Login

Register

Login

Register

11.09.2019 Środa

„CIAŁOŚĆ”: w stolicy Dolnego Śląska rusza nowa inicjatywa projektu BERLIN_forum kultury_WROCŁAW

Forum Kultury to cykliczne, kilkudniowe spotkanie twórców i organizatorów kultury z Wrocławia i Berlina. Jego celem jest sieciowanie i współtworzenie inicjatyw, które są prezentowane w obu miastach.  4 i 5 października we Wrocławiu zobaczyć będzie można jeden z nich – projekt „Ciałość”, powstały we współpracy fotografki Joanny Szproch (Berlin), performera Mateusza Czyczerskiego i kuratorki Agaty Ciastoń (Wrocław).

fot. Agata Ciastoń

Tytuł CIAŁOŚĆ powstał z połączenia słów ciało i całość, w syntetyczny sposób odnosi się do problematyki projektu. To próba pomyślenia o człowieku jako o istocie holistycznej, w której cielesność nierozerwalnie spleciona jest z duszą i umysłem. Taka postawa jest ważna, szczególnie dzisiaj, kiedy zajęci codziennością, zasypywani przez medialne komunikaty, bombardowani przez bodźce wizualne zapominamy o ciele, myślimy właściwe wyłącznie o jego zewnętrznej powłoce – wyglądzie. Przestajemy być w ciele, być ciałem, być CIAŁOŚCIĄ. Czy możliwy jest chociaż mały krok, żeby na powrót zbliżyć się do ciała?

Performans + warsztaty

4 października projekt zainauguruje intermedialne działanie Mateusza Czyczerskiego i Joanny Szproch. Pokaz jest efektem spotkania medium fotografii służącego powszechnie do estetyzacji i uprzedmiotowiania cielesności ze sztuką performansu opartą na głębokim i niejednokrotnie ekstremalnym kontakcie z ciałem.

Przygotowane przez wspomnianych artystów oraz kuratorkę projektu – Agatę Ciastoń warsztaty będą podzielone na dwie części. Działania praktyczne poprzedzone zostaną krótkim wykładem wprowadzającym do problematyki cielesności, wstydu oraz kobiecości/ męskości w sztuce i kulturze. W części praktycznej uczestnicy i uczestniczki wezmą udział w zajęciach tanecznych i ruchowych, a praca z ciałem skierowana będzie na autoekspresję. Na zajęciach zaplanowano także warsztat fotograficzny inspirowany materiałem przygotowanym wspólnie z choreografem, konsultacje z artystami, omówienie i prezentację efektów pracy.

Harmonogram:

4 października, piątek | 19:00 | performans w TIFF Center (ul. Ruska 46a/9) – wstęp wolny.

5 października, sobota | 10:00 – 17:00 | warsztaty, fotografia + działania performatywne w TIFF Center (ul. Ruska 46a/9), udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy, więcej informacji na stronie wydarzania.

Warsztaty prowadzone są w języku polskim, a udział w nich jest darmowy, po dokonaniu wcześniejszej rejestracji najpóźniej do 26 września,  poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny TUTAJ. Liczba miejsc jest ograniczona.

Rejestracja na warsztat oznacza jednoczesną zgodę na przetwarzanie danych osobowych opisanej w dokumencie: TUTAJ.

AUTORZY PROJEKTU:

Joanna Szproch: jest artystką działającą w obszarze fotografii i wykładowczynią. Po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi z dyplomem magistra sztuki w 2004 roku wróciła do Warszawy, gdzie pracowała nad międzynarodowymi projektami komercyjnymi i artystycznymi, rozwijając swój charakterystyczny styl. W 2012 roku przeniosła się do Berlina i przekierowała swoją praktykę na ścieżkę pełną autentyzmu i wolności od tradycji. Z kobiecej perspektywy eksploruje miejsca styczności niewinnego z wyuzdanym. W latach 2016-2018 prowadziła kurs “Fotografia i Art Direction” na HTK – Akademii Designu w Berlinie. Obecnie kończy przygotowywać autorską książką fotograficzną, która jest efektem wieloletniej współpracy z przyjaciółką i muzą @smilefomedaddy. Joanna Szproch brała udział w licznych wystawach indywidualnych i grupowych m.in. w Weserhalle(DE), GlogauAIR(DE) i Melkweg Gallery(ND); jest autorką zina „Bibgul”; fotografuje zarówno dla magazynów drukowanych jak i projektantów, współpracuje z wieloma berlińskimi osobistościami artystycznymi.

Mateusz Czyczerski: performer/tancerz/aktor/pedagog; obecnie mieszka w Düsseldorfie. Ukończył Dolnośląską Szkołę Wyższą na kierunku Sztuki Nowoczesne Design Now, specjalność performans oraz kierunek Manager Działań Artystycznych z Arteterapią na Wydziale Pedagogiki. Założyciel fundacji na rzecz kultury i sztuki Sanatorium Kultury oraz pracowni artystycznej Love Art House. Członek performatywnej grupy artystycznej Gang Delfinów. Realizuje swoje autorskie projekty artystyczne (Ra: oraz PINK DICK). Działa w obszarach performans / ruch / taniec. Jest autorem stylu tańca Stilettos Impro Dance, który łączy taniec na obcasach z ruchem autentycznym i tańcem improwizowanym. W swoich działaniach bada granice seksualności, strefy komfortu oraz prowokuje, aranżując sytuacje, które stają się niewygodne. Współpracuje z Wrocławskim Teatrem Współczesnym, Instytutem Grotowskiego oraz Galerią BWA Wrocław.

Agata Ciastoń: jest niezależną kuratorką, nauczycielką i autorką tekstów, członkinią Naukowego Towarzystwa Fotografii; mieszka we Wrocławiu. Uzyskała tytuł doktora w dziedzinie kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim (rozprawa pt. „Fotografia i film: spotkanie mediów”). Współpracuje z publicznymi instytucjami kultury, edukacji, wydawnictwami. Jej główne zainteresowania badawcze dotyczą wizualności i kulturowego zaangażowania mediów. W obecnych praktykach kuratorskich koncentruje się na archiwach i współistnieniu różnych mediów w projektach artystycznych. Rozwinęła też silną fascynację semantycznym potencjałem żywności i roślin funkcjonujących jako medium w sztuce. Świadomość swojego ciała i relację z nim pogłębia poprzez regularną praktykę medytacji.

Projekt powstał w ramach Berlin_forum kultury_Wrocław zainicjowanego i realizowanego przez Convivium Berlin e.V., Kulturzug / Pociąg do kultury, Strefę Kultury Wrocław w ramach programu AIR Wro przy współpracy z TIFF Center oraz GLOGAUair. Projekt „CIAŁOŚĆ” jest wspierany i finansowany przez Senat Miasta Berlina ds. Kultury i Europy.

- Czytaj także

p:21967