27.03.2018 Wtorek

54. Jazz nad Odrą już za miesiąc we Wrocławiu

[informacja prasowa, 26.03.2018r.]

Pięć wypełnionych muzyką dni, znakomici jazzmani w projektach specjalnych, legendy światowej sceny, jazzowe jamy trwające do białego rana i wielki finał, czyli Światowy Dzień Jazzu Polskiego – już za miesiąc rozpocznie się 54. edycja Jazzu nad Odrą, jednego z najstarszych i najlepszych festiwali jazzowych w Polsce. Bilety i karnety na festiwal w sprzedaży.

1. odsłona Jazzu nad Odrą odbędzie się we Wrocławiu w dniach 26-30 kwietnia. Tegoroczną edycję zainauguruje koncert grupy Trondheim Jazz Orchestra i saksofonisty Mariusa Neseta. Pierwszego dnia poznamy także efekty współpracy trzech wybitnych jazzmanów – na jednej scenie zagrają Eddie Daniels, Leszek Możdżer i Darek Oleszkiewicz. Ostatni z muzyków, kontrabasista i nieoficjalny ambasador polskiego jazzu w USA, wystąpi też w specjalnym projekcie z japońskim pianistą Keiem Akagim. Nad Odrę przylatują legendarni Yellowjackets, tego samego dnia usłyszymy również fantastyczny wrocławski septet EABS. Z najnowszym materiałem pojawi się kwartet Toma Harrella oraz znakomity working band Charnetta Moffeta. W podwójnej roli zaprezentuje się gitarzysta Mike Moreno – 28 kwietnia zagra ze swoim kwartetem, a dzień później będzie gościem specjalnym laureata zeszłorocznego Grand Prix, zespołu Adam Jarzmik Quintet. Lider grupy przygotowuje na tę okazję specjalne kompozycje rozpisane na sekstet. Na koniec każdego festiwalowego dnia zapraszamy na jazzowe Jam Session – koncerty w klubie Autograf rozpoczynać będą się późnym wieczorem i potrwać mogą do białego rana!

Poszukiwania nowych gwiazd
Tegoroczny Jazz nad Odrą to także kolejna odsłona poszukiwań Indywidualności Jazzowej. W tym najstarszym i najbardziej prestiżowym konkursie w Polsce wziąć udział mogą muzycy, którzy do 30 kwietnia nie przekroczyli 35. roku życia. Finaliści rywalizować będą o ufundowane przez Prezydenta Wrocławia Grand Prix w wysokości 25 tysięcy złotych, a także dodatkowe nagrody finansowe i rzeczowe. Konkursowe koncerty odbywać się będą 27 i 28 kwietnia o godzinie 14:00 w sali kameralnej Impartu.

Niech żyje Polska!
Wielkim finałem festiwalu będzie Światowy Dzień Jazzu Polskiego. 30 kwietnia miłośników jazzu czeka prawdziwy muzyczny maraton – od wczesnych godzin popołudniowych do późnego wieczora, na czterech scenach (w Imparcie i na placu Społecznym) zaprezentuje się kilkanaście polskich zespołów. Tego dnia usłyszymy m.in.: septet Macieja Sikały, Roberta Majewskiego w hołdzie dla twórczości swojego ojca, nowe trio Bronisława Suchanka, braci Wójcińskich i Krzysztofa Szmańdę oraz zespół Łukasza Kokoszko i Tubis Trio. Nad Odrą pojawi się także silna reprezentacja wokalistek: Krystyna Stańko zaprezentuje swój najnowszy projekt „Novos Anos”, Sabina Meck wystąpi ze swoim kwintetem, a Beata Przybytek zagra repertuar ze swojej ostatniej, świetnie przyjętej płyty. Do wspólnej zabawy porwą nas też muzycy z Kraków Street Band, pełni energii Odpoczno, a także kultowi Mitch & Mitch i reaktywowany zespół Crash, któremu na scenie towarzyszyła będzie wokalistka Natalia Lubrano. Plenerowe granie rozpocznie zespół Orange Trane z gościnnym udziałem rapera Eskaubei. Na koncerty Światowego Dnia Jazzu Polskiego w Imparcie obowiązuje jeden, całodniowy bilet, wstęp na wydarzenia na placu Społeczny będzie wolny.

Bilety wciąż w sprzedaży
Bilety i karnety na tegoroczną odsłonę Jazzu nad Odrą dostępne są na stronach: www.jazznadodra.pl, strefakultury.pl i www.eventim.pl, a także w kasie Impartu (ul. Mazowiecka 17) i stacjonarnych punktach sprzedaży (Empik, Media Markt i Saturn).

Zapraszamy do akredytowania się na festiwal. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie: 54jazznadodra.evenea.pl

Więcej informacji o festiwalu: www.jazznadodra.pl | strefakultury.pl

Materiały dla mediów (opisy artystów, zdjęcia, grafika oraz spot wideo): TUTAJ

Kontakt dla mediów:

Kuba Żary, +48 502 824 381, kuba.zary@strefakultury.pl