19.08.2020 Środa

Co piszczy w trawie na Przedmieściu – znamy program Dnia Trójkąta!

Leniwe śniadanie w parku, cztery spacery z przewodnikami, spływy kajakowe, dwa plenerowe koncerty, warsztaty dla dzieci i dorosłych, a przede wszystkim spotkania z sąsiadami – Strefa Kultury Wrocław zaprasza na tegoroczną odsłonę Dnia Trójkąta! Osiedlowe odkrywanie przyrody Przedmieścia Oławskiego odbędzie się w sobotę 5 września. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, na część obowiązywały będą zapisy.

fot. Marcin Szczygieł

fot. Marcin Jędrzejczak

W tym roku chcemy pożegnać wakacje w zgodzie z naturą, dlatego też zapraszamy Was do wspólnego poznawnia sekretów Przedmieścia Oławskiego! Cieszymy się, że mimo trudności, jakie postawił przed nami wszystkim ten rok, razem z kilkunastoma osiedlowymi inicjatywami, miejscami, radą osiedla i sponsorem, Angel Poland Group, udało nam się przygotować rozbudowany i pełen wydarzeń program.

5 września spotkajmy się w plenerach osiedla, by w bezpieczny sposób przekonać się, co tak naprawdę na Trójkącie piszczy w trawie!

Wrześniowe święto Przedmieścia Oławskiego rozpoczniemy w duchu less waste leniwym śniadaniem w parku na Niskich Łąkach. Każdy z uczestników posiłku dostanie swój śniadaniowy pakiet, dzięki czemu w bezpieczny sposób wspólnie nabierzemy energii do dalszych działań. W samo południe w tym samym miejscu ruszy również Zielona Strefa Relaksu, w której nie tylko będziecie mogli odpocząć i porozmawiać z sąsiadami, ale też zagracie w plenerowe gry, a także zrobicie sobie pamiątkowy portret ze waszymi zwierzęcym pupilami. Spotkacie tam też przedstawicieli osiedlowych instytucji.

Jak ryby w wodzie

Tego dnia atrakcje czekają też nad brzegiem Oławy. Fani aktywnego spędzania czasu wyruszą stąd na trzy spływy kajakowe (do wyboru trasy „normalne” i surwiwalowa), duzi i mali odkrywcy świata zwierząt w specjalnej stacji badawczej odkrywać będą najmniejsze organizmy zamieszkujące rzekę, a miłośnicy malarstwa dołączą do warsztatów w plenerze. W programie Dnia Trójkąta znalazły się też aż cztery tematyczne spacery, które rozpoczynać będą się w Zielonej Strefie Relaksu. Uczestnicy wędrówek wyruszą szlakiem osiedlowych roślin i miejskiej przyrody, posłuchają ptasich historii, a wieczorem poszukają nietoperzy zamieszkujących osiedle. Ostatni spacer tłumaczony zostanie na Polski Język Migowy.

Naturalne emocje szykujemy też w sercu osiedla. W Muzeum Etnograficznym (ul. Traugutta 111-113) odbędą się skierowane do osób w każdym wieku warsztaty hafciarskie nawiązujące do roślinnej ornamentyki, w Przed-Pokoju H13 (ul. Hercena 13) wymienimy się sadzonkami na zielonym pchlim targu, a w dwóch centrach aktywności lokalnej stworzymy przydomowe zielniki. W Centrum na Przedmieściu (ul. Prądzyńskiego 37) rozegrana zostanie także kolejna odsłona Trójkonady, czyli osiedlowej wersji telewizyjnej Familiady (pojawi się oczywiście nasza wersja Karola Strasburgera).

Pod wieczór na boisku przy IV LO (ul. Świstackiego 12-14) zamieni się w plenerową salę kinową. Odbędzie się tam organizowany we współpracy z 17. Millennium Docs Against Gravity pokaz poruszającego filmu „Antropocen: epoka człowieka”. Mamy też dwie propozycje nie do odrzucenia dla miłośników dobrego grania. Pośród zieleni Parku na Niskich Łąkach (przy Żabiej Kładce) będzie można posłuchać indiepopowych dźwięków zespołu Oxford Drama – wrocławski duet po raz pierwszy zagra kilka utworów z nadchodzącego nowego albumu! Z kolei na placu Społecznym przed Impartem, na koniec pełnego wrażeń dnia, solidną dawkę elektroniki z domieszką disco dostarczy Fox in the Box.

Poczuj miętę do Trójkąta

Jak co roku, coś dla siebie znajdą też miejscy smakosze. Kilkanaście lokalnych kawiarni, restauracji i barów zaserwuje przysmaki za jedyne 3 złote! W tym roku wyjątkowa trójkątna akcja kulinarna potrwa dłużej – specjalna oferta dostępna będzie już od 29 sierpnia.

Bądźmy bezpieczni na Trójkącie

Wszystkie wydarzenia będą organizowane z zachowaniem wymaganych zasad bezpieczeństwa i ostrożności. Organizatorzy proszą także o zabranie ze sobą środków ochrony osobistej (np. maseczek). W związku z wyjątkową sytuacją i troską o bezpieczeństwo, na część wydarzeń obowiązywały będą zapisy. Formularze rejestracyjne (m.in. na spacery i spływ kajakowy) dostępne będą od soboty, 29 sierpnia na stronie: strefakultury.pl/zapisy-dzien-trojkata

Dzień Trójkąta odbędzie się 5 września na Przedmieściu Oławskim. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny. Pełny program wydarzenia jest dostępny na strefakultury.pl/sasiadujemy oraz facebook.com/sasiadujemy.

Impreza organizowana jest przez Strefę Kultury Wrocław w ramach programu Sąsiadujemy. Sponsorem tegorocznej edycji jest Angel Poland Group.

Wydarzenie na Facebooku: TUTAJ