów pragnących spełniać swoje marzenia

Inicjatywa aktywnej mieszkanki Zawidawia, Elżbiety Niciak, która chce pobudzić seniorki i seniorów z Psiego Pola do kreatywnego spędzania czasu. Pani Elżbieta sama niedawno odkryła w sobie zamiłowanie do malarstwa i chciałaby, aby inne osoby miały także możliwość rozwijania swoich talentów pod okiem specjalistów. W ramach projektu zaplanowała cykl warsztatów fotograficznych i malarskich. Uczestnicy i uczestniczki w trakcie spacerów po zakątkach osiedla wykonają zdjęcia obiektów oraz przestrzeni interesujących pod względem architektury, które staną się inspiracją do wykonania prac malarskich. Czeka nas także kreatywna burza mózgów, podczas której wybierzemy nazwę oraz wygląd krasnala, który miałby pojawić się w przestrzeni ryneczku Psiego Pola. Efektem artystycznych spotkań będzie poprojektowa wystawa oraz film dokumentujący działania.

Byliny to nie bliny

Byliny to nie tylko rośliny wieloletnie, ale także epickie pieśni rosyjskie, które chce przybliżyć w swoim projekcie Alla Iacovuc – mieszkanka Karłowic, lektorka języka rosyjskiego. Inicjatorka zaplanowała cykl spotkań dla mieszkańców i mieszkanek osiedla, dzięki którym poznają historię, formę i inne charakterystyczne cechy bylin. Na wszystkich chętnych do udziału w projekcie czekają: wykład, o historii Rusi Kijowskiej oraz warsztaty storytellingowe połączone z elementami emisji głosu, podczas których uczestnicy i uczestniczki zapoznają się z zasadami sztuki opowiadania, poznają ciekawostki językowe oraz stworzą własne byliny. Na finał projektu spotkamy się na wyjątkowym wieczorze opowiadań, podczas którego miejsce będzie miała premiera broszurki z powstałymi dzięki warsztatom bylinami!

Damy z ramy – listopadowe warsztaty teatralno-improwizacyjne dla kobiet

Projekt jest odpowiedzią Soni Hanzel, liderki grupy „Damy z ramy”, na potrzebę wzmocnienia pewności siebie u kobiet i pogłębienia wiary we własne możliwości. W trakcie cyklu spotkań uczestniczki będą miały możliwość wzięcia udziału w tematycznych warsztatach teatralno-improwizowanych, których motywem przewodnim będą tytułowe ramy symbolizujące różne ograniczenia. Spotkania będą oparte zarówno na pracy indywidualnej, jak i grupowej. Liderki wykorzystując technikę improwizacji teatralnej, pozwolą biorącym udział w zajęciach kobietom na rozwój umiejętności komunikacyjnych i budowanie pewności siebie. Powstaną również edukacyjne filmiki uczące technik komunikacyjnych, a także wspólna dla wszystkich uczestniczek sesja zdjęciowa, której efekty ujrzymy podczas finałowego spotkania.

IV ŚRÓDMIEŚCIE

Z Wielką Wyspą w kontakcie

Zaproponowane przez Annę Kozicką kilkuetapowe działanie w różnych częściach Wielkiej Wyspy, czyli na terenie osiedli Sępolno, Biskupin, Bartoszowice i Dąbie nakierowane jest na włączanie lokalnej społeczności do działań, dzięki którym zyska ona większą świadomość miejsca i zamieszkujących je osób. Wnioskodawczyni zaproponowała na jesień i zimę organizację międzypokoleniowego spotkania his-herstorycznego z tłumaczeniem PJM oraz panelu osiedlowego o różnorodności mieszkańców i mieszkanek Wielkiej Wyspy. Zaplanowała także stworzenie cyklu etiud towarzyskich z udziałem lokalnych artystów_ek, aktywistów_ek, animatorów_ek, nakręcenie filmu krótkometrażowego o różnorodnych walorach osiedla i jego bardzo inspirującym klimacie, którego główną bohaterką będzie lokalna muszla koncertowa.

Ołbińskie Bąbelki – osiedlowe spotkania rodzinne dla dzieci w wieku 1-3 lata

Projekt mieszkanki osiedla Ołbin, Katarzyny Orman, skierowany jest do dzieci w wieku od 1 do 3 lat oraz ich rodziców, którzy nie mają możliwości korzystać z zazwyczaj płatnych zajęć ogólnorozwojowych. Autorka podczas spotkań na warsztat weźmie tematy muzyczne, plastyczne, literackie oraz ruchowe. Staną się one punktem wyjścia do stymulowania rozwoju maluchów w wymienionych kierunkach. Spotkania o wielkim potencjale więziotwórczym będą okazją do integracji między rodzicami dzieci w podobnym wieku, a dodatkowo uzupełnią lokalną ofertę Ołbińskiego Centrum Aktywności Lokalnej.

„Zobaczymy się w niedzielę”, czyli wrocławski modernizm w kadrze. Filmowe wycieczki rowerowe i prelekcje wśród zieleni

Inicjatywa grupy nieformalnej Filmowy Wrocław zakłada cykl czterech rowerowych, międzypokoleniowych wycieczek po osiedlach Wielkiej Wyspy, które zostaną wzbogacone o prelekcje wśród zieleni. Na dwóch kółkach ruszymy śladami filmów kręconych we Wrocławiu, szczególnie tych, w których kadrach uchwycone zostały obiekty modernizmu. Na entuzjastów filmów z Wrocławiem w tle czekają też dwa pokazy filmowe połączone z dyskusją oraz wymianą wspomnień mieszkańców i mieszkanek Wielkiej Wyspy. Dodatkowo, a charakterystyczne pod względem architektury modernizmu miejsca zostaną uwiecznione na filmowych pocztówkach.

Laboratorium Fermentacji

Propozycja Klaudii Tyszko łączy w sobie możliwość kulinarnych eksperymentów na własną rękę z poznawaniem procesów chemicznych związanych z fermentacją. Cykl warsztatów i wykładów na Ołbinie i Nadodrzu skupiony będzie na zgłębianiu tajników powstawania zakwasu chlebowego, kiszenia i fermentacji napojów. Do współpracy Klaudia zaprosi wrocławskich specjalistów i specjalistki fermentacji, którzy opowiedzą o tym, co ma wpływ na powodzenie tego procesu i na co zwrócić uwagę zaczynając przygodę z kiszeniem. Osoby którym nie uda się wziąć udziału w warsztatach będą mogły skorzystać ze specjalnej broszurki z wszystkimi cennymi podczas eksperymentowania informacjami wiedzą oraz przepisami na omawiane specjały.

Szczegółowa ocena wszystkich poprawnych formalnie wniosków oraz protokół z uzasadnieniem wyborów komisji znajduje się TUTAJ i w zakładce Dokumenty na stronie www.strefakultury.pl/mikrogranty.

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i zwyciężczyniom naboru!

Więcej informacji:
www.wroclaw.pl/mikrogranty
www.strefakultury.pl/mikrogranty
www.facebook.com/mikrogranty  
www.instagram.com/mikro.granty 

///

Mikrogranty

to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia (głównie, choć nie jest to wymóg formalny) mogą realizować swoje pomysły na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym.

Celem programu jest umożliwienie zdobycia i rozwoju umiejętności niezbędnych do skutecznego wpływu na swoje miasto, prowadzenia oddolnych inicjatyw z sąsiadami, a także zachęcenie do kreatywnej dyskusji i wymiany poglądów. Ważne jest dla nas wykorzystywanie potencjału funkcjonalno-przestrzennego wrocławskich osiedli do realizacji inicjatyw aktywizujących i więziotwórczych, z naciskiem na aktywizację obszarów położonych poza Starym Miastem.

Mikrogranty to też liczne działania edukacyjne. W 2020 roku możecie wziąć udział w czterech weekendowych Warsztatach Mikrograntów i ponad dwumiesięcznym cyklu Akademia Mikrograntów 5.

Program powstał w 2018 roku z połączenia funkcjonujących we Wrocławiu od 2014 roku mikroGRANTÓW ESK Wrocław 2016, prowadzonych przez Biuro Festiwalowe Impart 2016 oraz działających w 2017 roku Wrocławskiego Funduszu Małych Inicjatyw i Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego Wrocławia prowadzonych przez Fundację Umbrella.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej