Login

Register

Login

Register

16.09.2019 Poniedziałek

74 pomysły na jesienno-zimowe wrocławskie inicjatywy z Mikrograntami! Poznajcie jurorów, którzy wybiorą zwycięskie projekty

W ostatnim w tym roku naborze do Edycji 21. Mikrograntów dla osób fizycznych i grup nieformalnych zgłosiliście aż 74 pomysły na „ekspresowe” projekty społeczne we Wrocławiu! Teraz poznajcie jurorów, którzy ocenią i wybiorą 9 najlepszych inicjatyw. Wyniki ogłosimy najpóźniej 4 października.

Od 1 do 15 września, w ramach ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych oraz Edycji 21. Zachęcaliśmy Was (czyli pełnoletnie osoby fizyczne, także te prowadzące działalność gospodarczą, oraz grupy nieformalne) do składania propozycji na działania z zakresu animacji, aktywizacji społecznej, edukacji, pomysły na działania związane z różnymi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym, na których realizację będziecie mieli/-ały niewiele ponad 2 miesiące.

Na początku przyszłego miesiąca poznamy Wasze zwycięskie inicjatywy, które będą organizowane od końca października do połowy grudnia, czyli w jesienno-zimowym, sprzyjającym sąsiedzkim spotkaniom czasie. Wybrane projekty z czterech obszarów (Fabryczna, Krzyki, Psie Pole, Śródmieście) otrzymają od nas nie tylko wsparcie finansowe (do 5 tysięcy złotych brutto), lecz także pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, księgowych, prawnych, promocyjnych i logistycznych.

Do naboru zgłosiliście 74 projekty, które weryfikujemy formalnie, a następnie przekazujemy do dwuetapowej oceny zewnętrznych, niezależnych czterech komisji. W skład każdej z nich wchodzi czworo jurorów reprezentujących: Strefę Kultury Wrocław, Fundację Umbrella, Jednostki Budżetowe Gminy Wrocław, środowiska Rad Osiedli, organizacje pozarządowe oraz realizatorów i realizatorki projektów w ramach naszego programu w latach 2014-2019. Dwoje jurorów jest stała w każdej z komisji, a dwoje z nich zmienia się w zależności od obszaru, w którym został złożony wniosek.

Na spotkaniach członkowie komisji ocenią 50% pomysłów najwyżej punktowanych w pierwszym etapie. Wyniki i dziewięć zwycięskich projektów, po dwa z obszaru Krzyków, Śródmieścia i Fabrycznej oraz trzy z obszaru Psiego Pola ogłosimy do 4 października!

W Edycji 21. w skład 4 komisji wchodzą:

  •  jurorka i juror, którzy ocenią wszystkie Wasze projekty:

Daria Sudoł – absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej o specjalności „Kultura i Media” oraz „Public Relations” na Wydziale Nauk Społecznych i Dziennikarstwa w Dolnośląskiej Szkole Wyższej, a także Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Specjalistka ds. Public Relations działająca w branży kreatywnej i artystycznej. Krytyczka kultury, nauczycielka akademicka, dziennikarka, edukatorka społeczna i animatorka kultury od lat związana z sektorem pozarządowym. Aktywistka zaangażowana w szereg inicjatyw społeczno-kulturalnych, czynnie działająca na rzecz osób wykluczonych, środowisk pro kobiecych, praw zwierząt oraz środowiska naturalnego. Stale współpracuje m.in. z Dolnośląską Federacją Organizacji Pozarządowych, Europejską Fundacją Aktywizacji Społecznej EFAS, Fundacją na Rzecz Studiów Europejskich, Fundacją Dom Pokoju, Ośrodkiem Myśli Społecznej im. Ferdynanda Lassale’a i Fundacją Punkt Widzenia. Obecnie zawodowo związana z Fundacją „Umbrella” i Wrocławskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3. Założycielka i członkini kolektywu artystycznego DONT’ BE MAD!, członkini Stowarzyszenia Wyspa Słodowa 7, Wrocławskiej Samby Podwórkowej, Obozu dla Puszczy oraz Obozu dla Klimatu.

Kajetan Buturlak – komunikator z wykształcenia i zawodu (co bardzo go cieszy). Od kilku lat działa przy wrocławskich wydarzeniach kulturalnych (zarówno dużych, jak i tych mniejszych, osiedlowych) – najpierw w biurze Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, a obecnie w Strefie Kultury Wrocław. Współpracuje też m.in. z festiwalem Millennium Docs Against Gravity. Swoich sił próbował w agencji PR i dużej korporacji, jednak największą satysfakcję przynosi mu praca przy lokalnych i społecznych działaniach. Nie przepada za rymowankami w tytułach wydarzeń, ale lubi psy (na żywo i w tytułach też, a co!).

  •  dla obszaru Fabryczna:

Renata Cierniak – bibliotekarka, przewodnicząca Rady Osiedla Maślice, aktywistka osiedlowa. Zrealizowała kilka projektów w ramach Mikrograntów wraz z nieformalną grupą „Kolektyw Pomysłów”. Samodzielna mama dwóch nastolatek, zafascynowana swoją trójkolorową kotką. Feministka, wegetarianka, cyklistka.

Marta Kępa-Zaborowska – mieszkanka Nadodrza rodem z Kleciny. Jedna druga dynamicznego duetu „Chcemy Dobrze". Współtwórczyni projektów „Od Matki" oraz „Nowy Dwór Pany". Była współpracowniczka oraz akolitka zespołu Mikrograntów. Stara się wiedzieć co piszczy na osiedlu i angażować w sąsiedzkie akcje. Obecnie kadrowa, angażuje się w oddolne inicjatywy pracownicze, szczególnie te zajmujące się problemem nierówności, inkluzji oraz edukacji kulturalnej. Entuzjastka psów, książek oraz jedzenia.

  • dla obszaru Krzyki:

Jolanta Niezgodzka – Radna Miejska Wrocławia. Pełni funkcję Wiceprzewodniczącej Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Pracuje także w Komisji Zdrowia i Bezpieczeństwa oraz w Komisji Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony  Środowiska. Na rzecz wrocławskiej społeczności działa również jako Przewodnicząca Zarządu Osiedla Stare Miasto, sekretarz Dolnośląskiego Kongresu Kobiet oraz członkini Wrocławskiego Forum Osiedlowego. W wolnym czasie wspina się po górach i biega.

Grzegorz Stadnik – wiceprezes fundacji Domek Kultury, lokalny animator, emocjonalnie związany z Księżem – i Mały i Wielkim, członek Wrocławskiej Sieci Aktywności Lokalnej (CAL). Prywatnie mąż Monki i tato Janki. Zawodowo fotografuje, współpracuje z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych.

  •  dla obszaru Psie Pole:

Adrianna Klimaszewska – społeczniczka i matka. Członkini stowarzyszenia Zmieniaj Zakrzów oraz stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet. Zainicjowała działanie społecznej lodówki na Zakrzowie, współorganizuje wrocławskie spacery herstoryczne. W ramach Mikrograntów, razem z mieszkańcami i mieszkankami stworzyła sąsiedzką kronikę Zakrzowa. Absolwentka filologii polskiej oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Fanka literatury, sztuki, roślin.

Aleksandra Krupa – z wykształcenia inżynier, zawodowo związana branżą gazowniczą i paliwowo-energetyczną. Z pasji menedżerka, współautorka i kuratorka projektów oraz wystaw artystyczno-edukacyjnych propagujących kulturę i rozwój poprzez obcowanie z designem, architekturą i sztuką, współzałożycielka Stowarzyszenia PAKT. W wolnym czasie organizuje warsztaty, wykłady, wystawy oraz debaty, na które zaprasza zarówno małych, jak i dużych. Projekty, które realizowała: „Kulturalna Lipa - Kino Sąsiedzkie”, „No to piątka”, „Kto widział...modernizm?” oraz „Kto widział...modernizm? Re-aktywacja.” (wszystkie cztery w ramach Mikrograntów), „KIDS DESIGN SPACE - dzieci projektują przestrzeń” II I III edycja (MKiDN).

  •  dla obszaru Śródmieście:

Izabela Duchnowska – niezależna liderka kultury, teoretyk muzyki z wieloletnim doświadczeniem managerskim w kulturze, szefowała wielu festiwalom muzycznym, inicjatorka wielu przedsięwzięć artystycznych i społecznych, promotorka sztuki współczesnej, zainicjowała m.in Festiwal Musica Electronica Nova czy też comiesięczny cykl wystaw „Sztuka to kobieta". Na Nadodrzu prowadzi m.in autorskie, artystyczne miejsce HART – galerię i hostel organizuje popularny Pchli Targ Nadodrze, założyła
Wspólną Lodówkę na Nadodrzu”, jedną z pierwszych społecznych lodówek we Wrocławiu, walczy o zieleń w mieście – z jej inicjatywy rekultywowane są kolejne przestrzenie zielone na osiedlu. Wyznaje zasadę "DaSię".

Jan Kierwiak – człowiek kultury, aktywista miejski, podróżnik.  Urodzony w 1993 roku, we Wrocławiu. Student Instytutu Filologi Słowiańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Od wielu lat działa na rzecz mieszkańców miasta, zaangażowany w szereg inicjatyw kulturalnych i społecznych. Związany ze Stowarzyszeniem TRATWA współtworzył projekt Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych | Czasoprzestrzeń. Wraz z grupą międzynarodowych wolontariuszy pod szyldem "Jazdy z Pomysłami" odwiedził dziesiątki szkół oraz wydarzeń na Dolnym Śląsku i nie tylko. Swoje umiejętności rozwijał uczestnicząc w licznych szkoleniach międzynarodowych i krajowych. 

Warsztaty kulinarne na Krzykach, spacery historyczno-dźwiękowe po Sępolnie, wieczorki taneczne na Żernikach, a może fotograficzna gra miejska w Leśnicy – już nie możemy doczekać się, żeby dowiedzieć się na jakie pomysły wpadli mieszkańcy naszego miasta? O tym które z inicjatyw już wkrótce odbędą się we Wrocławiu zadecydują członkowie i członkinie tych czterech komisji.

Trzymamy kciuki za wszystkie pomysły!

Wszystkie aktualności znajdziecie: T U T A J i na FB Mikrograntów

Do zobaczenia w mieście!

 

W załączniku:

- Zarządzenie Dyrektora SKW_Powołanie Komisji oraz Regulamin pracy Komisji_Edycja 21._Mikrogranty


Znajdziecie nas też na:
www.wroclaw.pl/mikrogranty 
www.instagram.com/mikro.granty 

 

///

Mikrogranty to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia (głównie, choć nie jest to wymóg formalny) mogą realizować swoje pomysły na działania z zakresu animacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym.

Celem programu jest umożliwienie zdobycia i rozwój umiejętności niezbędnych do skutecznego wpływu na swoje miasto, prowadzenia oddolnych inicjatyw z sąsiadami, a także zachęcenie do kreatywnej dyskusji i wymiany poglądów. Ważne jest dla nas wykorzystywanie potencjału funkcjonalno-przestrzennego wrocławskich osiedli do realizacji inicjatyw aktywizujących i więziotwórczych, z naciskiem na aktywizację obszarów położonych poza Starym Miastem.

Mikrogranty to też liczne działania edukacyjne. W 2019 roku możecie wziąć udział w weekendowych Warsztatach Mikrograntów i trzymiesięcznym cyklu Akademia Mikrograntów 4.

Program powstał w 2018 roku z połączenia funkcjonujących we Wrocławiu od 2014 roku mikroGRANTÓW ESK Wrocław 2016, prowadzonych przez Biuro Festiwalowe Impart 2016 oraz działających w 2017 roku Wrocławskiego Funduszu Małych Inicjatyw i Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego Wrocławia prowadzonych przez Fundację Umbrella.

- Czytaj także

p:22052