Login

Register

Login

Register

23.11.2020 Poniedziałek

Co się dzieje w Mikrograntach? Improwizujemy, pieczemy, fermentujemy i drukujemy!

Ostatni tydzień listopada to start aż trzech nowych projektów, które realizujemy zdalnie. W najbliższym czasie nauczymy się wykorzystywać zakwas do pieczenia pysznego chleba, w kobiecym gronie będziemy improwizować w sieci, dowiemy się też jak dawać naszym ulubionym ubraniom drugie życie i poznamy sekrety aktywnych mieszkańców i mieszkanek Wielkiej Wyspy!  

Improwizujemy z damami

Jak wykorzystać metody znane z desek teatralnych do budowania pewności siebie? Odpowiedź znają doświadczone w temacie Anna Bienias i Sonia Hanzel – liderki projektu  „Damy z Ramy”, które w listopadzie i grudniu przeprowadzą cykl spotkań improwizowanych dla kobiet w różnym wieku i z różnym doświadczeniem.

Przed nami cztery spotkania, podczas których wejdziemy w tytułowe „ramy” różnych ról kobiet, wychodząc na przeciw mieszkankom Wrocławia, które codziennie muszą sprostać wielu zadaniom i przy tym mierzyć się ze stereotypami płci. Każde zajęcia zostaną zakończone wspólnymi przemyśleniami na temat kobiecości.

Zaczniemy od warsztatu zatytułowanego „Zaakceptuj” . 24 listopada od 18:00 rozmawiać będziemy o akceptacji siebie i swojego rozmówcy – partnera scenicznego. Uczestniczki za pomocą narzędzi improwizacyjnych odkryją jak unikać negacji i nawiązać kontakt z drugą osobą.

Dwa dni później poznacie ćwiczenia rozwijające umiejętność słuchania i szybkiego reagowania na zastałą sytuację i partnera. „Usłysz i zareaguj” już 26 listopada, również o 18:00!

Harmonogram warsztatów online| regulamin uczestnictwa

24 listopada | 18:00 do 20:00 – „Zaakceptuj” | zapisy TUTAJ 
26 listopada | 18:00 do 20:00 – „Usłysz i zareaguj” | zapisy TUTAJ
Zapisy oraz więcej informacji: damyzramy@gmail.com oraz na Facebooku Damy z ramy

Wszystkie spotkania odbędą się na platformie Zoom, link do warsztatów otrzymacie po wcześniejszym zapisaniu się.

Więcej informacji o projekcie TUTAJ

Razem śpiewamy i uzdrawiamy Wrocław

Z grupą nieformalną „Chór Nana”, która wiosną realizowała z nami cykl spotkań wokół tradycyjnych pieśni, w tym tygodniu spotkamy się aż trzy razy! Poniedziałek i wtorek da możliwość pracy nad głosem seniorom, osobom dorosłym i młodzieży. A już w środę na rodzinne warsztaty śpiewania zapraszamy dzieci, by wspólnym śpiewem odpędzić ponurą atmosferę tej części roku.

Spotkania będą okazją, by poznać tradycyjne pieśni m.in. Gruzji, Ukrainy i PolskiOlga Lidia Kozłowska, liderka projektu, postawiła na te, które regenerują, odżywiają i pozwalają wyśpiewać duszę.

Zajęcia dla dorosłych i młodzieży:
23 listopada | 18:30-20:15
24 listopada | 11:15-13:00

Zajęcia dla rodzin:
25 listopada i 2 grudnia | 17:30-19:00

Formularz do zapisów znajdziecie TUTAJ

Szczegóły projektu TUTAJ oraz na wydarzeniu na Facebooku

Odkrywamy sekrety fermentacji

Na koniec listopada ruszamy z nowym cyklem wydarzeń o wszechobecnym, niezwykle interesującym, ale nadal jednak zagadkowym  procesie fermentacji. „Laboratorium Fermentacji”, czyli projekt Klaudii Tyszko, łączy w sobie możliwość kulinarnych eksperymentów z poznawaniem procesów chemicznych związanych z fermentacją. Podczas warsztatów i wykładów online  zgłębimy tajniki powstawania zakwasu chlebowego, kiszenia, a także fermentacji napojów.

Warsztaty o tajemnym życiu drożdży poprowadzi Pan Kłos – fachowiec w swej dziedzinie, twórca chlebowego dobra i niepoprawny pasjonat wyrobów fermentowanych (chleba, oczywiście). Co nas czeka? Opowieść o kapryśnym życiu drożdży i klejącej naturze mąki i wody,  sporo teorii, trochę historii, mało nieprzydatnych przepisów i pełna garść praktycznych wskazówek. 

O modnej kombuchy opowie doskonały praktyk – Olga Parysek – na co dzień „Królowa Kiszonek” w nadodrzańskim, wegańskim Tajfunie. Fermentuje warzywa i owoce, w domu i w pracy, nocą i dniem! W sobotnie południe nauczymy się pracować z orzeźwiającym, fermentowanym napojem herbacianym zwanym kombuczą. Omówimy różne warianty i różne możliwości jej tworzenia. Każdy uczestnik dostanie zestaw startowy i swój własny, herbaciany grzybek – SCOBY.

W najbliższym czasie fermentujemy dwa razy:

27 listopada | 17:00–18:30Z życia drożdży – tajniki zakwasu chlebowego | prowadzi Pan Kłos

28 listopada | 12:00–13:30Co to jest kombucha i dlaczego warto mieć ją w domu? | Prowadzi Olga Parysek z Tajfuna

A w grudniu czekają nas dwa kolejne warsztaty i dwa wykłady!

Więcej informacji o projekcie szukajcie TUTAJ

„Poniemieckie” historie z Wrocławia

Czas na wyjątkowe spotkanie finałowe projektu „Rodzinne archiwa historii mówionej na Krzykach”. Inicjatywa grupy „Historie (nie)codzienności” skupiona była wokół powojennej historii naszego miasta, jego ponownej odbudowy i zasiedlenia z perspektywy wspomnień wrocławian i wrocławianek.

Osią spotkania, które już w sobotę 28 listopada, będzie narracja o powojennym i międzykulturowym Dolnym Śląsku, wspomnienia z dzieciństwa w powojennym Wrocławiu, które członkinie grupy „Historie (nie)codzienności” nagrały z seniorkami i seniorami oraz rozmowa z Karoliną Kuszyk, która opowie o powstawaniu materiału do książki „Poniemieckie”.

Historie z procesu nagrań słuchowisk-podcastów, którymi Lena Bielska i Liliana Piskorska podzielą się podczas spotkania, są jednym z efektów ich projektu, które będzie można odsłuchać już od soboty na wielu kanałach. Podcasty są zapisem wspomnień osób, które we Wrocławiu osiedliły się po 1945 r.

Wydarzenie będziemy transmitować online, na żywo na profilu Mikrograntów na Facebooku. Początek w sobotę 28 listopada o 18:00!

Spotkanie będzie również okazją do zadawania pytań oraz podzielenia się swoimi ciekawostkami na temat powojennego Wrocławia.

Więcej informacji o projekcie TUTAJ

Etiudy osiedlowe w stylu Jarmuscha

 „Z Wielką Wyspą w kontakcie” to seria działań, które mają zainspirować do do refleksji nad czterema wrocławskimi osiedlami – Biskupinem, Sępolnem, Bartoszowicami i Dąbiem, czyli tzw. Wielką Wyspą właśnie i opowiedzieć jej alternatywną historię. Nie tę opartą na datach budujących podręczniki, ale na Waszych, osobistych przeżyciach!

W ostatnią niedzielę listopada zapraszamy Was na profile Mikrograntów, Pracowni Witryna oraz „Oxygen. Przestrzeń naszego wzrostu”, na których odbędzie się transmisja na żywo, w której każdy_a z Was może wziąć udział. Podążając za fascynacją filmem „Kawa i papierosy” Jima Jarmuscha, obejrzymy autorskie etiudy towarzyskie – krótkie spotkania z intrygującymi mieszkańcami i mieszkankami Wielkiej Wyspy – między innymi aktywist(k)ami, artyst(k)ami oraz przedsiębiorcami_czyniami.

29 listopada | 15:00-17:00 | Kawa i kabanosy. Etiudy towarzyskie z intrygującymi osobami z Wielkiej Wyspy | prowadząca: Natalia Jerzak | – transmisja na Facebooku:  Mikrogranty, Pracownia Witryna, Oxygen. Przestrzeń naszego wzrostu

Szczegóły projektu TUTAJ oraz na wydarzeniu na Facebooku TUTAJ

Drugie życie ubrań

Dawanie drugiego życia rzeczom to idea w Mikrograntach bardzo nam bliska. Jesienią z propozycją, którą chce zwrócić naszą uwagę na często niepotrzebne wyrzucanie pozornie zniszczonych ubrań i tekstyliów przychodzi Zuza Tokarska, która do 30 listopada pomoże Wam odnowić Wasze ubrania podczas akcji Druki na Krzykach: ciuch na druk!

Jak to zrobi? Używając techniki sitodruku zakryje plamy, a dziury załatatkaninami z nadrukiem!  Przetworzeniem, odnowieniem, nadaniem drugiego życia zniszczonym tekstyliom zajmie się razem ze swoją mamą Magdaleną. Wspólnie będą naprawiać zebrane rzeczy naszywając i nadrukowując na odzież ilustracje związane z dawną dzielnicą Krzyki. Przykłady rzeczy, które robią, możecie zobaczyć tutaj: www.instagram.com/odpodszewki

A jeśli pozbyliście/pozbyłyście się już zniszczonej odzieży, ale dalej zalegają Wam ubrania w szafach – możecie przekazać nam też np. bawełniany t-shirt lub koszulę na krzycki nadruk,  który potem do Was trafi w specjalnej paczce! 

Piszcie do nas maila na: drukinakrzykach@gmail.com , a my odbierzemy od Was ciuch do naprawy lub zadruku.

Wspólnie odkrywamy Gajowice

„Ruszaj na Gajowice!” – wzywają Gajowickie Inicjatorki Twórcze, czyli Daga Furmanek i Sylwia Słowik. W okolicach Placu Pereca kryje się kawał wspaniałej historii, która tylko czeka na Wasze odkrycie – podobnie jak małe lokale usługowe i rzemieślnicze, które wyznaczają trasę „Osiedlowych spacerów”!

Jak dać się wciągnąć w Gajowice? Inicjatorki projektu proponują pandemiczne rozwiązanie pod postacią audiospacerów. Ze słuchawkami w uszach ruszymy szlakiem gajowickich zakamarków i lokali. Prowadzić będą nas opowieści przewodniczki Krystyny Lasoty i przewodniczącego Rady Osiedla Gajowice, Ryszarda Kesslera.

Zanim jednak to nastąpi,szukają chętnych do rozmów osób, które zgodzą się nagrać swoje wspomnienia z dzieciństwa, młodości lub teraźniejszości spędzanej na osiedlu. Do udziału w projekcie szczególnie zapraszają wszystkich mieszkańców i mieszkanki Gajowic, ale również osoby chcących lepiej poznać tej rejon naszego miasta. Jeśli więc macie jakieś refleksje nad osiedlem lub posiadacie związane z nim pamiątki – zachęcamy do pod adresem gitgajowice@gmail.com. Szczegółów akcji szukajcie na Facebooku: Wspominamy Gajowice – podziel się historią!”. Na Wasze opowieści czekamy do 30 listopada!

Więcej informacji o projekcie TUTAJ.

Śledźcie social media Gajowickich Inicjatorek Twórczych – profil FB oraz konto na Instagramie.

Do zobaczenia w sieci!

Znajdziecie nas na:
www.wroclaw.pl/mikrogranty
www.strefakultury.pl/mikrogranty 
www.facebook.com/mikrogranty 
www.instagram.com/mikro.granty

- Czytaj także

p:34797