Login

Register

Login

Register

31.05.2021 Poniedziałek

Białoruska Wiosna: podsumowanie rezydencji Ulyany Nevzorovej

Artystka przez sześć tygodniu pracowała we Wrocławiu nad swoimi projektami eksplorując artystycznie Przedmieście Oławskie dzięki współpracy AIR Wro z Pracownią Komuny Paryskiej 45.  

Mural Ulyany Nevzorovej

Ulyana Nevzorova

Uczestniczka rezydencji „Białoruska wiosna” obserwowała proces pandemicznego odmrożenia. Kiedy przyjechała do Wrocławia instytucje kultury tj. galerie sztuki, muzea i przestrzenie warsztatowe pozostawały zamknięte. Pierwsze spacery po Wrocławiu polegały, więc na odwiedzaniu parków, uliczek i najciekawszych lokalizacji Przedmieścia Oławskiego, a także witryn instytucji. Na szczęście z początkiem maja, wraz z poprawieniem się nieco bardziej wiosennej pogody, otworzyła się też kultura. Ulyanie udało się zobaczyć aktualne wystawy obywające się w BWA Wrocław Główny, Galerii BWA SiC, Openheimie, Domku Miedziorytnika, a także odbywające się zgodnie z planem 19. BIENNALE SZTUKI MEDIÓW WRO 2021 REVERSO.

W neonowym podwórku Recepcji, 18 maja, zespół AIR Wro zorganizował otwarty dla publiczności artist talk poświęcony twórczości białoruskich artystów: Ulyany NevzorovejAlesi Maisei i Dmitryia Doroshenki. Rezydenci odwiedzili też Kolegium Europy Wschodniej, a po jego siedzibie oprowadził ich Laurynas Vaičiūnas. Podczas otwartych rozmów, nie tylko podczas spotkania z artystami, pojawił się temat sztuki w mieście i jej roli zarówno we Wrocławiu jak i Mińsku, ale też działań angażujących społeczności i sąsiedztwa. Warto wspomnieć, że przez te parę tygodni Ulyana nieustannie myślała nad aktywnościami będącymi gestem wsparcia dla Białorusi. Artystka w swojej twórczości często odnosi się do tematów związanych z łamaniem praw człowieka w Białorusi, ponadto jej postawa obywatelska jest silnie związana z działalnością art-aktywistyczną. W Mińsku realizowała murale i performanse. Uczestnicząc w projekcie artystycznym w stolicy Dolnego Śląska wciąż utrzymywała kontakt i pomagała swoim rodakom i rodzinie.

„Nic więc dziwnego, że jej rezydencji przyświecał projekt muralu, który został w Mińsku zamalowany. Mamy jednak nadzieję, że w przyszłości uda się go zrealizować na jednej z wrocławskich ścian, garaży lub kamienic na Przedmieściu Oławskim.” – wspomina Paulina Brelińska, koordynatorka programu AIR Wro.

Białoruska Wiosna trwa. Projekt rezydencyjny w Pracowni Komuny Paryskiej 45 gości obecnie Dmitryia Doroshenko, który to jeszcze przez najbliższe cztery tygodnie odkrywać będzie tkankę miejską i pracować na Trójkącie.

- Czytaj także

p:38367