Login

Register

Login

Register

17.09.2018 Poniedziałek

59 projektów na jesienno-zimowe działania w mieście! Nabór do Edycji 18. Mikrograntów zakończony.

W naborze do Edycji 18. Mikrograntów dla osób fizycznych i grup nieformalnych zgłoszonych zostało 59 wniosków. Cztery czteroosobowe komisje ocenią i wybiorą 9 najlepszych projektów. Wyniki ogłosimy do 5 października.

Od 1 do 15 września czekałyśmy na Was i Wasze pomysły na działania w jednej z dawnych wrocławskich dzielnic. Dzięki wrześniowemu naborowi chciałyśmy zachęcić Was do działania, wspólnego spędzenia czasu z sąsiadami (zarówno tymi z podwórka, jak z i tym mieszkającymi nieco dalej) oraz do opowiedzenia nam „swojego Wrocławia”, swoich wrocławskich mikrohistorii. Zaprosiłyśmy wszystkich chętnych Wrocławian (pełnoletnie osoby fizyczne, także te prowadzące działalność gospodarczą, oraz grupy nieformalne) do realizacji we współpracy z nami (czyli Strefą Kultury Wrocław) swoich pomysłów na działania z zakresu animacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym.

Już w październiku przekonamy się, jakimi „wrocławskimi opowieściami” – znanymi i mniej znanymi miejscami, ludźmi, literaturą, muzyką, teatrem, architekturą, lokalnymi historiami miejskimi – chcecie się z mieszkańcami naszego miasta podzielić!

Wybrane projekty z czterech obszarów (Fabryczna, Krzyki, Psie Pole, Śródmieście) otrzymają od nas nie tylko wsparcie finansowe (do 5 tysięcy złotych brutto), lecz także pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, prawnych, promocyjnych i logistycznych.

Złożyliście do nas 59 projektów, które weryfikujemy formalnie, a następnie przekazujemy do dwuetapowej oceny zewnętrznych, niezależnych czterech komisji. W skład każdej z komisji wchodzi po 4 jurorów reprezentujących: Strefę Kultury Wrocław, Jednostki Budżetowe Gminy Wrocław, środowiska Rad Osiedli, pozarządowe oraz realizatorów projektów w ramach Programu w roku 2014-2017, przy czym dwóch jurorów jest stałych w każdej z komisji, a dwóch z nich zmienia się w zależności od obszaru, w którym został złożony wniosek.

W październiku członkowie komisji zbiorą się i ponownie dokonają oceny 50% najwyżej ocenionych w pierwszym etapie pomysłów.  Wyniki i 9 zwycięskich projektów, 3 z obszaru Krzyków i po 2 z obszarów: Fabrycznej, Śródmieścia i Psiego Pola, ogłosimy do 5 października.

 

W Edycji 18. - specjalnej w skład 4 komisji wchodzą:

  •  nasze dwie stałe jurorki, które ocenią wszystkie Wasze projekty:

Magdalena Klich-Kozłowska - z wykształcenia komunikolog (ukończyła dziennikarstwo i komunikację społeczną na UJ oraz komunikację wizerunkową ze specjalnością: branding na UWr). Odbywała praktyki w „Dzienniku Polskim” w dziale metropolitarnym, współpracowała z biurem prasowym Krakowskiego Festiwalu Filmowego, gdzie odpowiadała za kontakt z mediami i twórcami. We wrocławskiej agencji marketingu zintegrowanego Mind Progress Group pracowała w dziale strategii i social media. Autorka publikacji w magazynie „Brief” i „Marketing Progress”. Od 2016 roku producentka wydarzeń kulturalnych (program Miasto Przyszłości  / Laboratorium Wrocław podczas ESK Wrocław 2016, Millennium Docs Against Gravity). Obecnie pracuje w dziale promocji Strefy Kultury Wrocław, gdzie odpowiada za branding instytucji (a wcześniej proces jej rebrandingu). Redaktor naczelna „Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego”.

Lidia Kalinowska - absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 27 lat związana z wrocławskimi bibliotekami: Rejonową Biblioteką Publiczną Wrocław Krzyki, następnie z Miejską Biblioteką Publiczną we Wrocławiu. W latach 2015-2017, koordynator projektu Wydziału Zdrowia Urzędu Miejskiego „Klub Rodzica”. Obecnie kierownik Filii nr 23 MBP przy bulwarze Ikara 29-31, gdzie realizuje min. zadania i projekty wspólnie ze społecznością lokalną oraz współpracuje z grupą osób niesłyszących lub słabosłyszących skupionych w Klubie Seniora „Integracja”.

  • dla obszaru Fabryczna:

Katarzyna Kobierska - mieszkanka Wrocławia, absolwentka Architektury Krajobrazu.  Współzałożycielka pracowni projektowej grupa doprzodu, ktorej misją jest projektowanie przyjaznej przestrzeni miedzy budynkami. Od lat uczestniczy i inicjuję działania aktywizujące w mieście. Jest autorką mikrograntowych projektów „Parkowa Akademia” i „W 1000 sekund do lasu” rozgrywających się wokół wrocławskiego Parku Tysiąclecia.  Związana ze wspólnotowym Parkiem Mamuta - matka wizerunku prehistorycznego zwierza. Pomimo nieskrywanej fascynacji miastem, w wolnych chwilach małymi krokami przemierza świat i zatrzymuje w kadrze bezgraniczne, pełne dzikości krajobrazy. 

Monika Brodzka - urodzona na Polesiu Zachodnim, mieszka we Wrocławiu od prawie dwóch dekad. Absolwentka Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego, doktor nauk technicznych. Z zawodu urbanista i architekt krajobrazu, niegdyś nauczyciel akademicki. Obecnie radna R.O. Leśnica, członek stowarzyszeń branżowych, fotograf, grafik, projektant, podróżnik i mama.

  • dla obszaru Krzyki:

Karolina Patrzałek - pedagożka, aktywistka społeczna, na co dzień działa w Stowarzyszeniu Edukacji Krytycznej, przy Centrum Aktywności  Tarnogaju, prowadzi działania street workerskie na terenie Przedmieścia Oławskiego. Angażuje się w projekty społeczno-edukacyjne, współpracuje z wrocławskim organizacjami pozarządowymi. W ciągu ostatnich lat była współautorka projektów mikrograntowych, tj. Mobilny Ogródek Literacki, Zobacz słowo, Batikowe wyszywanki na Przedmieściu Oławskim.

Justyna Osadnik - aktywistka społeczna, sercem związana z wrocławskim osiedlem Brochów. Wiceprezeska fundacji „Made in Brochów” działającej na rzecz rozwoju i integracji społeczności lokalnej. Koordynatorka projektów kulturalno-społecznych oraz edukacyjnych. Jako członek grupy nieformalnej w 2014 współrealizowała mikrograntowy projekt „Stacja Wrocław Brochów”. Z wykształcenia pedagożka, prywatnie mama Jakuba i Leny. Lubi ludzi, muzykę i kwiaty.

  • dla obszaru Psie Pole:

Anna Kąkalec - absolwentka Architektury Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Grupa z Pasją, nagrodzonym w 4 edycji konkursu 30 Kreatywnych Wrocławia 2018. Zajmuje się animacją społeczności lokalnej, aktywizacją społeczną oraz edukacją. Współzałożycielka przestrzeni artystycznej Rewir Twórczy, Swojczycka 118.

Paweł Kierakowicz - młody działacz społeczny. Brał udział w projektach Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego oraz wspierał projekty WBO. Kreatywny, ambitny i chętny do współpracy, dlatego lata szkolne poświęcił działalności w samorządzie uczniowskim. Obecnie pełni funkcję Radnego Osiedla. Jest członkiem Stowarzyszenia Inicjatywa 20/30 oraz Fundacji Młoda Rzeczpospolita.

  • dla obszaru Śródmieście:

Joanna Kamecka - absolwentka Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, Radna Osiedla Nadodrze. Od 2018 roku członek Stowarzyszenia Nowe Nadodrze z którym prężnie działam na rzecz mieszkańców Nadodrza organizując różne inicjatywy społeczne.

Joanna Wysoczańska - absolwentka Etnologii i Antropologii Kulturowej (Uniwersytet Wrocławski) oraz  studium fotograficznego - specjalizacja fototechnik.  Od wczesnej młodości uczestniczy i współtworzy projekty społeczne oraz kulturalne.  Jej przygoda z animacją kultury rozpoczęła się gdzieś... na małej  dolnośląskiej wsi – rodzinnym Wińsku, gdzie współtworzyła pierwsze działania twórcze. Animatorka  kultury, koordynatorka, czasem producentka, po prostu ogarniaczka. Chętnie działa w ramach projektów angażujących społeczność lokalną – jako twórczyni  i realizatorka.  Lubi, gdy współpraca z grupą wynika z rozmów i researchu. Ceni wyzwania i wszystkie ze swoich zadań stara się wykonywać  z pasją i zaangażowaniem - inaczej tego sobie nie potrafi wyobrazić. Stara się nie zapominać o czasie wolnym… Od 2015 roku współpracuje ze Stowarzyszeniem Żółty Parasol. Jest entuzjastką edukacji nieformalnej w Stowarzyszeniu Tratwa -Młodzieżowe Centrum Inicjatyw Prospołecznych "Moje Miejsce".

Fotograficzne spacery po najważniejszych dla mieszkańców miejscach na Klecinie czy gra miejska śladami lokalnych bohaterów i bohaterek mieszkających na Zaciszu i Zalesiu? A może artystyczna mapa Fabrycznej z najważniejszymi kapelami i miejscami, w których grały w czasach PRL-u? O tym które z inicjatyw już wkrótce odbędą się w naszym mieście zadecydują członkowie tych czterech komisji.

Trzymamy kciuki za wszystkie pomysły!

Wszystkie aktualności znajdziecie: T U T A J i na FB Mikrograntów

Do zobaczenia w mieście!

 

W załączniku:

 

Znajdziecie nas też na:

www.wroclaw.pl/mikrogranty

www.instagram.com/mikro.granty  

Mikrogranty to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia (głównie, choć nie jest to wymóg formalny) mogą realizować swoje pomysły na działania z zakresu animacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym.

Celem programu jest umożliwienie zdobycia i rozwój umiejętności niezbędnych do skutecznego wpływu na swoje miasto, prowadzenia oddolnych inicjatyw z sąsiadami, a także zachęcenie do kreatywnej dyskusji i wymiany poglądów. Ważne dla nas jest wykorzystywanie potencjału funkcjonalno-przestrzennego wrocławskich osiedli do realizacji inicjatyw aktywizujących i więziotwórczych, z naciskiem na aktywizację obszarów położonych poza Starym Miastem.

Program powstał w 2018 roku z połączenia funkcjonujących we Wrocławiu od 2014 roku mikroGRANTÓW ESK Wrocław 2016, prowadzonych przez Biuro Festiwalowe Impart 2016 oraz działających w 2017 roku Wrocławskiego Funduszu Małych Inicjatyw i Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego Wrocławia prowadzonych przez Fundację Umbrella.

 

- Czytaj także

p:12917