Kiedy człowiek spotyka człowieka, pojawia się możliwość intensywnej wymiany: fuzji lub kolizji (osobistych) historii, które mogą, ale nie muszą, wybrzmieć, a jednak istnieją zawieszone gdzieś we wspólnej przestrzeni. Historie o tym, kim jesteśmy lub kim się stajemy, to często wątki, które najtrudniej podjąć w sztuce, bo pociągają za sobą ryzyko. A co jeśli nie będziemy w stanie zachować dystansu potrzebnego do przełożenia ich na język wizualny? Zdecydowaliśmy się podjąć to ryzyko i zmierzyć się z wątkami autobiograficznymi w performensie.
„Sztuka jako jedyna ma moc wyzwolenia ludzkości z okowów” – podkreślał Joseph Beuys. Podążając za tą myślą, zapraszamy uczestników warsztatów do pracy z własnymi autobiografiami. Aby spróbowali odnaleźć źródła osobistych „okowów” oraz zrozumieć, co każe im przemilczać sprawy i emocje, których uwolnienie mogłoby przynieść ulgę. Traumatyczne przeżycia to najczęstsze przyczyny występowania różnego rodzaju zaburzeń: wstydu, niskiego poczucia własnej wartości, negatywnego obrazu własnego ciała oraz zaniedbywania własnych potrzeb. Te automatyczne reakcje obronne to często jedyny sposób, by wyprzeć coś niewygodnego – coś, co moglibyśmy przecież wyrazić ruchem, dźwiękiem czy spojrzeniem.
Intensywne warsztaty performatywne dedykowane są studentom kierunków artystycznych oraz młodym artystom – zarówno tym, którzy już eksperymentują z tą dyscypliną sztuki, jak i tym, którzy dopiero ją odkrywają i chcieliby poznać swoje i jej możliwości.
Warsztaty odbędą się w dniach 19-21 stycznia w Galerii Studio BWA Wrocław. Będą to trzy spotkania, na które złożą się: piątkowy wieczór (18:00-20:30), całodniowa praktyka w sobotę (10:00-18:00) i niedzielę (10:00-17:00) oraz otwarta prezentacja w niedzielę wieczorem (18.00-20:00).
Daina Pupkevičiūtė – artystka dźwiękowa i performerka, organizatorka Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Performatywnej CREATurE Live Art w Kownie na Litwie. Poprzez pracę z materiałem autobiograficznym bada kwestie tożsamości indywidualnej i grupowej, przynależności do prawdziwych lub wyimaginowanych społeczności, fizycznego i politycznego oporu oraz jego instrumentów, a także związków międzyludzkich. Pupkevičiūtė jest rezydentką AIR Wro, która wybrana została w wyniku naboru dla artystów z miast partnerskich Wrocławia.