7.10.2021 Czwartek

Znamy 13 nowych jesiennych inicjatyw na wspólne aktywności w mieście

Na początku października rozpoczynamy nowy sezon w Mikrograntach! Zupełnie świeże projekty już wkrótce pojawią się na wielu wrocławskich osiedlach, umożliwiając wam integrację, pielęgnowanie więzi i nabywanie nowych umiejętności. Poznajcie zwycięską 13-stkę w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych!

Wrześniowa edycja Mikrograntów dla pełnoletnich osób fizycznych (również tych prowadzących działalność gospodarczą) i grup nieformalnych przyniosła 61 pomysłów zakładających przede wszystkim działania warsztatowe czy rekreacyjne, które miałyby integrować i aktywizować osiedlowe społeczności. Do 15 września przyjmowaliśmy wasze propozycje inicjatyw w jednej z dawnych wrocławskich dzielnic – Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu.

Wszelkie liczby ważne w Edycji 27. Mikrograntów zebraliśmy w osobnym artykule TUTAJ. Niestety błędy formalne zawierało aż 25 zgłoszeń, dlatego do czterech komisji, które oceniały pomysły i przyznawały im punktację zgodnie z kryteriami w regulaminie, skierowanych zostało tylko 36 projektów. Jurorzy i jurorki oceniali więc 10 pomysłów z Fabrycznej, 11 z Krzyków, 9 ze Śródmieścia i 6 z Psiego Pola. Więcej o naszych komisjach przeczytacie TUTAJ.

W trakcie czterech posiedzeń komisji wybranych zostało 13 inicjatyw – wkrótce wspólnie zrealizujemy po 3 projekty z Fabrycznej, Krzyków i Psiego Pola oraz 4 ze Śródmieścia.

Wybrane działania otrzymają nie tylko wsparcie finansowe (do 5 tysięcy złotych brutto), lecz także pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, księgowych, prawnych, promocyjnych i logistycznych. Do realizacji projektów przystąpimy po negocjacjach z każdą osobą i grupą. Każda inicjatywa zgłoszona do Edycji 27. miała w opisie zawierać „plan B”, dlatego nie obawiamy się ewentualnych nowych obostrzeń i planujemy rozpocząć działania pod koniec października! Na przeprowadzenie inicjatywy każda z wybranych osób i grup ma czas do 15 grudnia. Autorzy i autorki inicjatyw w większości debiutują w naszym programie, co cieszy nas szczególnie!

Poznajcie zwycięskie projekty ze ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych:

FABRYCZNA

Kliknij, aby przeczytać więcej

Babciu, dziadku do dzieła!

To inicjatywa aktywnego mieszkańca Szczepina – Marka Zatora, który do wspólnego działania chce zaprosić wielopokoleniową grupę mieszkańców i mieszkanek osiedla. Podczas zajęć babcie, dziadkowie i ich wnuczęta będą mogły wzajemnie się inspirować, wymieniać doświadczeniem i zainteresowaniami. Pomysł na takie działanie zrodził się z dziecięcych wspomnień Pana Marka, kiedy wspólnie ze swoimi dziadkami okrywał tajniki pracy w pasiece oraz stolarni. W ramach projektu mają odbyć się warsztaty: stolarskie, fotograficzne, pszczelarskie, malarskie, ceramiczne krawieckie oraz tworzenia lasu w słoiku. Spotkania będą się odbywać zarówno w plenerze, na Skwerze Damiana de Veuster oraz w lokalnych punktach, takich jak siedziba Klubu Seniora Jantar czy Klub Promyk.

Mamy i Makramy.  Relaks + Relacja = Rozwój i Regulacja

Anna Chlebnikow-Pawluk chce zaprosić kobiety mieszkające na Muchoborze Małym do wspólnego działania. Będzie to też okazja do integracji ich dzieci. Mamy będą mogły wziąć udział w warsztatach wyplatania makram, w trakcie, których nie tylko poznają podstawowe sploty i stworzą kwietniki oraz ozdoby naścienne, ale też porozmawiają, zrelaksują się i wyciszą. Autorka ma nadzieje na zawiązanie się nowych relacji wśród kobiet biorących udział w warsztatach, wymianę doświadczeń rodzicielskich i zdobycie nowych umiejętności. Prace, które powstaną podczas warsztatów zostaną zaprezentowane podczas sąsiedzkiego pikniku połączonego z działaniami dla młodszych mieszkańców i mieszkanek Muchoboru. Dzieci będą mogły zbudować domki dla jeży i owadów, a także wziąć udział w zabawach utrzymanych w duchu leśnej szkoły. Co ciekawe, swoimi pomysłami na spędzanie czasu na łonie natury podzielą się też najmłodsi uczestnicy i uczestniczki, np. Staszek – siedmioletni miłośnik leśnych zabaw. Spotkanie uzupełni osiedlowa giełda roślin, podczas której chętne osoby będą mogły wymienić się zarówno sadzonkami roślin domowych jak i ogrodowych. Jeżeli tylko pogoda na to pozwoli, to wszystkie wydarzenia zostaną zrealizowane w plenerze.

Rodzicu weź oddech – cykl warsztatów terapeutycznych

Grupa Dobrze JEST to dwie znajome, które postanowiły dać sobie przestrzeń na realizację od lat odkładanych pomysłów. Autorki inicjatywy zaplanowały działania skierowane do rodziców i opiekunów dzieci z niepełnosprawnościami. Spotkania mają posłużyć zadbaniu o sferę fizyczną i emocjonalną. Warsztaty będą zaplanowane w taki sposób, aby zaoferować rodzicom osób z niepełnosprawnością „przestrzeń tylko dla siebie, gdzie będą mogli choć trochę zostać odbarczeni z trudu, jaki niosą każdego dnia. Będą mieli okazję dostrzec, jak ważne są ich emocje i potrzeby”. Dwugodzinne spotkania będą się odbywały raz w tygodniu w stałej grupie 10 osób. Autorki projektu chcą pracować dwutorowo – poruszając ciało i umysł osób biorących w nich udział. Będą rozmawiać o pracy z własnymi emocjami, ciałem, a także zachęcać do wymiany doświadczeniami oraz dzielenia się stereotypami, z którymi spotykają się jako rodzice dzieci ze specjalnymi potrzebami. Projekt jest próbą odpowiedzi na brak systemowego wsparcia dla rodzin osób z niepełnosprawnością. Autorki mają nadzieję, że po zakończeniu projektu powstanie stała grupa, która będzie się regularnie spotykać.

KRZYKI

Kliknij, aby przeczytać więcej

Człowiek z Wielkiej Płyty, Czyli Festiwal Filmu Sąsiedzkiego

Inicjatywa Laury Lech, ma na celu integrację sąsiedzką na Gaju. Autorka projektu chce zaprosić młodzież mieszkającą na osiedlu i sąsiednich obszarach do wzięcia udziału w cyklu warsztatów filmowych. Uczestniczki i uczestnicy spotkań dowiedzą się jakie są etapy tworzenia filmu dokumentalnego, jak dobrać właściwie oświetlenie, z użyciem łatwo dostępnego sprzętu oraz jak komponować kadry. Warsztaty przeprowadzą profesjonaliści, którzy na co dzień pracują przy dokumencie. Wykorzystanie filmu jako środka wyrazu jest dla autorki szczególnie cenne na osiedlu Gaj – wymaga wyjścia z czterech ścian tytułowej wielkiej płyty i przyjrzenia się ludziom żyjącym wokół. Zadaniem uczestniczek i uczestników warsztatów, wyposażonych w wiedzę o produkcji filmu dokumentalnego, będzie odnalezienie lokalnej bohaterki lub bohatera osiedla i nagranie krótkiego filmu dokumentalnego. Wyróżnikiem może być pasja, zawód, zasługi dla przestrzeni lub cokolwiek tylko autor lub autorka materiału uznają za ciekawe. Działania w projekcie zwieńczy osiedlowy festiwal filmów amatorskich, zrealizowanych uczestników i uczestniczki inicjatywy.

Seniorze, Orientuj się!

Pomysłodawca projektu, Adam Omelan, chce zarazić seniorki i seniorów na Krzykach swoją pasją do aktywnego spędzania wolnego czasu. Pomysł zakłada kilkukrotne zorganizowanie wydarzenia – gry terenowej w Parku Południowym, której uczestniczki i uczestniczy w trakcie przemieszczania się będą maszerować z wykorzystaniem techniki Nordic walking. Każde ze spotkań rozpocznie się od wspólnej rozgrzewki oraz krótkiego instruktarzu jak prawidłowo chodzić z kijkami, następnie uczestnicy i uczestniczki spotkania podzielą się na kilkuosobowe drużyny. Każda z drużyn otrzyma swoją mapę oraz punkty, w których będzie czekało zadanie do wykonania. Tematyka zadań będzie obejmowała ważne dla osób w wieku senioralnym aspekty jak: zdrowe żywienie, pierwszą pomoc oraz aktywności, które można praktykować niezależnie od wieku. Dla osób, które nie zdecydują się na wzięcie udziału w grze terenowej, będą czekały inne aktywności przyjazne osobom w wieku senioralnym: boule, minikręgle, streethokej.

Podwórko

Projekt zainicjowany przez grupę nieformalną Kolektyw Zbiór Pusty to cykl warsztatów artystycznych skierowany do osób powyżej 60 roku życia. Zespół chce działać na rzecz tworzenia więzi artystyczno-społecznych i walki z zagrożeniem wykluczeniem w tej grupie wiekowej. Pomysł jest odpowiedzią na pandemiczną samotność i marazm wśród seniorek i seniorów. W projekcie nie zaplanowano roli mentorów ani nauczycieli, bo jak piszą przedstawiciele_lki grupy nieformalnej: „chcielibyśmy oprzeć projekt na wzajemnej współpracy międzypokoleniowej. Chcemy dać starszym osobom pole do opowiedzenia o sobie, uwiecznić to i pokazać innym.” Na cykl spotkań w ramach inicjatywy złożą się m.in: rozmowy na temat wspomnień o podwórkach i dzielenie się historiami z dzieciństwa  czy wspólny spacer nastawiony na obserwację otoczenia. Kolejnym etapem będą działania twórcze – dwa warsztaty malarskie i wspólna praca nad kompozycjami na płótnie.  Dodatkową atrakcją będzie tworzenie projektowej książki dokumentującej zebrane historie, refleksje oraz zawierającej obrazy. Inicjatywę zwieńczy finałowa wystawa prac powstałych podczas warsztatów, której towarzyszyć będzie premiera wydawnictwa.

PSIE POLE

Kliknij, aby przeczytać więcej

Mapa ciała. Warsztaty rozwojowe dla kobiet z Psiego Pola 

Karolina Leontowicz, pomysłodawczyni projektu, zaplanowała organizację cyklu zajęć edukacyjno-rozwojowych dla kobiet na Psim Polu. Cztery spotkania, w formie 3-godzinnych warsztatów prowadzonych przed edukatorki, będą poświęcone czterem różnym zagadnieniom, symbolizowanym przez części ciała. W planie są: „Serce i głowa” czyli kobiece kręgi; „Usta” poświęcone samoobronie feministycznej; „Piersi i brzuch”, czyli rozmowy na temat rozwoju kobiecości od dojrzewania do menopauzy; „Wagina” jako pretekst do rozmowy na temat kobiecej przyjemności. W trakcie zajęć odbędą się również działania plastyczne. Ich efektem mają być kolażowe mapy własnych ciał uczestniczek, opatrzone budującymi hasłami, wydane w formie pocztówek, by kolportować je wśród innych kobiet, którym nie udało się wziąć udziału w projekcie. Inicjatywę podsumuje plenerowe spotkanie finałowe, w trakcie którego uczestniczki zmapują Psie Pole pod kątem miejsc najczęściej uczęszczanych przez kobiety i podczas wspólnego spaceru zostawią w nich część wydrukowanych pocztówek. Działania będą skierowane przede wszystkim do mieszkanek Psiego Pola – dziewczyn i kobiet, które ukończyły 16 lat, bez górnej granicy wieku. Autorce zależy na stworzeniu wielopokoleniowej grupy osób o różnym bagażu życiowym, ale też pochodzeniu.

Permanentne sąsiedztwo – warsztaty permakultury dla zrównoważonego i ekologicznego życia miejskiego 

Pomysłodawczyni projektu, Agnieszka Gąsiorek, planuje przeprowadzenie weekendowych warsztatów permakultury na wrocławskich Swojczycach. Permakultura (z ang. permanent i culture) jest ekologicznym projektowaniem ogrodów i przestrzeni, a także sposobem myślenia, który działa według trzech zasad: dbania o ziemię, o ludzi i dzielenia się nadmiarem. W trakcie dwudniowych warsztatów uczestniczki i uczestnicy dowiedzą się jak funkcjonują kooperatywy spożywcze i ogrody społeczne, jak wspierać lokalnych rolników i gdzie wymieniać się owocami, jak można żyć w mieście w sposób bardziej ekologiczny.  Projekt w zamyśle ma być początkiem sąsiedzkiej integracji i wspólnego działania na rzecz ekologii i zrównoważonego życia miejskiego. Autorka inicjatywy zakłada, że jej działania pozwolą na zbudowanie  silnej społeczności, która będzie działać na rzecz rozwoju natury w mieście. Jedną z jej motywacji do zaproponowania działania była obserwacja rozwijających się nowych założeń deweloperskich, na których balkony mogłyby co roku wypełniać się zielenią i małymi ogródkami. Inicjatywa ma na celu zachęcić przede wszystkim nowych mieszkańców i mieszkanki Swojczyc, Strachocina i Wojnowa do samodzielnego rozwoju natury w mieście.

Mamo, zadbaj o siebie!

Grupę nieformalną Aktywna mama, która stoi za pomysłem tworzą dwie aktywne mieszkanki Karłowic. W doświadczeniu macierzyństwa brakuje im na osiedlu przestrzeni do spotkań i wymiany kobiecych doświadczeń związanych z rodzicielstwem. Odpowiedzią na tę potrzebę jest pomysł cyklicznych wielowątkowych spotkań dla mam z Karłowic i Różanki. Podczas plenerowych zajęć fitness uczestniczki projektu będą miały okazję aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu, poznać przestrzeń osiedla oraz nauczyć się jak korzystać z ich sportowej i rekreacyjnej infrastruktury. Warsztaty prowadzone będą w razie potrzeby także w innych niż polski językach. Dodatkowo uczestniczki projektu spotkają się na grupowych sesjach psychologicznych, które będą przestrzenią wsparcia i wspólnej wymiany doświadczeń. Wydarzenia plenerowe przy dobrej pogodzie będą odbywały się w Parku Kasprowicza, zaś warsztaty psychologiczne w CAL Duosfera na Różance, który będzie też stanowić opcję na warsztaty rekreacyjne w przypadku gorszej pogody.

ŚRÓDMIEŚCIE

Kliknij, aby przeczytać więcej

HERstory. JEJ opowieść.  Cykl warsztatów herstorycznych 

Projekt zgłoszony przez Joannę Hryciuk – historyczkę, edukatorkę i aktywistkę, zakłada działania mające na celu odkrycie oraz zapoznanie się z zagadnieniami i postaciami kobiet związanych z wrocławskimi osiedlami: Nadodrzem, Placem Grunwaldzkim, Ołbinem i Zaciszem-Zalesiem-Szczytnikami. W trakcie cyklu pięciu spotkań uczestniczki i uczestnicy spróbują wybrać nazwy dla miejsc na osiedlach związanych z postacią kobiety tam działającej lub żyjącej. Każde spotkanie będzie składało się z wykładu wprowadzającego w historię lokalnej bohaterki oraz warsztatu, podczas którego osoby biorące udział zostaną podzielone na dwa zespoły. Zadaniem jednej grupy będzie wymyślenie nazwy dla skweru lub ulicy na osiedlu. Druga grupa wcieli się w rolę komisji oceniającej i wybierającej odpowiednią nazwę. Oczywiście warsztat ten nie będzie miał mocy prawnej, działanie to ma na celu pokazanie uczestnikom i uczestniczkom, w jaki sposób można wpłynąć na zmianę lub wprowadzenie nowej nazwy, a także osadzić historyczną postać kobiecą we współczesności. Podsumowaniem każdego spotkania będzie tworzenie specjalnego plakatu promującego lokalną bohaterkę oraz przedstawienie listy inspirujących lektur.

Rodzic Rodzicowi Sąsiadem – osiedlowe spotkania rodzinne 

Inicjatywa grupy nieformalnej „Mamy Ołbin” – kobiet, które poznały się w trakcie projektów realizowanych na osiedlu, ma na celu wymianę doświadczeń i pogłębiania więzi sąsiedzkich. Grupa zawiązała się po działaniu w ramach projektu „Ołbińskie Bąbelki” realizowanego na początku tego roku przez Karolinę Orman. Projekt skupia się na rodzicach i ich podopiecznych, by nawiązać nowe i pogłębić istniejące więzi sąsiedzkich wśród osób posiadających małe dzieci. Podczas sześciu spotkań odbędą się zarówno zajęcia dla najmłodszych, jak i dorosłych. Dwa spotkania poświęcone będą na rozwoje warsztaty dla dzieci w przedziale wiekowym od 1,5 do 4 lat, kolejne dwa to spotkania dla rodziców i opiekunów, podczas których poruszone zostaną następujące tematy: emocje rodziców i dzieci oraz czas z dzieckiem i zabawy rozwojowe. Grupa przygotowała także działanie plenerowe wykorzystujące powstałą w tym roku „Mapę Ołbina przyjaznej rodzinom z dziećmi”. Dodatkowym elementem inicjatywy będzie kolorowanka zawierająca zilustrowane charakterystyczne elementy osiedla, np. plac zabaw w Parku Tołpy, czy Domek na Jesionie.

Poetyka nadodrzańskich szyldów i witryn 

Pomysł Farnaz Ghasemi, pochodzącej z Teheranu miłośniczki polskiej kultury, która zafascynowana jest szyldami i witrynami utrzymanymi w estetyce tzw. TypoPolo. Projekt jest odpowiedzią na znikające z przestrzeni osiedla elementy informacyjne utrzymane w tej właśnie, charakterystycznej dla naszego kraju estetyce. Dotyczą one zwykle lokali usługowych oraz zakładów rzemieślniczych, które działają od wielu lat. Autorka chce zachęcić mieszkańców i mieszkanki Nadodrza oraz okolicznych osiedli do wspólnego odkrycia na nowo tych miejsc poprzez udział w warsztacie, w trakcie którego poznają charakterystykę TypoPolo, przykłady szyldów i sklepowych witryn. Każda osoba będzie mogła zaprojektować i stworzyć swój własny plakat utrzymany w tejże estetyce. Hasła, które pojawią się na plakatach będą zachęcać do wspierania lokalnych rzemieślników i punktów usługowych. Podsumowaniem działań będzie wystawa prac zrealizowanych w trakcie warsztatów. Celem jest zwrócenie uwagi na często pochopnie osądzane jako szpetne, przykłady liternictwa i wzornictwa w przestrzeni miejskiej, a także uświadomienie o wartości sentymentalnej i historycznej tych wytworów polskiej fantazji przedsiębiorców i przedsiębiorczyń.

Mówimy po polsku! 

Projekt złożony został przez Sylwię Golonkę, absolwentkę filologii polskiej i rosyjskiej, która zauważyła potrzebę stworzenia przestrzeni dla niepolskojęzycznych mieszkańców i mieszkankek Wrocławia, na postawienie pierwszych kroków w komunikacji w języku polskim. Autorka chce zorganizować cykl spotkań, podczas których osoby swobodnie posługujące się językiem polskim, będą mogły przybliżyć innym używanie go w codziennych sytuacjach. Zajęcia będą prowadzone w taki sposób, aby w rozmowach poruszone zostały przede wszystkim tematy związane z życiem codziennym w mieście – zakupy, komunikacja miejska, możliwości spędzania czasu we Wrocławiu, zbliżające się wydarzenia kulturalne. Spotkania będą odbywały się w różnych miejscach na terenie Śródmieścia i będą im towarzyszyły różne aktywności, m.in.: spacer językowo-historyczny, spotkanie w Ołbińskim Centrum Aktywności Lokalnej (Stowarzyszenie Żółty Parasol) połączone z poznaniem tej przestrzeni jako miejsca spotkań i różnych wydarzeń integrujących oraz wycieczka rowerowa po osiedlach Biskupin-Sepolno-Bartoszowice-Dąbie. Finałem projektu będzie późnojesienny piknik w Parku Stanisława Tołpy, na którym poznać będzie można też postać profesora Tołpy i architekturę otaczającą park.

Szczegółowa ocena wszystkich poprawnych formalnie wniosków oraz protokół z uzasadnieniem wyborów komisji znajduje się TUTAJ i w zakładce Dokumenty na stronie www.strefakultury.pl/mikrogranty.

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i zwyciężczyniom naboru!

Więcej informacji:

www.wroclaw.pl/mikrogranty
www.strefakultury.pl/mikrogranty
www.facebook.com/mikrogranty  
www.instagram.com/mikro.granty 

///

Mikrogranty

to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia (głównie, choć nie jest to wymóg formalny) mogą realizować swoje pomysły na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym.

Celem programu jest umożliwienie zdobycia i rozwoju umiejętności niezbędnych do skutecznego wpływu na swoje miasto, prowadzenia oddolnych inicjatyw z sąsiadami, a także zachęcenie do kreatywnej dyskusji i wymiany poglądów. Ważne jest dla nas wykorzystywanie potencjału funkcjonalno-przestrzennego wrocławskich osiedli do realizacji inicjatyw aktywizujących i więziotwórczych, z naciskiem na aktywizację obszarów położonych poza Starym Miastem.

Mikrogranty to też liczne działania edukacyjne. W 2021 roku możecie wziąć udział w weekendowych Warsztatach Mikrograntów i ponad dwumiesięcznym cyklu Akademia Mikrograntów 6.

Program powstał w 2018 roku z połączenia funkcjonujących we Wrocławiu od 2014 roku mikroGRANTÓW ESK Wrocław 2016, prowadzonych przez Biuro Festiwalowe Impart 2016 oraz działających w 2017 roku Wrocławskiego Funduszu Małych Inicjatyw i Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego Wrocławia prowadzonych przez Fundację Umbrella.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej