5.07.2021 Poniedziałek

Co się dzieje w Mikrograntach? Idziemy na spacer, malujemy przyszłość i słuchamy jazzu w plenerze

Lato z Mikrograntami trwa! W najbliższym czasie pójdziemy na spacer po Tarnogaju, posłuchamy jazzu w plenerze, posłuchamy nowego podcastu i spotkamy się na warsztatach. Sprawdźcie obok, co w najbliższym czasie dzieje się w Mikrograntach i … widzimy się w mieście!

Odkrywamy tajniki ceramiki w PJM 

W zlokalizowanym na osiedlu Plac Grunwaldzki Studiu Zakwas (ul. Szczytnicka) kontynuujemy  warsztatowe odkrywanie technik ceramiki.

W ramach projektu „Doznanie zmysłów” Viktorii Tofan poznajemy podstawy pracy z gliną, a także projektujemy i tworzymy ceramiczne przedmioty!  W lipcu kontynuujemy cykl zajęć dedykowanych osobom z niepełnosprawnością wzroku – spotykamy się co wtorek do 27 lipca. Lista uczestników jest już zamknięta! Więcej informacji o projekcie TUTAJ

Poznajemy mieszkańców i mieszkanki Placu Grunwaldzkiego

Mamy też wakacyjną propozycję dla miłośników i miłośniczek historii oraz architektury! Latem podczas serii spotkań i warsztatów odkrywać będziemy niezwykłe opowieści i budynki Placu Grunwaldzkiego.

Zanim jednak spotkamy się na żywo (pierwszy wykład już 24 lipca!), autorki projektu „KTO TU MIESZKA”, Aleksandra Podlejska i Nikola Salacz, przygotowały podcastową serię, w której nie tylko posłuchamy o historii i architekturze osiedla –w nagraniach wzięli też udział mieszkańcy i mieszkanki wybranych budynków, którzy opowiedzieli o tym, jak odczuwają osiedlową przestrzeń. Dodatkowo historyczka sztuki i designu Katarzyna Andrzejczyk-Briks opowie o odczuwaniu przestrzeni i emocjach w architekturze. Podcasty publikowane będą od 9 lipca m.in. na Spotify i Apple Podcasts.
Więcej informacji o projekcie TUTAJ

Uczymy się o mikroprojektach dostępnych dla wszystkich

10 i 11 lipca zapraszamy do udziału w kolejnej odsłonie Warsztatów Mikrograntów, które tym razem poświęcone będą dostępności wydarzeń. Czy niezbędny jest do tego jest ogromny budżet i sztab specjalistów? Oczywiście, że nie!

Wiele projektów można w prosty i bezkosztowy sposób uczynić bardziej dostępnymi dla wszystkich zainteresowanych osób. Na zajęciach porozmawiamy m.in. o tym jak odpowiednio komunikować się z naszymi odbiorcami, jak dobrze zaplanować przestrzeń i z jakich narzędzi korzystać przy tworzeniu dostępności cyfrowej. Omówimy nie tylko współpracę z osobami z niepełnosprawnością ruchu, wzroku czy słuchu, ale też skupimy się na nadwrażliwości sensorycznej czy zagadnieniu wysokiej wrażliwości.

Warsztaty są bezpłatne, liczba miejsc ograniczona. Zajęcia odbędą się 10 i 11 lipca w Barbarze (ul. Świdnicka 8B) – zapisy trwają do 7 lipca. Formularz rejestracyjny znajdziecie TUTAJ

Więcej informacji o programie warsztatów TUTAJ

Idziemy na spacer po Tarnogaju

Z kolei w sobotę wracamy na Tarnogaj, gdzie razem z Piotrem Januszewskim pytamy: „Czy zostaniesz moim sąsiadem?. Autor projektu chce namówić mieszkańców i mieszkanki osiedla do wyjścia z domów i bliższego zapoznania się ze swoją okolicą. 10 lipca od godziny 11:00 pójdziemy na spacer po zakątkach Tarnogaju, który poprowadzi Anna Tomaszewska – przewodniczka i mieszkanka osiedla. 

Wędrówkę zaczniemy przy Dawnej Karczmie Sądowej (przy skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej oraz Pięknej), a skończymy na Wzgórzu Gajowym, odwiedzając po drodze m.in. Park Tarnogajski, Gazownię i Złotą Uliczkę.

W tym miesiącu weźmiemy też udział w grze terenowej opartej na zasadach geocachingu. W różnych częściach osiedla poszukać będziecie mogli skrytek zawierających archiwalne fotografie, ciekawostki o danym miejscu oraz część hasła, które otworzy skrzynkę na finiszu gry. Do każdego miejsca prowadziły będą podpowiedzi i zagadki, które opublikujemy jeszcze w lipcu!  
Więcej informacji o projekcie TUTAJ

Malujemy przyszłość Sępolna

W najbliższą sobotę pojawimy się również na Sępolnie, gdzie do wspólnych działań zapraszamy młodzież od 7 do 13 roku życia! Razem z architektami: Leą Kazanecką-Olejnik i Aleksandrą Kozaczek przyjrzymy się historii, architekturze i potencjałowi kilku miejsc na Sępolnie oraz spróbujemy namalować ich przyszłość! Jak to zrobimy? Pomogą nam w tym nietypowe konstrukcje z przezroczystej folii, które wykonane zostały przez koło naukowe Politechniki Wrocławskiej InStructA. Na ich ścianach malować będziemy ilustracje przedstawiające nasze wizje przyszłości miejsc, w którym w danym momencie znajdował się będzie pawilon.

Konstrukcje staną na osiedlu w dwa lipcowe weekendy od godziny 13:00 do 16:00. 10 lipca spotkamy się przy piaskownicy zlokalizowanej przy ul. 8 Maja 58, a dzień później przeniesiemy się na skwerek przy ul. Mickiewicza 37. W kolejną sobotę (17 lipca) przyszłość malować będziemy w okolicy biblioteki przy ul. 8 Maja 26, a niedzielne popołudnie (18 lipca) spędzimy na skwerze przy ul. Dembowskiego 10. Na spotkania obowiązują zapisy: chodz.pomaluj@gmail.com
Więcej informacji o projekcie TUTAJ

 Gramy jazz w plenerze

 Z grupą Chojnacki/Miguła Contemplations podczas majowych i czerwcowych warsztatów poznawaliśmy tajniki muzyki jazzowej. Czas, by podsumować wspólną pracę! 11 lipca czeka nas koncertowy finał projektu „W jazzowym Gajuod 17:00 przy Wzgórzu Gajowym usłyszymy najpopularniejsze standardy jazzowe w wykonaniu kwartetu jazzowego w składzie: Jan Kantner, Filip Miguła, Rafał Krzywosz i Jakub Lechki.

Do profesjonalnych muzyków dołączyć może w tym dniu każdy, dlatego wszystkich grających zachęcamy do zabrania ze sobą instrumentów. Dodatkową atrakcją będzie premiera „Gaj-Jazzowego” utworu, który powstał z nadesłanych przez Was improwizacji.
Więcej informacji o projekcie TUTAJ

Do zobaczenia w mieście! 

Więcej informacji o działaniach Mikrograntów znajdziecie TUTAJ i na facebookowym profilu www.facebook.com/Mikrogranty.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej