Login

Register

Login

Register

29.01.2018 Poniedziałek

Aerial Residency 2018: nabór na rezydencję w Sokołowsku otwarty

Autor: Strefa Kultury Wrocław

Stowarzyszenie Kulturalno-Ekologiczne Filtrator wraz ze Strefą Kultury Wrocław w ramach Programu AIR Wro wspólnie ogłaszają nabór na rezydencją w Sokołowsku na Dolnym Śląsku. Oferta ta skierowana jest do projektantów, twórców i artystów zainteresowanych lokalnymi społecznościami, edukacją oraz promowaniem postawy związanej z odpowiedzialnością za środowisko naturalne.

Pralnia Sokołowsko

AIR Wro to prowadzony przez Strefę Kultury Wrocław program rezydencji, wizyt studyjnych i współpracy międzynarodowej, który pozostał we Wrocławiu po roku obchodów Europejskiej Stolicy Kultury w 2016. AIR Wro ma za zadanie wspierać mobilność i promocję działań twórców z Wrocławia i Dolnego Śląska, a poprzez to budować i wzmacniać międzynarodowe relacje kulturalne.

Pralnia Makerspace / Sokołowsko
Sokołowsko jest dawnym uzdrowiskiem o bogatej historii leczenia chorób płuc z wykorzystaniem czystego i zimnego górskiego powietrza. To, co dawniej należało do największych atutów i zasobów miejscowości obecnie stanowi jeden z jej podstawowych problemów. Specyficzne położenie w kotlinie w połączeniu z sezonem grzewczym niejednokrotnie spowija cała miejscowość gęstym smogiem.

Jednocześnie w miejscowości istnieje bogata tradycja partycypacji społecznej, a w sanatoryjnej przeszłości działał tu warsztat metaloplastyki, w którym głównie na zasadzie arteterapii aktywnie pracowali mieszkańcy i kuracjusze. Choć warsztat dawno zakończył funkcjonowanie, efekty jego pracy do dziś są widoczne w Sokołowsku na każdym kroku – w postaci niepowtarzalnych szyldów, liternictwa, balustrad, ogrodzeń czy latarni.

Makerspace Pralnia to przestrzeń po części kontynuująca te tradycje. Wykorzystując zarówno tradycyjne techniki i rzemiosła jak i nowoczesne technologie jest otwartym warsztatem położonym w samym sercu miejscowości. Pralnia to miejsce współpracy, tworzenia, uczenia i dzielenia się wiedza, gdzie pomysły przeradzają się w realne produkty.

Celem projektu jest uświadomienie mieszkańcom Dolnego Śląska jak dużym zagrożeniem dla środowiska jest zanieczyszczone powietrze. Bogata historia Sokołowska ma stanowić punkt odniesienia dla wybranego przez nas twórcy, który będzie pracować nad podnoszeniem poziomu świadomości mieszkańców regionu w obszarze ekologii i zrównoważonego rozwoju. Tym samym Pralnia Makerspace stanie się przestrzenią twórczego eksperymentu, w ramach którego zaproszony przez nas rezydent wykorzystywać będzie zebrane wcześniej doświadczenie w celu wypracowania kampanii społecznej mającej na celu edukowanie i aktywizowanie społeczności lokalnej.

Terminy
Nabór wniosków: 29.01.2018 – 19.02.2018
Ogłoszenie wyników: 28.02.2018
Rezydencja: marzec-kwiecień 2018
Ilość miejsc: 1

Dokładne informacje znaleźć można w zakładce nabory oraz na profilu Facebook.

- Czytaj także

p:4889