31.10.2019 Czwartek

Cecylia Malik na Ołbinie

Cecylia Malik, współautorka ołbińskiego Domku na Jesionie, we wrześniu wróciła do Wrocławia. Artystka nie przyjechała jednak sama. Towarzyszyła jej olbrzymia ryba troć, z którą zaprosiła wszystkie dzieciaki z Ołbina do wspólnych działań na rzecz środowiska i protestu wobec zmian klimatycznych.

Przez cały tydzień (10-15.09) podwórko między ulicami Nowowiejską, Żeromskiego, Jedności Narodowej i Daszyńskiego wypełniliśmy kolorami, śmiechem i dobrą atmosferą. Cecylia wraz z dzieciakami z osiedla odświeżyła znajdujący się tam Domek na Jesionie oraz zaczęła przygotowania do wielkiego protestu. Nasze podwórkowe działania to jednak nie tylko świetna zabawa. Najmłodsi spotkali się też z przedstawicielkami wrocławskiego Extinction Rebellion i dowiedzieli się, jak na co dzień można dbać o środowisko. Młodzi obrońcy planety (z osiedlowego i najmłodszego oddziału ER), wspólnie ze starszymi koleżankami, przygotowali też flagi, proporce i transparenty z wizerunkami zagrożonych wyginięciem zwierząt. Wszyscy pomogli też olbrzymiej rybie, która stała się symbolem ich podwórkowego protestu. W sobotę tchnęli w nią nowe życie wymalowując ją ołbińskimi kolorami!  

Wielki protest na Ołbinie

Podwórkowe działania zakończył organizowany w niedzielę wielki protest. Nasz kolorowy przemarsz wyruszył spod Domku na Jesionie, by przejść ulicami osiedla aż do sadzawki w Parku Tołpy. W trakcie wędrówki dzieciaki zachęcały dorosłych do wspólnej walki o przyszłość planety. Nie zabrakło oczywiście przejażdżek na grzbiecie ryby! Naszą troć zwodowaliśmy wspólnie w sadzawce w parku (a Cecylia nawet przepłynęła z nią kawałek), rozstawiliśmy też przygotowane wcześniej transparenty. Dzień zakończyliśmy rodzinnym piknikiem, podczas którego podziwialiśmy jak troć kołysze się na falach.

Sąsiadujemy z artystami

To jedna z autorek podwórkowego Domku na jesionie. Malarka, performerka, edukatorka, ekolożka i miejska aktywistka. Współtworzyła „Modraszek Kolektyw” – akcję w obronie Krakowskiego Zakrzówka przed zabudową i cykliczną imprezę na Wiśle: „Wodna Masa Krytyczna”. Inicjatorka akcji społeczno-artystycznych takich jak „Matki Polki na wyrębie” przeciwko LEX Szyszko, „Warkocze Białki” w obronie rzeki Białki przed regulacją oraz „Siotry Rzeki”, gdzie razem z Koalicją Ratujmy Rzeki protestowała przeciw budowie zapory w Siarzewie. Za realizację akcji artystycznej „365 Drzew” otrzymała tytuł „kulturystki roku 2010” – nagrody Programu 3 Polskiego Radia. W 2012 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu i filmów dokumentalnych „ 6 Rzek”. Jest także autorką filmu dokumentalnego „Raj na ziemi” o miłości bezdomnej pary z sąsiedztwa. Cecylia Malik organizuje protesty wspólnie z ekspertami i organizacjami dbając o ich sens i skuteczność zarazem kreując je jako happeningi i dzieła sztuki w przestrzeni publicznej.

Więcej informacji o Cecylii znajdziecie: TUTAJ 

Więcej o projekcie Sąsiadujemy z artystami: TUTAJ

Program Sąsiadujemy dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej