Login

Register

Login

Register

7.09.2020 Poniedziałek

Co się dzieje w Mikrograntach? Oglądamy wspólnie filmy i korzystamy w plenerze z wczesnojesiennej pogody.

Do 15 września trwa III nabór do Mikrograntów. To ostatnią w tym roku szansa na otrzymanie naszego wsparcia przy organizacji swojej inicjatywy! Jednocześnie nie zwalniamy z atrakcjami na wrocławskich osiedlach, na których działania rozpoczną kolejne nowe projekty. Zapisujcie się więc na wędrówki i spacery, warsztaty oraz spotkania i myślcie o własnym jesienno-zimowym projekcie!

Mikrogranty – drugi tydzień naboru w toku

1 września ruszyliśmy z „ekspresowym”, ostatnim w tym roku naborem do Mikrograntów – ogólnomiejskiego programu wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych. Czym zaskoczycie nas tym razem? Cyklem spotkań w nowej bibliotece na Jagodnie? Jesiennym turniejem planszówek na Trójkącie, wędrówkami po Różance w poszukiwaniu nieznanych osiedlowych historii? A może macie zupełnie inny pomysł na to, jak wziąć miasto w swoje ręce?

Na zgłoszenie propozycji macie czas do 15 września! Realizację planujcie od połowy października do 15 grudnia tego roku. Czekamy na wasze inicjatywy w jednej z dawnych wrocławskich dzielnic – Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu. Zanim je wyślecie, pamiętajcie, że prowadzimy konsultacje waszych pomysłów – mailowe (mikrogranty@strefakultury.pl) i telefoniczne (+48 71 712 75 72 oraz numery komórkowe koordynatorek), a na żywo w Barbarze w terminach 7, 9, 11 oraz 14 września między 17:00 a 19:00 (warto swoją obecność zgłosić do nas wcześniej!)

Szczegóły naboru TUTAJ
Materiały pomocnicze, dokumenty i manualne ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych TUTAJ

Działamy z nowymi mieszkańcami i mieszkankami Wrocławia

Przed nami równiej kolejne weekendowe „Warsztaty Mikrograntów”! 19 i 20 września w Barbarze (ul. Świdnicka 8B) spotkamy się z dwójką specjalistów od wielokulturowych działań z migrantami i migrantkami: Sofiią Baianovą z Fundacji Ukraina i Albertem Miściorakiem z Programu Wielokultury Wrocław/WroMigrant.

Prowadzący przybliżą wam najważniejsze zagadnienia z zakresu międzykulturowości i migracji. Porozmawiamy o sposobach budowania komunikacji włączającej, a także zastanowimy się jakiego rodzaju narzędzia stosować, aby efektywnie docierać do grup zainteresowanych działaniami integracyjnymi.  Spotkanie będzie też okazją do  wykorzystania zdobytej wiedzy w działaniach praktycznych. Wspólnie z prowadzącymi poćwiczycie tworzenie inicjatyw, które mają szanse skutecznie trafić do grupy docelowej.

Zapisywać możecie się do 16 września pod adresem: mikrogranty@strefakultury.pl, w temacie wpisując „Warsztaty Mikrograntów”.
Regulamin warsztatów TUTAJ
Więcej o warsztatach TUTAJ

Oglądamy filmy i uczymy się naszych emocji

Razem z Agnieszką Kozak rozpoczynamy cykl jesiennych spotkań na Grabiszynie-Grabiszynku. „Wykadrowane, czyli sąsiedzkie spotkania filmoterapeutyczne” to projekt, który łączy projekcję filmu i warsztat psychoedukacyjny. Wszystko to w celu zwiększenia świadomości swoich emocji, potrzeb i zrozumieniu określonych mechanizmów zachowań. Zauważenia różnic między nami w odbiorze danego tematu, do czego film będzie punktem odniesienia do rozmowy i samych warsztatów.

W najbliższym czasie widzimy się aż trzykrotnie:

  • 7 września o 18:00 oglądamy film „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” (reż. Paolo Genovese). Po którym porozmawiamy o sposobach komunikacji.
  • W sobotę, 12 września o 13:30 spotykamy się na filmie „Tully” w reżyserii Jasona Reitman’a. Następnie porozmawiajmy o rodzicielstwie, jego wyzwaniach i związanych z nim emocjach.
  • W poniedziałek, 14 września o 18:00 oglądamy niezwykły dokument o pionierkach żeglarstwa „Maiden” w reżyserii Alex Holmes. Po pokazie podyskutujemy o sile kobiet.

Spotkania odbędą się w siedzibie Rady Osiedla Grabiszyn-Grabiszynek przy ul. Blacharskiej 12

Zapisy: wykadrowane.warsztaty@gmail.com (w treści wiadomości podajcie termin lub nazwę filmu lub warsztatu).
Regulamin wydarzenia TUTAJ
Więcej informacji o projekcie TUTAJ

Plenerowe rozgrywki w petankę

Po deszczowym, zeszłotygodniowym wtorku, kiedy musieliśmy odwołać koleje spotkanie w Parku Południowym, tym razem na pewno widzimy się na zajęciach! Razem z Markiem Munikowskim, inicjatorem projektu „Bulę rusz na Krzykach”, wykorzystamy teren Parku Południowego do nauki w tą międzypokoleniową, międzykulturową petankę, która zdobywa w naszym kraju coraz większą popularność!

Czekamy na was w Parku Południowym (między stawem a pomnikiem Fryderyka Chopina) w dwa wtorkowe popołudnia, zawsze od godziny 17:00:

  • 8.09 – poznajemy podstawy gry w petanque wraz z teorią o możliwych wariantach gry / konkurencjach
  • 15.09 – doskonalimy grę wraz z teorią o technikach rzutów

UWAGA! Na wszystkie spotkania obowiązują zapisy na maila: bulerusz@gmail.com
Regulamin warsztatów TUTAJ
Więcej informacji o projekcie TUTAJ

Dziewczyny, do dzieła!

Jesienią Beata Janus i Dagmara Magryta, czyli kolektyw „Polanki”, chcą zainspirować do działania i przekonać do wiary we własne możliwości dziewczyny z Psiego Pola! Na zajęciach w ramach projektu „Pole do działania” będziecie mogły podszkolić się w obszarach, które potrzebne są współczesnym liderkom: dowiecie się jak zarządzać i organizować wydarzenia, a także jak skutecznie promować w sieci wasze działania.

Zajmiemy się także zapomnianymi dziejami kobiet przyglądając się im w różnych momentach historii i spotkamy lokalne działaczki, które podzielą się z nami swoimi doświadczeniami. Na łamach Wikipedii zamieścimy kilkanaście artykułów opisujących sławne wrocławianki. Co więcej, na ich podstawie razem stworzymy grę planszową, którą podzielimy się na koniec projektu!

12 września widzimy się w Starej Piekarni przy ul. Bolesława Krzywoustego 310a, gdzie czekają na nas aż trzy wydarzenia:

  • 10:00–12:00 | Wikipedia jako źródło cierpień (i wielu przyjemności) – warsztat dla osób w wieku 15-20 lat, prowadzi: Dagmara Magryta
  • 12:00–14:00 | Zapomniana historia kobiet vol 1.: Starożytne Greczynki, prowadzi: Dagmara Magryta
  • 14:30–16:00 | Spotkanie z aktywistkami Centrum Praw Kobiet, prowadzą: Anna Maria Łozińska i Marta Lupa

Zapisy przez FORMULARZ
Regulamin wydarzenia
Więcej o projekcie TUTAJ

Czyścimy lodówkę z zapasów!

Przed nami kolejne spotkanie projektu „Światło w lodówce, czyli Karłowice gotują się do niemarnowania”, na których poznajemy sposoby na wykorzystanie produktów z kuchni do ostatniego okruszka.

12 września od 11:00 do 14:00, w trakcie spotkania „Światło w lodówce – czerstwe”,Joanna Aniszczyk z I love to eat opowie nam, jak kreatywnie wykorzystać chleb, bułki, drożdżówki i to nie jako pospolite grzanki. Warsztatujemy w salce przy Parafia pw. Odkupiciela Świata na ulicy Macedońskiej 2

Zapisy: bolek.aleksandra@gmail.com
Regulamin wydarzenia TUTAJ.
Więcej informacji o projekcie TUTAJ 

Zielone Pawłowice dzielą się inspiracjami

Wraz z  Eweliną Lepką jesienią szukamy zielonych inspiracji na Pawłowicach., Na spotaniach dowiemy się, jak lepiej dbać o zieleń na balkonach, w przydomowych ogrodach i w mieszkaniach!

Spotykać będziemy się w malowniczym zieleńcu przy Jeziorze Pawłowickim(zbieg ulic Jeziorowej i Sasankowej): oprócz osiedlowej integracji czekać tam będzie na nasz bogaty program wydarzeń, składający się na projekt „Zielone inspiracje – ogród z pomysłem”.

Drugi roślinny weekend odbędzie się 12 września:

między 11:00 a 13:00 zapraszamy na warsztaty „Las w słoiku” – zajęcia dla młodzieży i osób dorosłych, które chcą wykonać dla siebie niezwykle efektowną zieloną alternatywę dla uprawiania roślin w doniczkach

Z kolei między 13:00 a 15:00 odbędą się warsztaty „Domek dla owadów”. Zajęcia dla dzieci, które korzystając z różnych materiałów naturalnych i pochodzących z recyklingu stworzą unikatowe, imitujące naturalne siedliska wnętrza, gdzie owady będą mogły bezpiecznie gniazdować i przeżyć zimę. Warsztaty poprowadzi Agata Łoś, edukatorka z zakresu edukacji ekologicznej

Na oba warsztaty obowiązują zapisy: zieloneinspiracje.pawlowice@gmail.com

Podczas wszystkich wydarzeń  prezentowana będzie wystawa malarska studentów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych – nawiązująca do wątków przyrodniczych poruszanych na warsztatach.

Regulamin wydarzenia TUTAJ
Więcej o projekcie TUTAJ.

Od pętli do pętli kolejny weekend zwiedzamy Wrocław z Gangiem Dzikich Panów

Dla wszystkich lubiących eksplorować mniej znane zakątki Wrocławia, którym brakuje zieleni i odpoczynku na świeżym powietrzu mamy projekt „Magicznie zapętlony Wrocław”. Razem z Gangiem Dzikich Panów zapraszamy do poznawania bardzo atrakcyjnych przyrodniczo i rekreacyjnie terenów miejskich położonych w zachodniej części Wrocławia.

12 września czeka nas drugi wypad, tym razem na ranczo przy ujściu rzeki Ślęzy. Na miejscu, będziecie mogli odbyć przejażdżkę konną oraz wziąć udział w warsztatach pierwszej pomocy.

Wyprawa odbędzie się między godziną 11:30 a 15:30 przy ujściu rzeki Ślęzy do Odry w okolicy pętli autobusowej nr 104, przy ulicy Rędzińskiej 54.

Zapraszamy do wspólnego przejazdu na miejsce rowerem lub autobusem. Czas i miejsce zbiórki do wspólnego przejazdu: godz. 10.00, ul. Gubińska 4 (na parkingu przy Lidl na Nowym Dworze), przy fladze Strefy Kultury Wrocław.

Zapisy: wypad@gdp.com.pl
Regulamin wydarzenia TUTAJ
Więcej o projekcie TUTAJ.

Wracamy na szlak z Zielnymi Babkami!

„Ziemia Woda Powietrze” to kolejna edukacyjna inicjatywa grupy Zielne Babki, które ponownie chcą odkrywać z nami piękno przyrody, jej dobroczynny wpływ na samopoczucie i zdrowie człowieka. Tytułowe trzy żywioły to motywy każdego ze spotkań, w trakcie których zanurzymy się w naturze i obserwacji przyrody. Każde spotkanie, oparte na obserwacji przyrody, zakończy wspólne piknikowanie z przekąskami przygotowanych z darów natury.

12 września zaczynamy od żywiołu ziemi. Od 15:00 do 18:00 możecie dołączyć do „Pikniku Błotnego” – dowiecie się, skąd wzięły się glina, piasek i  kamień oraz jak najlepiej wykorzystać zalety Ziemi. Spacer połączony będzie z warsztatem o naturalnych placach zabaw jako sposobie na zatrzymanie pogłębiającego się deficytu przyrody. Na zajęciach wykorzystamy atrybuty i materiały pochodzące prosto z Ziemi. Wydarzenie rozpocznie się przy Przedszkolu nr 58 (dojdziecie tu od ulicy Strzegomskiej), skąd uszymy na łączkę nad Ślęzą na Muchoborze Małym.

Zapisy: zielnebabki@gmail.com
Regulamin wydarzenia TUTAJ
Więcej o projekcie TUTAJ.

Tworzymy własne motanki!

Działania na osiedlu rozpoczyna też Liudmyla Bezusko, która od wielu lat zajmuje się pracą twórczą i rękodziełem. W ramach projektu Lalki i bajki – międzykulturowe spotkania artystyczne przeprowadzi aż trzy warsztaty dla mieszkańców i mieszkanek Przedmieścia Oławskiego.

W trakcie spotkań uczestniczki i uczestnicy stworzą lalki-motanki i różne zabawki ludowe oraz poznają wybrane teksty bajek i baśni pochodzących z różnych krajów słowiańskich. Co ważne, wszystkie spotkania będą prowadzone nie tylko w języku polskim, ale i angielskim, a w razie potrzeby – także ukraińskim i rosyjskim! Na koniec projektu zaprosimy Was na uroczystą wystawę prac uczestników i uczestniczek warsztatów.

Zaczynamy w sobotę od 15:00 do 17:00 w Przed-Pokoju H-13 (ul. Hercena 13). Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich osób, które chcą poznać historię tradycyjnych zabawek ludowych (dzieci zapraszamy z dorosłym opiekunami!).

Zapisy: ludabezusko@gmail.com
Regulamin wydarzenia TUTAJ
Więcej o projekcie TUTAJ

Szczepin wciąż do odkrycia

Jeszcze tylko przez nieco ponad tydzień odkrywać możemy „Szczepin bez maski” dzięki nietypowej grze miejskiej stworzonej przez Joannę Klimę i Krzysztofa Zientala. Podobno typowa twarz Szczepina to szare, pozbawione detalu czy wyrazu bezimienne bloki… Razem z pomysłodawcami gry zapraszamy Was w podróż zrywającą z tym niesprawiedliwym i niepełnym obrazem osiedla!

Mapę do gry możecie pobrać w „Warzywniaku Pod Bilbordem” przy ulicy Legnickiej 23 (pon.-sob. od 8:00 do 18:00). Do skutecznego grania wystarczy komórka z internetem i aplikacja do kodów QR. Z mapą w ręku i zawartymi w niej wskazówkami będziecie indywidualnie lub w stworzonych przez Was grupach przemierzać ulice osiedla i zapoznawać się bliżej z efektami prac architektów Marii i Witolda Molickich. Do gry dołączyć możecie do 17 września.

Więcej informacji o projekcie TUTAJ

Zdrowie jest najważniejsze

Wszystkie spotkania w ramach mikrograntowych projektów organizowane są z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności. Koniecznie zapoznajcie się z regulaminami odpowiednimi do danego wydarzenia i nie zapomnijcie zabrać ze sobą środków ochrony osobistej (np. maseczek). Pamiętajcie również, że na większość wydarzeń obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona. Udział w każdym mikrograntowym projekcie jest bezpłatny.

Do zobaczenia w mieście!

Znajdziecie nas na:
www.wroclaw.pl/mikrogranty
www.strefakultury.pl/mikrogranty 
www.facebook.com/mikrogranty 
www.instagram.com/mikro.granty

 

- Czytaj także

Popularne wydarzenia

Zobacz więcej
27.09.2020

Kinematograf Wrocławski: „Wrocławska Szkoła Filmowa” – spacer filmowy

Miejsce zbiórki zostanie wysłane po rejestracji. Zobacz na mapie
9.10.2020

56. Jazz nad Odrą: Piotr Wojtasik: „VOICES”

Impart, sala teatralna
Mazowiecka 17
50-412 Wrocław
Zobacz na mapie
10.10.2020

56. Jazz nad Odrą: Jazz Forum Talents | Możdżer – Lemańczyk – Łosowski

Impart, sala teatralna
Mazowiecka 17
50-412 Wrocław
Zobacz na mapie
p:32510