8.06.2020 Poniedziałek

Znamy 42 mikrograntowe inicjatywy wybrane w drugim naborze!

Wakacyjne warsztaty i miejskie wycieczki, kulinarne, ekologiczne i artystyczne aktywności na świeżym powietrzu, osiedlowe podcasty, a nawet wspólne tworzenie miasta w wirtualnym świecie poznaliśmy zwycięzców i zwyciężczynie wszystkich trzech ścieżek majowego naboru do Mikrograntów. Już wkrótce, w całym mieście zostaną zrealizowane aż 42 nowe lokalne inicjatywy!

Drugi w tym roku nabór przeprowadziliśmy w nieco innej, bardziej elastycznej formule. Nasze tradycyjne spotkania informacyjne, konsultacje oraz warsztaty do sieci. Wydłużyliśmy też termin realizacji projektów – wybrane działania będą mogły odbywać się późnym latem i jesienią.

Mimo pandemii pobiliście dotychczasowy rekord majowych naborów! Od 1 do 15 maja zgłosiliście aż 145 propozycji na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym.

Spośród nadesłanych inicjatyw komisje wybrały 42 projekty, które otrzymają wsparcie administracyjne, organizacyjne, logistyczne, promocyjne oraz finansowe (od 1 do 10 tysięcy złotych, w zależności od ścieżki). Jakie projekty zrealizowane zostaną już wkrótce we Wrocławiu?

Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych

Z 89 zgłoszonych przez Was pomysłów w skierowanej do wszystkich pełnoletnich wrocławian i wrocławianek ścieżki, komisje wybrały 15 inicjatyw – po 4 z Fabrycznej, Krzyków oraz Śródmieścia i 3 z Psiego Pola. Wśród zwycięskich propozycji znalazły się m.in. integracyjne warsztaty ceramiczne, które zostaną przetłumaczone na Polski Język Migowy, „dziewczyńskie warsztaty aktywistyczne”, czyli cykl zajęć i warsztatów dla nastolatek z Psiego Pola, a także plenerowe sesje malarskie i fotograficzne przy Stawie Pilczyckim.

Już wkrótce będziecie mogli wziąć też udział w nowych projektach kierujących uwagę na przyrodę.. Wyruszymy na edukacyjne spacery, dzięki którym odkryjemy uroki i sekrety zachodnich, „dzikich” terenów wrocławskich rzek, weźmiemy udział w warsztatach ogrodniczych na Pawłowicach, a młodzież z Wielkiej Wyspy będzie mogła wziąć udział w zajęciach ekologicznych. Wśród wybranych działań pojawiły się również projekty, które zachęcają do wspólnego odkrywania osiedlowych historii – czy to poprzez gry terenowe na Szczepinie i Sępolnie, spacery po Borku czy też tworzenie wirtualnego muzeum Kleciny.

Więcej informacji o zwycięskich projektach z tej ścieżki znajdziecie TUTAJ

Mikrogranty NGO

Mimo pandemii, w działania we Wrocławiu ponownie zaangażują się także lokalne NGO-sy. W ścieżce dla organizacji pozarządowych (działających do 5 lat oraz tych, których przychód za ostatni zamknięty rok obrotowy nie przekroczył 3 tysięcy złotych brutto) tym razem zgłoszono 40 inicjatyw. Niezależni eksperci wybrali 12 projektów, wśród których znalazło się sporo propozycji aktywnego spędzenia wakacji w mieście, jak np. kontynuacja rowerowych wycieczek wzdłuż rzeki Widawy i cykl sportowych spotkań w Parku Skowronim, a także zajęcia z gry w piłkarzyki stołowe, które przygotowywane są głównie z myślą o wychowankach wrocławskich domów dziecka. Latem w ramach Mikrograntów NGO będziemy współorganizować również m.in. inspirowane dokumentami Krzysztofa Kieślowskiego zajęcia filmowo-teatralne dla młodzieży i seniorów z Przedmieścia Oławskiego oraz wakacyjny cykl warsztatów mających wzmocnić relacje łączące matki i córki.

Opisy zwycięskich propozycji dostępne są TUTAJ

Mikrogranty młodzieżowe

Wrocławska młodzież, mimo trudnej sytuacji i ograniczonego pola do współpracy, nie zawiodła i w maju zgłosiła 16 propozycji. W naborze dla nieformalnych grup złożonych z minimum trzech osób w wieku od 13 do 21 lat wsparcie otrzyma aż 15 projektów! Młodzi realizatorzy i realizatorki zorganizują m.in. grę terenową, dzięki której poznać będzie można podstawy pierwszej pomocy, zajęcia międzypokoleniowe odkrywające sekrety podwórkowych zabaw starszego pokolenia oraz wspólną naukę pieczenia chleba. Wśród zwycięskich projektów znalazły się również działania w świecie cyfrowym jak np. tworzenie tematycznych podcastów, słuchowiska dla dzieci, a nawet wspólna budowa wirtualnej wersji Wrocławia!

Opisy zwycięskich projektów znajdziecie TUTAJ

Terminy realizacji wszystkich wybranych propozycji ustalone zostaną po negocjacjach z każdą osobą, grupą i organizacją. Pierwsze działania organizacyjne i promocyjne rozpoczną się już w lipcu!

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i zwyciężczyniom!

Kolejny nabór odbędzie się we wrześniu– więcej informacji już wkrótce!

Więcej informacji na:

www.wroclaw.pl/Mikrogranty
www.strefakultury.pl/mikrogranty
www.sektor3.wroclaw.pl/mikrograntyNGO
www.sektor3.wroclaw.pl/mikrograntymlodziezowe
www.facebook.com/mikrogranty
www.instagram.com/mikro.granty

Mikrogranty

to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia (głównie, choć nie jest to wymóg formalny) mogą realizować swoje pomysły na działania z zakresu animacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym.

Celem programu jest pomoc w zdobyciu lub rozwój umiejętności niezbędnych do skutecznego wpływu na swoje miasto, prowadzenia oddolnych inicjatyw lokalnych, a także zachęcenie do kreatywnej dyskusji i wymiany poglądów. Ważne jest dla nas wykorzystywanie potencjału funkcjonalno-przestrzennego wrocławskich osiedli do realizacji inicjatyw aktywizujących i więziotwórczych, z naciskiem na aktywizację obszarów położonych poza Starym Miastem.

Program powstał w 2018 roku z połączenia funkcjonujących we Wrocławiu od 2014 roku mikroGRANTÓW ESK Wrocław 2016, prowadzonych przez Biuro Festiwalowe Impart 2016 (obecnie Strefa Kultury Wrocław) oraz działających w 2017 roku Wrocławskiego Funduszu Małych Inicjatyw i Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego Wrocławia prowadzonych przez Fundację Umbrella.