23.08.2020 Niedziela

Co się dzieje w Mikrograntach? Gotujemy, fotografujemy i przygotowujemy się do naboru!

Na koniec wakacji na nudę narzekać zdecydowanie nie możemy! Wszystko dzięki kolejnym projektom, które w ramach Mikrograntów współorganizujemy w całym mieście. Czytanie komiksów pod chmurką,  gotowanie w międzynarodowym gronie, a może warsztaty fotograficzne w plenerze? A może macie swój pomysł na działanie? Skonsultujcie go z nami na spotkaniach informacyjnych przed startującym naborem!

Luba Shynder_fot. Artur Miściorak

O…twórz się na Klecinę!

Wraz z Marią Smolarek, inicjatorką projektu „Ostatnia stacja: Muzeum Klecina!” kontynuujemy wspólne poznawanie historii tego wciąż nieco nieodkrytego osiedla na południu Wrocławia. 24 sierpnia w Parku Migdałowym zapraszamy na ostatnie warsztaty fotografii otworkowej – samodzielnie stworzymy proste aparaty, a potem ruszymy z nimi w osiedle, by zachować obraz współczesnej Kleciny!
Zapisy: klecina.wroclaw@gmail.com
Regulamin warsztatów TUTAJ
Więcej informacji o projekcie TUTAJ

Mikrogranty – ruszają spotkania informacyjne przed naborem

Macie pomysł na społeczne działanie w waszej okolicy, ale nie macie doświadczenia w prowadzeniu projektu? Zastanawiacie się, jak obecna sytuacja pandemiczna zmienia nasze podejście do współorganizacji projektów i na co trzeba zwracać szczególną uwagę? A może po prostu nie macie pewności, czy udział w Mikrograntach jest dla Was? 

W tym tygodniu startujemy ze spotkaniami informacyjnymi przed rozpoczynającym się 1 września naborem do Mikrograntów. Tym razem spotkania organizujemy zarówno na żywo, jak i online:

„W realu” spotkamy się dwa razy

  • 25 sierpnia o 17:30 w Centrum Sektor 3 (ul. Legnicka 65),
  • 3 września o 17:30 w Barbarze (ul. Świdnicka 8B),

a w sieci zobaczymy się aż trzy dni z rzędu (start transmisji o 17:00 na Facebooku Mikrograntów):

  • 26.08 – omówimy Mikrogranty młodzieżowe
  • 27.08 – spotkanie Mikrograntów dla osób fizycznych i grup nieformalnych
  • 28.08 – ścieżka Mikrograntów NGO

Szczegóły naboru TUTAJ
Materiały pomocnicze, dokumenty i manualne ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych TUTAJ

Wymieniamy się rzeczami na Wielkiej Wyspie

Przed nami kolejne spotkanie w duchu coraz bardziej popularnego ruchu „less waste”! Tym razem porozmawiamy o idei giveboxów, a zatem ogólnodostępnych szaf miejskich, w których można zostawić coś czego nie potrzebujemy lub zabrać za darmo coś co nam się może przydać.

Spotkanie poprowadzą Luba Shynder, pomysłodawczyni projektu oraz Ewa Głowacka, artystka i graficzka, która we współpracy z Lubą opracowała mini-poradnik o tym, co zrobić aby postawić szafę do wymiany na swoim podwórku. 27 sierpnia i 5 września dowiecie się więcej o tym, co jest potrzebne aby ruszyć z podwórkowym giveboxem oraz jakie wyzwania wiążą się z jego prowadzeniem. Spotkania odbędą się w siedzibie Rady Osiedla Biskupin – Sępolno – Dąbie – Bartoszowice (ul. Pautscha 4)
Zapisy: nie.smieci@gmail.com
Regulamin TUTAJ
Więcej o projekcie TUTAJ

Szczepin da się lubić

Podobno typowa twarz Szczepina to szare, pozbawione detalu czy wyrazu bezimienne bloki… Razem z pomysłodawcami gry zapraszamy Was w podróż zrywającą z tym niesprawiedliwym i niepełnym obrazem osiedla! Jak to zrobić? Dołączając do nietypowej gry miejskiej stworzonej przez Joannę Klimę i Krzysztofa Zientala, czyli projekcie „Szczepin bez maski”!

Sposób na zabawę jest bardzo prosty i co najważniejsze bezpieczny! Mapę do gry możecie pobrać w „Warzywniaku Pod Bilbordem” przy ulicy Legnickiej 23 (pon.-sob. od 8:00 do 18:00). Do skutecznego grania wystarczy komórka z internetem i aplikacja do kodów QR. Z mapą w ręku i zawartymi w niej wskazówkami będziecie indywidualnie lub w stworzonych przez Was grupach przemierzać ulice Szczepina i zapoznawać się bliżej z efektami prac architektów Marii i Witolda Molickich. Do gry dołączyć możecie do 17 września.
Więcej informacji o projekcie TUTAJ

Fotografujemy pilczyckie plenery

A na Pilczycach trwa twórcza integracja z lokalnymi artystami i artystkami zamieszkującymi to pełne uroku osiedle! Razem z nimi, od 26 sierpnia, możecie rozpocząć przygodę z fotografią w plenerze – zaczniemy od poznania historii Pilczyc i wprowadzenia do tematu fotografii. Mając tę wiedzę ruszymy z aparatami w osiedle odwiedzając z obiektywem m.in. Park Pilczycki oraz kompleks przy ul. Dworskiej. Warsztaty będą odbywały się pod czujnym okiem osiedlowych specjalistów od fotografii – Czesława Chwiszczuka i Rafała Warzechy, którzy będą służyli nam swoją wiedzą i doświadczeniem. Spotkania są odpowiednie dla osób od 12 roku życia bez względu na poziom umiejętności i doświadczenie.

Zapisy: odskpiast@gmail.com
Regulamin wydarzenia TUTAJ
Szczegóły projektu TUTAJ

Osiedlowy festiwal czytania komiksów

Wraz z Aśką Grzelczyk mamy weekendową propozycję dla wszystkich, którzy kochają dobre powieści graficzne, preferują czytanie na świeżym powietrzu i chcą rozwijać komiksową oraz rysunkową pasję.

28 sierpnia w siedzibie Stowarzyszenia Żółty Parasol (ul. Prusa 37-39) zobaczymy efekty wytężonej pracy grupy młodzieży, która pod czujnym okiem artystki Gosi Kulik, przygotowała osiedlowy komiks w formie zina.

A 29 i 30 sierpnia (zaraz po Międzynarodowym Dniu Publicznego Czytania Komiksów) otworzymy w Parku Stanisława Tołpy plenerową czytelnię komiksów. Między 10:30 a 19:00 rozłożymy się na kocach i leżakach, by wspólnie czytać najlepsze polskie i zagraniczne wydawnictwa – pomysłodawczyni projektu udostępni ponad 200 egzemplarzy ze swojej prywatnej kolekcji!
Zapisy: zrobimykomiks@gmail.com
Regulamin warsztatów TUTAJ
Więcej informacji o projekcie TUTAJ

Gotujemy w międzynarodowym gronie
W sobotnie popołudnie kontynuujemy nasze kulinarne spotkania w Starej Piekarni (ul. Bolesława Krzywoustego 310a) – tym razem będziemy poznawać tajniki kuchni ukraińskiej! 29 sierpnia pod czujnym okiem Alli Latner zgotujemy między innymi tradycyjny barszcz ukraiński, nie zabraknie też innych pyszności!

Porozmawiamy też o różnicach i podobieństwach w narodowej kuchni obu krajów. Przepisy zbierzemy w formie wyjątkowego przepiśnika, którego tworzenie i premiera zwieńczą we wrześniu nasze ponadnarodowe gotowanie.
Zapisy: adriannaklimaszewska@gmail.com
Regulamin wydarzenia TUTAJ
Więcej informacji o projekcie TUTAJ

Kurort Leśnica zaprasza

Tego lata zażywamy leczniczych zabiegów dla ciała i umysł na letnim turnusie w „Uzdrowisku Leśnica”! Wspólnie przygotowaliśmy już lecznicze kosmetyki i ozdobiliśmy kurortowe kubeczki. Jednak jak na szanujących się kuracjuszy i kuracjuszki przystało do chodzenia po kurorcie potrzebujemy odpowiednich uniformów! 29 sierpnia z Zuzą Tokarską, graficzką, która skrywa się pod pseudonimem „odpodszewki” ozdobimy ubrania, które zyskają letni, uzdrowiskowy motyw graficzny! Nauczymy się korzystać z techniki sitodruku i sprawdzimy jak działa na różnych tkaninach. Warsztaty odbywać się będą w Centrum Kultury Zamek (pl. Świętojański 1), a przy dobrej pogodzie w parku przy zamkowych tarasach.

Zapisy: uzdrowiskolesnica@gmail.com
Regulamin wydarzenia TUTAJ
Więcej informacji o projekcie TUTAJ

Plenerowe rozgrywki dla każdego

Pierwszego dnia szkoły wracamy także do Parku Południowego na kolejną rozgrywkę w boule! Razem z Markiem Munikowskim, inicjatorem projektu „Bulę rusz na Krzykach”, wykorzystamy teren parku i nauczymy się podstawowych technik i zasad gry w tą międzypokoleniową, międzykulturową grę drużynową, która zdobywa w naszym kraju coraz większą popularność! Spotkanie rozpocznie się godzinie 17:00 między stawem a pomnikiem Fryderyka Chopina.
Zapisy: bulerusz@gmail.com
Regulamin wydarzenia TUTAJ
Więcej informacji o projekcie TUTAJ

Zdrowie jest najważniejsze!

Wszystkie spotkania w ramach mikrograntowych projektów organizowane są z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności. Koniecznie zapoznajcie się z regulaminami odpowiednimi do danego wydarzenia i nie zapomnijcie zabrać ze sobą środków ochrony osobistej (np. maseczek). Pamiętajcie również, że na większość wydarzeń obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona.

Do zobaczenia w mieście!

Znajdziecie nas na:
www.wroclaw.pl/mikrogranty
www.strefakultury.pl/mikrogranty 
www.facebook.com/mikrogranty 
www.instagram.com/mikro.granty

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej