Login

Register

Login

Register

13.04.2018 Piątek

Aerial Residency: finał projektu Barbary Stelmachowskiej

Autor: Strefa Kultury Wrocław

W ramach piątej edycji konkursu dla organizacji pozarządowych i spółdzielni socjalnych, który Strefa Kultury Wrocław organizuje w ramach AIR Wro, do realizacji skierowane zostały dwa działania związane z ekologią i zrównoważonym rozwojem. W ramach projektu realizowanego wspólnie ze Stowarzyszeniem Kulturalno-Ekologicznym „Filtrator” Barbara Stelmachowska miała okazję udać się na rezydencję do Sokołowska - miasteczka na Dolnym Śląsku.

W przeszłości unikalne położenie i klimat Sokołowska leczyły z gruźlicy. Choroba ta mogła zaatakować każdego – bez względu na wiek, pochodzenie czy status społeczny. Nawet najbardziej zamożni nie mogli kupić leku, a ratunku szukali w naturze.

Współcześnie – na skutek działalności człowieka – to właśnie obszar geograficzny, w którym znajduje się Sokołowsko, wymaga leczenia. Problem ten objawia się w postaci smogu widocznego w powietrzu, co skłania nas do przemyślenia naszych codziennych działań, gdyż każde z nich pozostawia ślad w środowisku.

Przypominanie o tym, że o naturę należy się troszczyć, zaczynamy u podstaw – od zachęcenia do prostego gestu przytulenia, w którym wyraża się dbałość i troska.

Na projekt składa się seria minimalistycznych zabawek dla dzieci i dorosłych, które symbolizują elementy środowiska naturalnego – powietrze, wodę i ziemię. Obiekty te są przyjazne, miękkie i przyjemne w dotyku. Ich delikatność przypomina o konieczności troski i dbania o naturę.

Zapraszamy wszystkich, w szczególności mieszkańców Sokołowska i okolic, na wernisaż projektu „Aerial Residency 2018”, który Barbara Stelmachowska – rezydentka Pralni Makerspace – zrealizowała w Sokołowsku. Bogata historia miejscowości stanowiła punkt odniesienia dla wybranego przez projektantkę regionu – Stelmachowska w swojej pracy skupiła się więc na podnoszeniu świadomości mieszkańców na temat ekologii oraz zrównoważonego rozwoju. Dzięki „Aerial Residency 2018” Pralnia Makerspace stała się więc przestrzenią twórczego eksperymentu, w ramach którego rezydentka wykorzystywała zebrane wcześniej doświadczenia, przygotowując i realizując działanie związane z edukacją lokalnej społeczności.

Barbara Stelmachowska jest urodzoną w 1989 roku designerką, absolwentką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W swoich projektach porusza zagadnienia związane z przestrzenią miejską, problemami społecznymi oraz projektowaniem zrównoważonym.

Makerspace Pralnia to przestrzeń, która wykorzystując zarówno tradycyjne techniki rzemiosła, jak i nowoczesne technologie, jest otwartym warsztatem położonym w samym sercu Sokołowska. Pralnia to miejsce, którego twórcy skupiają się na współpracy, tworzeniu, edukacji i dzieleniu się wiedzą, przekuwając pomysły w realne produkty.

Projekt „Aerial Residency 2018”, realizowany w ramach konkursu dla NGO, jest efektem współpracy Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego Filtrator i Strefy Kultury Wrocław w ramach AIR Wro – programu rezydencji, wizyt studyjnych i współpracy międzynarowej, który powzostał we Wrocławiu po obchodach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. AIR Wro ma za zadanie wspierać mobilność i promocję działań twórców z Wrocławia i Dolnego Śląska, a poprzez to budować i wzmacniać międzynarodowe relacje kulturalne, także dzięki współpracy z organizacjami pozarządowymi, które pragną rozwijać się na poziomie międzynarodowym.

- Czytaj także

p:9279