6.02.2018 Wtorek

54. Jazz nad Odrą w kwietniu we Wrocławiu

54. Jazz nad Odrą_autorka grafiki Martyna Wiernicka

53. Jazz nad Odrą_Światowy Dzień Jazzu_fot. Marcin Jędrzejczak

Jazz nad Odrą, jeden z najstarszych polskich festiwali jazzowych, odbędzie się we Wrocławiu w dniach 26-30 kwietnia. Tegoroczna edycja to pięć festiwalowych dni, występy gwiazd światowej sceny muzycznej i prezentacje obiecujących artystów młodego pokolenia oraz huczne obchody Światowego Dnia Jazzu Polskiego. To również kolejna odsłona konkursu na Indywidualność Jazzową – zgłoszenia nadsyłać można do 4 kwietnia.

Organizowany od 1964 roku Jazz nad Odrą każdej wiosny prezentuje najciekawszych artystów jazzowych z całego świata – przez lata festiwal gościł prawdziwe gwiazdy europejskiego i światowego jazzu, takie jak m.in.: Pat Metheny, Paco deLucia, Al diMeola, Kenny Garret, Dave Holland, Tooth Thielemans, Diana Krall, David Sanborn, Ron Carter, Lizz Wright czy Patricia Barber. Regularnie można tutaj też spotkać najbardziej obiecujących muzyków młodego pokolenia, choćby zwycięzców ankiety krytyków magazynu DownBeat w kategorii nowych gwiazd (we Wrocławiu występowali: The Bad Plus, Jason Moran, Vijar Iyer, Rudresh Mahanthappa, Christian Scott, Lionel Lueke).

Ostatni dzień kwietnia – ogłoszony przez UNESCO Światowym Dniem Jazzu – we Wrocławiu celebrowany jest jako Światowy Dzień Jazzu Polskiego. W 2017 roku usłyszeć można było m.in.: Zbigniewa Namysłowskiego, Leszka Możdżera, Piotra Wojtasika, Kubę Stankiewicza i Piotra Barona. Światowy Dzień Jazzu Polskiego to prawdziwy muzyczny maraton, którego uczestnicy mogą hucznie świętować od wczesnych godzin popołudniowych do późnego wieczora.

Zagraj nad Odrą
Nieodłączną częścią festiwalu i jego znakiem rozpoznawczym jest konkurs na Indywidualność Jazzową. W najstarszym i najbardziej prestiżowym w Polsce konkursie jazzowym mogą wziąć udział instrumentaliści i wokaliści, którzy w czasie trwania festiwalu nie przekroczyli 35 roku życia. Laureat Grand Prix – Indywidualność Jazzowa roku 2018 – otrzyma ufundowaną przez Prezydenta Wrocławia nagrodę w wysokości 25 000 zł; konkursowe Jury wyróżni także najlepszego solistę, zespół oraz kompozytora. Od pierwszych lat istnienia konkursu jego laureatami byli tacy znakomici muzycy i gwiazdy polskiego jazzu jak Włodzimierz Nahorny, Zbigniew Seifert, Ewa Bem, Krzesimir Dębski, Janusz Strobel, Henryk Miśkiewicz, Tomasz Szukalski czy Andrzej Zaucha. W ubiegłym roku nagrodę Grand Prix zdobył zespół Adam Jarzmik Quintet. Zgłoszenia do tegorocznej edycji przesyłać można do 4 kwietnia.

Program główny tegorocznej odsłony JnO ogłoszony zostanie wkrótce.
Regulamin konkursu na Indywidualność Jazzową: TUTAJ
Materiały dla mediów: TUTAJ
Wydarzenie na Facebooku: TUTAJ
Organizatorem 54. edycji festiwalu Jazz nad Odrą jest Strefa Kultury Wrocław.

W razie pytań, prosimy o kontakt:
Kajetan Buturlak, +48 506 130 768, kajetan.buturlak@strefakultury.pl
Kuba Żary, +48 502 824 381, kuba.zary@strefakultury.pl