12.03.2021 Piątek

14 pomysłów na wiosnę i lato w mieście! Znamy wyniki 25. edycji Mikrograntów

Za moment znowu rozpoczniemy wspólne aktywności! Wiosną szykujemy się, by podczas rodzinnych, kameralnych spacerów zwiedzić parki Wrocławia, spotkać się na międzypokoleniowych i sąsiedzkich warsztatach, stworzyć kobiecy osiedlowy zin, wypróbować się w rękodziele, malarstwie czy projektowaniu przestrzeni, a nawet zagrać wspólnie improwizowany koncert.  Poznajcie 14 projektów, które wybrane zostały w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych!    

Do 15 lutego zgłosiliście i zgłosiłyście aż 107 projektów do Edycji 25. Mikrograntów. Przyjmowaliśmy wasze, czyli pełnoletnich osób fizycznych (również tych prowadzących działalność gospodarczą) oraz grup nieformalnych, propozycje inicjatyw w jednej z dawnych wrocławskich dzielnic – Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu. Zachęcaliśmy was do przesyłania pomysłów na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związane z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym.

W zależności od pandemicznych warunków, z którymi przyjdzie nam żyć w mieście wiosną i latem umożliwimy wam realizację projektów między końcem marca a  sierpnia. Wspólnie zadbamy o bezpieczeństwo, higienę i zdrowie, ale tez poeksperymentujemy z działaniami hybrydowymi, dzięki którym już w najbliższych tygodniach mieszkańcy i mieszkanki będą dzielić się swoimi pomysłami na aktywizację innych wrocławian i wrocławianek!

107 zgłoszonych inicjatyw to świetny wynik jak na początek kolejnego trudnego roku.

Zebraliśmy dla Was dane o obszarach, na których chcecie działać, typach proponowanych projektów, a także osobach, które chciałyby z nami realizować swoje projekty. Na etapie weryfikacji formalnej, kolejny raz zdyskwalifikowaliśmy sporo, bo aż 37 projektów. Do czterech komisji, które oceniały pomysły i przyznawały im punktację zgodnie z kryteriami w regulaminie, trafiło finalnie 70 inicjatyw. Jurorzy i jurorki oceniali więc 11 pomysłów z Fabrycznej, 26 z Krzyków, 25 ze Śródmieścia i 8 z Psiego Pola. Więcej o naszych komisjach przeczytacie TUTAJ.

Ostatecznie wybranych zostało 14 inicjatyw, w tym 2 z Edycji 24., które z powodu koronawirusa musiały zostać odwołane w 2020 roku. Wkrótce wspólnie zrealizujemy więc po 4 projekty z Fabrycznej i Śródmieścia oraz po 3 z Krzyków i Psiego Pola.

W związku z rezygnacją Aleksandry Habowskiej z realizacji inicjatywy z Fabrycznej – „Szczęśliwe podwórko. Twórcze spotkania sąsiedzkie.” do negocjacji skierowany został kolejny, najwyżej oceniony projekt z tego obszaru – „Biosfera, czyli warsztaty ekologiczne na Pilczycach i Kozanowie.” grupy nieformalnej Zgrane Pilczyce i Kozanów.

Wybrane działania otrzymają nie tylko wsparcie finansowe (do 5 tysięcy złotych brutto), lecz także pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, księgowych, prawnych, promocyjnych i logistycznych. Realizację działań rozpoczniemy po negocjacjach z każdą osobą i grupą – działania organizacyjne i promocyjne planujemy rozpocząć w przypadku inicjatyw hybrydowych już pod koniec marca. Mikrograntowe projekty z tej edycji spotkacie we Wrocławiu aż do końca sierpnia!

Poznajcie zwycięskie projekty ze ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych:

FABRYCZNA

NIEstarość na Złotnikach – o wspólnych potrzebach, wartościach i marzeniach, bez względu na wiek. Warsztaty międzypokoleniowe

Inicjatywa Aleksandry Kołodziej poprzez szereg międzypokoleniowych warsztatów i spotkań ma pomóc otworzyć przestrzeń do rozmowy o potrzebach, wartościach i marzeniach osób starszych, dla wszystkich chętnych, bez względu na wiek. Do wspólnego działania zostaną zaproszeni seniorzy i seniorki oraz młodzież i młodzi dorośli – zarówno osoby zamieszkujące Złotniki od lat, jak nowi mieszkańcy oraz mieszkanki osiedla. W trakcie czterech spotkań stworzymy sąsiedzki film oraz weźmiemy udział we wspólnym tworzeniu kolażu pt. „NIEstarość”.  Warsztatowo opracujemy również broszurę, w której zostaną zawarte elementy powstałe w trakcie spotkań, a także rekomendacje do pracy z osobami starszymi również przy innych działaniach w innych częściach miasta.

Biosfera, czyli warsztaty ekologiczne na Pilczycach i Kozanowie.

Grupa nieformalna Zgrane Pilczyce i Kozanów, swoją inicjatywę kieruje do mieszkanek i mieszkańców dwóch sąsiadujących ze sobą osiedli – Pilczyc i Kozanowa, zauważając potrzebę edukacji ekologicznej w tym rejonie. Ekipa planuje organizację cyklu warsztatów ekologicznych, poprzedzonych krótkimi wykładami na temat np. ochrony środowiska naturalnego, właściwej segregacji śmieci i walki ze smogiem. W trakcie warsztatów mieszkanki i mieszkańcy Pilczyc i Kozanowa stworzą swoje własne kompozycje florystyczne oraz lasy w słoiku, na przykładzie których w formie edukacyjnej opowieści przedstawiona zostanie specyfika lokalnego mikroklimatu. Osoby uczestniczące w spotkaniach zdobytą wiedzą ekologiczną podzielą się dodatkowo podczas nagrania krótkiego filmu edukacyjnego, który będzie skierowany do lokalnej społeczności sąsiedzkiej.

Koło Gospodyń Miejskich – Szczepin

Na Szczepinie znowu będzie się działo! A to za sprawą Joanny Stefanowskiej, która swoją rękodzielniczą pasją chce podzielić się mieszkankami i mieszkańcami osiedla. Projekt zakłada organizację dwóch warsztatów krawieckich dla dzieci oraz cyklu warsztatów rękodzielniczych dla dorosłych. Przy wsparciu i pod czujnym okiem osiedlowych rzemieślników, z którymi planuje nawiązać kontakt liderka inicjatywy, osoby uczestniczące w warsztatach poznają techniki szydełkowania, haftu, splotu makram, filcowania oraz podstawy szycia na maszynie. Wytworzone pierwsze rękodzielnicze dzieła, każdy będzie mógł zabrać ze sobą do domu. Finałem projektu będzie plenerowy wernisaż prac powstałych podczas warsztatów połączony z „Nocą Świetlików” organizowaną na osiedlu.

Zielona wyprawa do czasów dzieciństwa

Projekt miłośniczki Parku Grabiszyńskiego, Ewy Zachary, zakłada aktywności plenerowe, które umożliwią oderwanie się od wirtualnej rzeczywistości, w której z powodów pandemii przebywamy coraz dłużej. W pierwszym etapie inicjatywy stworzona zostanie mapa spacerowa po Parku Grabiszyńskim, która będzie dostępna w lokalnych punktach usługowych. Z jej pomocą odkryć będzie można urokliwe zielone tereny parku.  W kolejnym etapie projektu wszystkie pasjonatki i pasjonaci spędzania czasu na świeżym powietrzu będą mieć okazję, by podczas międzypokoleniowego pikniku w Parku Grabiszyńskim spotkać się, zagrać w gry ruchowe i sportowe z czasów dzieciństwa, a takżesamodzielnie upleść wianek z kwiatów. Na koniec festynu udamy się nad przepływającą przez park rzeczkę, aby uroczyście nadać jej imię „Grabiszynka” i wrzucić do niej stworzone wcześniej wianki.

KRZYKI

Borek gra w zielone – na bis. Tomik poezji weź i chodź na spacer

Nieformalna Grupa Aktywnych Pilotów i Przewodników GAPP powraca z kontynuacją zeszłorocznej inicjatywy „Borek gra w zielone. Na rowerze, na spacerze!”. Ekipa znów szykuje moc ciekawostek przyrodniczych i historycznych skrywanych na Borku. Podczas całego projektu towarzyszyć nam będzie twórczość Tadeusza Różewicza i Tymoteusza Karpowicza – utwory poetów będą odczytywane w trakcie spacerów i staną się inspiracją do wykonania zdjęć dendroflory osiedla. Grupa chce też przygotować mapy z ciekawostkami dendrologicznymi, na które można natknąć się w Parku Południowym i jego okolicach. Dodatkowo w ramach projektu powstaną dwa podcasty, w których zostanie opowiedziana historia osiedla Borek, a także wplecione wiersze odczytywane przed animatorów i animatorki na spacerach. Dzięki podcastom i mapie Parku Południowego na eksplorację osiedla będzie można się wybrać samodzielnie w dowolnym czasie!

W Jazzowm Gaju

Inicjatywa grupy nieformalnej Chojnacki/Miguła Contemplations składającej się z muzyków jazzowych, których połączyła miłość  do muzyki improwizowanej, zamieszkiwanie tego samego osiedla oraz chęć do działania. Poprzez cykl pięciu muzycznych warsztatów chcą przybliżyć mieszkankom i mieszkańcom Gaju oraz sąsiednich osiedli zagadnienia związane z muzyką jazzową. W trakcie spotkań będzie można zapoznać się z historią jazzu, dowiedzieć się o roli rytmu w muzyce, poznać skale muzyczne oraz pojęcie akordu, a także podstawy improwizacji. Spotkania podsumuje muzyczny finał i wspólne  granie w formule jam session. Grupa chce także stworzyć wspólnie  z uczestnikami i uczestniczkami warsztatów sąsiedzki utwór „gajazzowy”. Jeśli macie ochotę na muzyczna improwizacją, to w ramach Jazzowego Gaju zostanie nagrany podkład harmoniczny, które będzie można wykorzystać do nagrania swoich improwizacji i przesłać do autorów inicjatywy. Wszystkie materiały zostaną zebrane i opracowane w formie jednego utworu.

Sobota z sąsiadami: zielone warsztaty upiększania przestrzeni

Autorką inicjatywy jest Katarzyna Dymitraszczuk, mieszkanka osiedla Powstańców Śląskich, która za cel projektu obrała sobie próbę stworzenia społeczności sąsiedzkiej, skupionej wokół ulicy  Podchorążych. W ramach swojej inicjatywy chce zorganizować  działania z trzech obszarów aktywności: wspólnego jedzenia, zdobywania wiedzy i twórczego działania. Swoich sąsiadów i sąsiadki zaprosi na sześć letnich spotkań, z których każde rozpocznie się od podwórkowego śniadania. Obszar wspólnego zdobywania wiedzy to warsztaty dot. upcyclingu, sadzenia roślin, plecenia makram, robienia lasu w słoiku. Autorka chce również zachęcić mieszkanki i mieszkańców do uprzątnięcia terenu, przerobienia starych opon na kolorowe kwietniki, wykonania nasadzeń, przygotowania doniczek na balkony.

PSIE POLE

Psiepolanki. Osiedlowy zin feministyczny

Adriannę Klimaszewską, inicjatorkę projektu, pewnie już znacie z jej poprzednich działań na Psim Polu. W ramach Mikrograntów swoje pomysły realizowała już dwukrotnie: w 2020 roku inicjatywę „Gotujemy na Psim Polu. Przepiśnik polsko-ukraiński”, a rok wcześniej „Zakrzów wczoraj, Zakrzów dziś. Stwórzmy razem sąsiedzką kronikę„. Tym razem jej pomysł skupia się wokół tematu poszukiwania herstorii lokalnych bohaterek. Do udziału chce zaprosić mieszkanki i mieszkańców osiedla w różnym wieku, tak aby móc poznać historie pochodzące z różnych pokoleń. Wspominkowym spotkaniom towarzyszyć będzie zbieranie zdjęć i innych artefaktów związanych z działalnością kobiet na Psim Polu. Zgromadzone materiały zostaną opracowane w formie osiedlowego zina. W ramach projektu Adrianna chce także zrealizować spotkania z realizatorkami Feminatywy Polsko-Ukraińskiej, z lokalnymi aktywistkami, a także warsztaty haftowania, którym towarzyszyć będą opowieści o kobiecości.

Namaluj Pawłowice we Wrocławiu – warsztaty z malarstwa i rysunku

Elżbietę Niciak możecie kojarzyć z zeszłorocznego projektu „Namaluj Psie Pole — warsztaty z malarstwa i rysunku dla seniorów pragnących spełniać swoje marzenia”. W tym roku powraca z drugą odsłoną artystycznych spotkań, w ramach których chce podzielić się swoja pasją do malarstwa, rysunki i Psiego Pola z innymi seniorami i seniorkami z osiedla. Czeka nas cykl plenerowych spotkań, w trakcie których nie tylko będzie można poznać techniki malarskie ale także odkryć i poznać ciekawe miejsca na Pawłowicach – przede wszystkim tamtejszy kompleks pałacowy. Wybrane miejsca staną się inspiracją dla obrazów i rysunków tworzonych w trakcie plenerów. Poprzez te działania Pani Ela chce zachęcić osoby mieszkające na osiedlu do aktywnego poznawania jego historii i odkrywania ciekawostek. Prace wykonane podczas zajęć  zostaną zaprezentowane w trakcie wystawy podsumowującej projekt. Udział w spotkaniach może wziąć każda osoba zainteresowana tematem, bez względu na umiejętności malarskie.

ROT Rewirowy Ogródek Twórczy – ogród społeczny dla mieszkańców Swojczyce, Wojnów, Strachocin na terenie CAL Rewir Twórczy

ROT to pomysł grupy nieformalnej „Zdrowo, lokalnie, sezonowo”, w której skład wchodzą fani i fanki ogrodnictwa i ekologicznej uprawy roślin. Teraz swoim zamiłowaniem chcą podzielić się z mieszkańcami i mieszkankami Psiego Pola, tworząc wraz z nimi społeczny ogródek.. Jednak zanim rozpocznie się wysiew nasion i sadzenie roślin, tajniki i sekrety ogrodnictwa będzie można odkryć podczas cyklu warsztatów. Grupa chce także nawiązać kontakt z działkowiczami z sąsiedzkich RODów i zachęcić ich do podzielenia się swoją  cenną wiedzą i doświadczeniem z młodymi adeptami  i adeptkami ogrodnictwa. W trakcie projektu powstanie również zbiór cennych rad na temat pielęgnacji roślin i uprawy ogrodu, a także kilka prostych przepisów na ekologiczny nawóz, który można zrobić produktów znalezionych w kuchni. Dodatkowym działaniem będzie giełda roślinna, w trakcie której mieszkanki i mieszkańcy będą mogli wymienić się swoimi zielonymi okazami i sadzonkami.

ŚRÓDMIEŚCIE

Ołbińskie Bąbelki – osiedlowe spotkania rodzinne

Projekt mieszkanki osiedla Ołbin, Karoliny Orman, skierowany jest do dzieci w wieku od 1 do 3 lat oraz ich rodziców. To cykl bezpłatnych zajęć, których celem jest wsparcie rozwoju Ołbińskich Bąbelków, ale również integracja rodziców z osiedla. Jak napisała w swoim wniosku autorka projektu, „rodzice najmłodszych dzieci są grupą często odciętą od rozmaitych form życia towarzyskiego. A przecież posiadając tyle obowiązków rodzinnych, potrzebują kontaktów społecznych i spędzania czasu z dzieckiem w sposób atrakcyjny dla obu stron.” Wspólne zajęcia będą wiec okazją do rozmowy, podzielenia się swoim doświadczeniami i integracji. Autorka chce połączyć ze sobą lokalną społeczność dzieci i rodziców/opiekunów, aby nie byli wobec siebie anonimowymi podczas spaceru w parku lub wyjścia na osiedlowy plac zabaw. W ramach projektu odbędą się zajęcia muzyczne, ruchowe, plastyczno-kreatywne i literackie. Ważnym aspektem będzie również poznanie lokalnej infrastruktury przyjaznej dzieciom i naniesienie jej na mapę osiedlowych atrakcji!

Chodź namaluj swój świat

Lea Kazanecka-Olejnik jest architektką i doktorantką na Politechnice Wrocławskiej. W ramach swojej pracy naukowej zajmuje się zmiennością przestrzeni, a w szczególności aktywną transformacją miejsca i rolą użytkowników w tym procesie.  Teraz teorię chciałaby przetestować na lokalnym gruncie!  Jej inicjatywa to trzy spotkania, które chce zorganizować na Sępolnie dla młodych ludzi w wieku 8-13 lat. Uczestnicy i uczestniczki zajęć przyjrzą się znanej im, codziennej przestrzeni osiedla i spróbują nałożyć na nią własną wizję miejsca. W tym celu w trzech miejscach na osiedlu stanie tymczasowy, pneumatyczny pawilon, wykonany z przezroczystej folii, na ścianach którego będą tworzyć ilustracje przedstawiające ich wizje miejsca, w którym w danym momencie stoi pawilon. Spotkania będą toczyć się wokół tematów historii, urbanistyki, architektury i wyobrażeń dotyczących przestrzeni. Autorka pomysłu chce pokazać dzieciom i młodzieży, jak można myśleć o mieście, jak się nim bawić i w jaki sposób patrzeć na otoczenie, by stało się przestrzenią otwartą na nowe pomysły i działania.

Doznanie zmysłów. Dostępne uczestnictwo osób z niepełnosprawnościami słuchu i wzroku w życiu kulturalnym

Projekt, zainicjowany przez Viktoriię Tofan, jest kontynuacją jej działań z 24. edycji Mikrograntów w projekcie „Doznanie ciszy”. Po raz kolejny Viktoriia kieruje swoją inicjatywę do osób z niepełnosprawnościami, tym razem nie tylko słuchu, ale i wzroku. Autorka chce stworzyć ofertę kulturalną dla osób, które spotykają się z barierami uniemożliwiającymi im czynny udział w zajęciach, np. plastycznych. Odbiorcy i odbiorczynie projektu zostaną zaproszeni do udziału w dostosowanych do ich szczególnych potrzeb lekcjach oraz warsztatach ceramicznych.. W trakcie zajęć zaprojektują i stworzą rzeczy, które będą im służyły w życiu codziennym, np. kubki do przelewania gorącej wody dla osób niewidomych. Warsztaty będą punktem wyjścia do rozmowy z projektantami i rzemieślnikami z Placu Grunwaldzkiego na temat dostępności w projektowaniu przedmiotów codziennego użytku. Autorka chce także podjąć dyskusję na temat dostępności różnych obszarów życia społecznego i kulturalnego dla osób z niepełnosprawnościami. W projekcie zaplanowała przeprowadzenie wywiadów z uczestnikami inicjatywy, na temat życia codziennego z perspektywy osób niewidomych – rozmowy zostaną opublikowane online w formie podcastu.

Kto tu mieszka? Ludzie w architekturze Placu Grunwaldzkiego

Inicjatywę stworzyła grupa nieformalna Entuzjastki przestrzeni Placu Grunwaldzkiego, czyli Ola i Nikola, które chcą rozbudzić w mieszkańcach i mieszkankach zainteresowanie architekturą tej przestrzeni, a także pokazać, że budynki to nie tylko puste ściany, ale i to co je wypełnia – ludzie i ich historie. W swoim projekcie skupią się na czterech budynkach mieszkalnych, znajdujących się na osiedlu – kamienicy przy ul. Piastowskiej 36, kamienicy przy Wybrzeżu Wyspiańskiego 36, wrocławskim Manhattanie i Domu Naukowca. Wśród działań, jakie planują autorki znalazły się: wywiady z mieszkańcami i mieszkankami, osiedlowe spacery, przygotowanie mapki z ciekawostkami na temat wymienionych budynków, spotkania prowadzone przez specjalistów z zakresu sztuki i architektury oraz edukacyjne warsztaty architektoniczne. Jako podsumowanie projektu, grupa zaplanowała wystawę dotyczącą czterech budynków, a także ich mieszkanek i mieszkańców.

Szczegółowa ocena wszystkich poprawnych formalnie wniosków oraz protokół z uzasadnieniem wyborów komisji znajduje się TUTAJ i w zakładce Dokumenty na stronie www.strefakultury.pl/mikrogranty.

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i zwyciężczyniom naboru!

Więcej informacji:

www.wroclaw.pl/mikrogranty
www.strefakultury.pl/mikrogranty
www.facebook.com/mikrogranty  
www.instagram.com/mikro.granty 

 

///

Mikrogranty

to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia (głównie, choć nie jest to wymóg formalny) mogą realizować swoje pomysły na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym.

Celem programu jest umożliwienie zdobycia i rozwoju umiejętności niezbędnych do skutecznego wpływu na swoje miasto, prowadzenia oddolnych inicjatyw z sąsiadami, a także zachęcenie do kreatywnej dyskusji i wymiany poglądów. Ważne jest dla nas wykorzystywanie potencjału funkcjonalno-przestrzennego wrocławskich osiedli do realizacji inicjatyw aktywizujących i więziotwórczych, z naciskiem na aktywizację obszarów położonych poza Starym Miastem.

Mikrogranty to też liczne działania edukacyjne. W 2021 roku możecie wziąć udział w weekendowych Warsztatach Mikrograntów i ponad dwumiesięcznym cyklu Akademia Mikrograntów 6.

Program powstał w 2018 roku z połączenia funkcjonujących we Wrocławiu od 2014 roku mikroGRANTÓW ESK Wrocław 2016, prowadzonych przez Biuro Festiwalowe Impart 2016 oraz działających w 2017 roku Wrocławskiego Funduszu Małych Inicjatyw i Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego Wrocławia prowadzonych przez Fundację Umbrella.

 

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej