26.07.2018 Czwartek

18. MFF Nowe Horyzonty – spotkania literackie w Recepcji już od soboty

„Out”, czyli bycie poza, obserwowanie i opisywanie świata z pewnego dystansu, to narracja spajająca wydarzenia 18. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu. W dniach 28 lipca – 2 sierpnia w klubokawiarni Recepcja przy Ruskiej 46a odbędzie się cykl spotkań literackich towarzyszących festiwalowi.

W tym roku w literackich dyskusjach udział wezmą m.in.: nominowana do Nagrody Literackiej NIKE za powieść „Nieczułość” oraz Nagrody Literackiej Gdynia Martyna Bunda, a także pisarze i tłumacze – Jacek Dehnel oraz Piotr Tarczyński, reporter – Wojciech Jagielski oraz miłośnik zwierząt i autor książek – Adam Wajrak. Spotkania, którym przyświeca wspólne hasło „Literatura.OUT”, poprowadzi Michał Nogaś.

Program spotkań literackich 18. MFF Nowe Horyzonty

Sobota, 28 lipca, godz. 18:00. Spotkanie z Martyną Bundą wokół książki „Nieczułość”

Rozmowa o powieści, która opisuje świat silnych kobiet z kaszubskiej Dziewiczej Góry. Historia matki Rozeli i jej córek – Gerty, Trudy i Ildy nałożona na skomplikowane losy miejsca i kraju zniszczonego wojną, w której można odnaleźć obrazy podobne do tych z „Róży” Wojciecha Smarzowskiego. Bunda pisze nie tylko o ludziach. To jedna z tych książek, która powinna jak najszybciej doczekać się ekranizacji. Za debiutancką „Nieczułość” Martyna Bunda jest nominowana do Nagrody Literackiej NIKE, Nagrody Literackiej Gdynia oraz otrzymała Ogólnopolską Nagrodę Literacką dla Autorki Gryfia.

Niedziela, 29 lipca, godz. 18:00. Spotkanie z Jackiem Dehnelem i Piotrem Tarczyńskim wokół książki „Seans w Domu Egipskim”

Najsłynniejsza krakowska detektywka, profesorowa Szczupaczyńska, powraca! Tym razem rzecz dzieje się przy stole w Domu Egipskim, gdzie zaplanowano seans spirytystyczny. Spośród dwunastu uczestników zdarzenia, jeden go nie przeżyje. Kto i dlaczego? Jak wyglądał Kraków końca XIX wieku? Jak odtwarza się jego mapę, kreśli portrety mieszkańców i co interesującego może być w historii wirującego stolika? Na te pytania odpowie Maryla Szymiczkowa, pisarka, którą stworzyli pisarze i tłumacze – Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński. „Seans w Domu Egipskim” to trzecia wspólna powieść autorów. Wcześniej panowie (jako Maryla Szymiczkowa) napisali świetnie przyjętą „Tajemnicę Domu Helclów” oraz „Rozdartą zasłonę”. Książki cieszą się dużą popularnością nie tylko w Polsce. Kryminał retro-krakowski doczeka się wkrótce przekładu na język angielski, nad którym pracuje znakomita tłumaczka Antonia Lloyd-Jones.

Poniedziałek, 30 lipca, godz. 18:00. Spotkanie z Adamem Wajrakiem wokół książki „Wielka księga prawdziwych tropicieli”

Człowiek z Puszczy Białowieskiej, który wie o tym miejscu wszystko – zna każde drzewo, każdą polanę, każdą sówkę i żubra. Obrońca przyrody i wspaniały gawędziarz, który nie boi się mówić tego, co myśli. Rozumie świat natury i wie, że jesteśmy jedynie jego częścią. Podróżuje też do najzimniejszych miejsc świata, lubi ciszę i to, co dzikie. Wajrak od lat wydaje książki – dla dorosłych i dla dzieci. Teraz w jednym tomie zebrał swoją opowieść o tropicielach, czyli tych, którzy – z poszanowaniem wszelkich praw natury – chcieliby na swojej drodze spotkać ptaki, żaby czy jelenie. Tę niezwykłą opowieść Wajrak zilustrował zdjęciami swojego autorstwa.

Wtorek, 31 lipca, godz. 18:00. Spotkanie wokół filmu „Jeszcze dzień życia” z udziałem reżysera filmu Damiana Nenowa, Urszuli Glensk i Wojciecha Jagielskiego

„Jeszcze dzień życia” to film inspirowany książką Ryszarda Kapuścińskiego o tym samym tytule, ale też rzec o przemianie Kapuścińskiego jako reportera, jaka dokonała się w związku z wydarzeniami w Angoli w 1975 roku.

Czwartek, 2 sierpnia, godz. 18:00. Spotkanie z Karoliną Sulej i Mateuszem Kubikiem wokół reportażu „Wszyscy jesteśmy dziwni”

Reporterska opowieść o tym, że „Wszyscy jesteśmy dziwni”. Podróż do miejsca, gdzie wody Atlantyku od południa oblewają Brooklyn i gdzie znajduje się „plac zabaw ludzkości”. Coney Island to wielokulturowe targowisko próżności, Sodoma, cyrk, miejsce spotkań dziwolągów, ojczyzna hot doga i atmosfera jak z filmów Lyncha. Karolina Sulej opowiada historię wyspy zamieszkiwanej niegdyś głównie przez króliki, którą Holendrzy kupili od Indian za koc, pistolet i czajnik, a która dziś – połączona z lądem – jest półwyspem pełnym zapomnianych lunaparków. Ci, którzy wciąż tam bywają, apelują: „Make Coney Island Great Again”. Spotkaniu będziecie towarzyszył pokaz zdjęć autorstwa męża autorki – Mateusza Kubika.

Na program literacki w ramach Festiwalu Nowe Horyzonty zaprasza Empik. Partnerami spotkań są Strefa Kultury Wrocław oraz Gazeta Wyborcza.

Recepcja – nowe miejsce Strefy Kultury Wrocławskiego

Podwórko Ruska 46 abc stanowi enklawę działań artystycznych i aktywności kulturalnych. W 2015 roku wprowadzili się tu także pracownicy Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 – dziś Strefy Kultury Wrocław. Niedawno w podwórku działalność rozpoczęła kolejna lokalizacja Strefy Kultury Wrocław – Recepcja zajmująca otwartą na dziedziniec klubową przestrzeń. To miejsce swobodnych spotkań, wymiany myśli i informacji, działań twórczych i relaksu. Miła atmosfera i widok na słynną Galerię Neonów czynią Recepcję idealnym miejscem nie tylko na spotkania literackie.

Przez cały czas trwania festiwalu w Recepcji można oglądać wystawę prac Zgonowicza, czyli Kamila Lacha, absolwenta wrocławskiej ASP, który właśnie w Recepcji obronił w lipcu dyplom magisterski.

Recepcja przygotowała na MFF Nowe Horyzonty specjalne menu. Znajdziemy w nim kawy, herbaty, ciasta, tarty, kanapki, napary a także koktajle, których nazwy nawiązują do neonów, widocznych z okien Recepcji oraz z jej podwórka. Posiadacze festiwalowych karnetów mają 10 procent zniżki.