Miasto to skomplikowany, żywy organizm. Składa się z rozmaitych, sąsiadujących ze sobą elementów, które nieustannie wchodzą we wzajemne interakcje. Bohaterami cyklu Akademia Miejska staną się nie tylko tradycyjnie pojmowani mieszkańcy, ale też smog, relacje tworzone przez nowych sąsiadów, kamery i inne narzędzia nadzoru, audiosfera, murale, graffiti. Mówić będziemy nie tylko o teorii, ale przede wszystkim o konkretnych zjawiskach i problemach. Nie zabraknie też materiałów audiowizualnych i czasu na rozmowy.
8.02 Jak smog przesłania miasto? | dr Jacek Małczyński
Związany z intensywną industrializacją i urbanizacją, okres ostatnich 200 lat w dziejach Ziemi nazwano antropocenem. Kiedy zimą 2016 we Wrocławiu na tablicach MPK zaczęto wyświetlać dane na temat jakości powietrza, mieszkańcy przekonali się, co to znaczy żyć w antropocenie. Stan powierza, którym oddychają, oceniony został jako bardzo zły. Sprawcą tego jest smog. Jak powstaje smog? Czy powinniśmy się obawiać sąsiadów spalających śmieci? Czy możemy się jakoś przed nim chronić? A może uratują nas inteligentne miasta? To pytania, na które postaramy się odpowiedzieć.
8.03 Jak nowi sąsiedzi zmieniają miasto? | Olga Chrebor i Sergii Kulchevych
W rezultacie procesów politycznych i ekonomicznych na Ukrainie, mamy do czynienia falą migracji na Zachód. Wrocław, podobnie jak inne polskie miasta, staje się miejscem do życia dla wielu mieszkańców ze Wschodu. Oto sąsiedzi, posługujący się pokrewnym, ale zarazem obcym językiem, z którymi to łączy nas skomplikowana przeszłość, swą przyszłość pragną budować nad Odrą. Podczas spotkania chcemy rozmawiać o tym, w jaki sposób migracje zmieniają kraj i jego społeczeństwo, jak oddziałują na życie codzienne, kontakty osobiste, ekonomię czy też na rozwiązania prawno-administracyjne.
5.04 Jak miasto kontroluje i nadzoruje swoich mieszkańców? | dr Rafał Nahirny
Nowoczesne technologie powstałe z myślą o obserwacji życia codziennego, gromadzeniu i przetwarzaniu danych oraz wspierająca je infrastruktura, w coraz większym stopniu kolonizują przestrzeń publiczną miast. Zjawisku temu towarzyszą prace nad coraz bardziej zaawansowanymi procesami obliczeniowymi i bazami danych. Wszystko to odbywa się bez większych kontrowersji. Czy mieszkańcy miast pogodzili się z utratą prywatności i wierzą w to, że technologia jest neutralna a postęp nieunikniony? Czy ów monitoring rzeczywiście przyczyni się do powstania inteligentnego i bezpiecznego miasta?
26.04 Jak słuchać miasta? | prof. Renata Tańczuk
Dźwięki emitowane przez ludzi, instytucje, rzeczy, zwierzęta organizują życie w mieście oraz relacje międzyludzkie. W jaki sposób dźwięki, które słyszymy w sąsiedztwie, pomagają nam poczuć się u siebie i zidentyfikować z określonym miejscem? Czy zjawiska akustyczne mogą łączyć ze sobą ludzi i wspierać proces tworzenia wspólnot? Podczas spotkania przyjrzymy się również uciążliwym, a nawet szkodliwym dla zdrowia, doświadczeniom audialnym. Zaprezentowane zostaną też wyniki najnowszych badań nad audiosferą Wrocławia oraz nagrania krajobrazu dźwiękowego wrocławskich sąsiedztw.
17.05 Jak patrzeć na miasto? | dr Piotr Jakub Fereński
Tytułowa „niewidzialność” to sfera wytwarzanej społecznie i kulturowo rzeczywistości miejskiej, która wprawdzie fizycznie pozostaje widoczna, jednak nie jest zazwyczaj dostrzegana przez mieszkańców. Chodzi o przejawy życia i działań, alternatywne względem wielkomiejskich standardów i globalnych estetyk. Podczas spotkania będziemy rozmawiać o tym jak graffiti, murale, napisy, a także inne spontaniczne ingerencje twórcze stanowią o wizerunku miasta. Zapytamy, czy muszą one wchodzić w konflikt z odgórnymi strategiami rewitalizacyjnymi bądź modernizacyjnymi?
Dla osób, które wezmą udział w 4 spotkaniach Akademii Miejskiej, otrzymają certyfikat.
Spotkania odbywają się w Barbarze | ul. Świdnicka 8B | od 18:00 do 19:30
Twórcy cyklu: dr Piotr Jakub Fereński, dr Rafał Nahirny, Joanna Panciuchin
Partner cyklu: Studia miejskie | specjalność w Instytucie Kulturoznawstwa UWr