Login

Register

Login

Register

25.05.2020 Poniedziałek

Co, gdzie i z kim? Mikrograntowe inicjatywy z Edycji 23. w liczbach

Majowa odsłona naboru do Mikrograntów okazała się rekordową pod względem liczby nadesłanych pomysłów! Mimo pandemii spłynęło do nas aż 89 propozycji na inicjatywy w całym mieście. Znów jednak spora część z nich musiała zostać zdyskwalifikowana za błędy formalne. Komisje oceniają teraz 60 projektów, spośród których 8 czerwca ogłosimy aż 15 zwycięskich inicjatyw!

Od 1 do 15 maja czekaliśmy na was czyli pełnoletnie osób fizyczne (również te prowadzące działalność gospodarczą) oraz grupy nieformalne w drugim w tym roku naborze.  Jak zawsze działania planować mogliście w jednej z dawnych wrocławskich dzielnic – Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu. Mimo pandemii, zachęcaliśmy do zgłaszania pomysłów na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz innych o charakterze kulturotwórczym.

Przez dwa tygodnie złożyliście do nas aż 89 projektów! Niestety na etapie weryfikacji formalnej, 29 inicjatyw zostało zdyskwalifikowanych. Najczęściej popełniane błędy formalne dotyczyły m.in.:

  • zaproponowania działań niezgodnych z regulaminem (inwestycyjnych oraz doposażających konkretne miejsce,
  • skierowanych do bardzo wąskiej grupy odbiorców np. konkretnej jednostki edukacyjnej,
  • zakładających działania na Starym Mieście lub na kilku obszarach jednocześnie),
  • propozycji budżetowych niemożliwych do pokrycia przez Strefę Kultury Wrocław (nagrody w konkursach, zakup niezużywalnych produktów)
  • oraz zgłaszania projektu przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą tożsamą z tematem inicjatywy.

Do czterech komisji, które ocenią pomysły i przyznają im punktację zgodnie z kryteriami w regulaminie, trafiło ostatecznie 60 projektów.

Gdzie chcecie działać?

Najwięcej, bo aż 29 pomysłów w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych, zakładało różnorodne wydarzenia w dzielnicy Fabryczna. Po 25 propozycji spłynęło dla Krzyków i Śródmieścia, z kolei na Psim Polu pojawiło się 10 pomysłów. Szczegółowy podział na osiedla umieściliśmy na mapie Wrocławia, którą znajdziecie poniżej.

Po ocenie formalnej proporcje nie zmieniły się – najwięcej projektów ocenia komisja dla obszaru Fabrycznej (20), a potem kolejno dla Śródmieścia (16), Krzyków (15) i Psiego Pola (9).

Bardzo cieszy nas inicjatywność osób i grup chcących działać na osiedlach zazwyczaj mniej aktywnych w programie, np. na Pilczycach-Kozanowie-Popowicach Północnych, Wojszycach, Ołtaszynie, Pawłowicach, Osobowicach-Rędzinie, Jerzmanowie-Jarnołtowie-Strachowicach-Osińcu czy Borku.

Co chcecie robić?

W tym naborze zrezygnowaliśmy z wymogu organizacji działań w plenerze. Wskazywaliśmy jednak, byście planowali projekty przede wszystkim w domowych warunkach lub otwartych, miejskich przestrzeniach, w najbliższej okolicy, w której będzie można realizować mniejsze niż zazwyczaj spotkania. Zachęcaliśmy was do zgłaszania aktywności w lokalnych grupach, które będą potrzebowały wsparcia i pomocy, czy nawet wśród międzyosiedlowej społeczności gotowej na połączenie sił, by zanimować mieszkańcom i mieszkankom późnoletni czas. Jakie są efekty tych zmian?

Mimo „nieplenerowego” profilu naboru propozycji pojawiło się wiele pomysłów na działania na otwartych przestrzeniach – na osiedlowych skwerach czy podwórkach, ale też na nabrzeżach i mniej uczęszczanych terenach.

47 inicjatyw miałoby się odbyć częściowo lub całkiem w plenerze, co stanowi 53% wszystkich zgłoszonych działań.

Projekty takie zakładają np. przeprowadzane indywidualnie lub w grupach rodzinnych gry miejskie, z wykorzystaniem specjalnych aplikacji lub pozyskiwaniem informacji niezbędnych do ich przejścia w terenie. Pojawiły się też inicjatywy skierowane na działania wokół zieleni – wędrówki po parkach i poznawanie ich specyfiki, akcje wymian roślinnych i dzielenia się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami, mikrowarsztaty z budowania domków dla zapylaczy i umieszczania ich we własnych ogródkach.  Nie zabrakło i tym razem wszelkiego rodzaju wspólnych ćwiczeń w plenerze połączonych ze zdobywaniem wiedzy o zdrowym stylu życia czy też gotowaniu.

Pojawiły się za to w większej liczbie niż zazwyczaj, wszelkiego rodzaju muzyczne, głównie oparte na mikrokoncertowych akcjach w terenie projekty, ale też pomysły na mniejsze i większe artystyczne aktywności. Wnioskodawcy i wnioskodawczynie w swoich inicjatywach planują zaangażować we współprowadzenie wiele dodatkowych osób, które będą mogły podzielić się swoimi umiejętnościami, wiedzą i doświadczeniem, co cieszy w obliczu sytuacji niestabilnych przychodów w grupie niezależnych animatorów i animatorek oraz edukatorów i edukatorek.

Projekty tożsamościowe to wciąż spora grupa inicjatyw w Mikrograntach – tym razem propozycje dotyczą m. in. zbierania wspomnień od pionierów i pionierek zasiedlających Wrocław, szukania śladów aktywności osób z niepełnosprawnościami na Śródmieściu czy poznawaniu na łanie natury historii jazzu w naszym mieście.  

Pod rękę z WBO

Po powiększeniu listy Miejsc Przyjaznym Mieszkańcom i Mieszkankom widzimy, że to właśnie wskazane na niej punkty stają się we wnioskach potencjalnymi partnerami w działaniach. Zależy nam na korzystaniu nie tylko z zamkniętych przestrzeni – domów kultury, siedzib rad osiedli, Centrów Aktywności Lokalnych czy lokalizacji organizacji pozarządowych, ale też na aktywizacji przestrzeni powstałych dzięki Wrocławskiemu Budżetowi Obywatelskiemu. W majowej edycji 23 pomysły (26%) zakładają działania na inwestycjach WBO. Spośród wszystkich możliwych lokalizacji najczęściej wybierana była Zielona Plaża nad Odrą na Biskupinie (WBO2016 7).

W przyszłym tygodniu nasze cztery komisje spotkają się wirtualnie, by podczas wspólnych rozmów ocenić 50% pomysłów najwyżej punktowanych w pierwszym etapie. 15 zwycięskich projektów ogłosimy 8 czerwca. Wybrane projekty z czterech obszarów otrzymają od nas nie tylko wsparcie finansowe (do 5 tysięcy złotych brutto), lecz także pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, księgowych, prawnych, promocyjnych i logistycznych.

Trzymamy kciuki za wszystkie pomysły!

Wszystkie aktualności znajdziecie: T U T A J i na FB Mikrograntów

Do zobaczenia w mieście!

 

Znajdziecie nas też na:

www.wroclaw.pl/mikrogranty

www.instagram.com/mikro.granty 

///

Mikrogranty

to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia (głównie, choć nie jest to wymóg formalny) mogą realizować swoje pomysły na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym.

Celem programu jest umożliwienie zdobycia i rozwoju umiejętności niezbędnych do skutecznego wpływu na swoje miasto, prowadzenia oddolnych inicjatyw z sąsiadami, a także zachęcenie do kreatywnej dyskusji i wymiany poglądów. Ważne jest dla nas wykorzystywanie potencjału funkcjonalno-przestrzennego wrocławskich osiedli do realizacji inicjatyw aktywizujących i więziotwórczych, z naciskiem na aktywizację obszarów położonych poza Starym Miastem.

Mikrogranty to też liczne działania edukacyjne. W 2020 roku możecie wziąć udział w czterech weekendowych Warsztatach Mikrograntów i trzymiesięcznym cyklu Akademia Mikrograntów 5.

Program powstał w 2018 roku z połączenia funkcjonujących we Wrocławiu od 2014 roku mikroGRANTÓW ESK Wrocław 2016, prowadzonych przez Biuro Festiwalowe Impart 2016 oraz działających w 2017 roku Wrocławskiego Funduszu Małych Inicjatyw i Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego Wrocławia prowadzonych przez Fundację Umbrella.

 

- Czytaj także

p:29687