3.11.2019 Niedziela

Co się dzieje w Mikrograntach? Listopad z kiszonkami, skarbami i koncertami!

Mikrogranty w pierwszym tygodniu listopada nie pozwolą nam na nudę! Niemal każdego dnia możecie wziąć udział w bezpłatnych warsztatach, spotkaniach i koncertach, które przygotowują dla Was mieszkańcy i mieszkanki naszego miasta.

 

Na Swojczycach rodzinnie rozwijamy żagle

Od poniedziałku koniecznie zaglądajcie na Swojczyce, gdzie grupa „Mama Tata Olimpia Port” rusza z cyklem warsztatów i spotkań dla rodziców i dzieci. Na pierwszy ogień: „Balet dla dzieci z rodzicami”! W najbliższym czasie czekają na nas też zajęcia z pierwszej pomocy czy chustonoszenia, muzyczne spotkania rozwijające słuch, a potem aż do 7 grudnia mnóstwo aktywności, na które możecie zapisać się sami/-e lub z pociechami.

4 listopada o 18:00 na profilu „Rozwijamy żagle” ruszą zapisy na kolejne spotkania i warsztaty. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Uwaga, miejsca na nie rozchodzą się błyskawicznie!

Wszystkie informacje i formularze znajdziecie na profilu FB projektu.

Piszemy legendę i tworzymy grę!

Po terenowym szukaniu śladów Skarbu Zakrzowskiego, nadeszła pora na poznanie jego tajemnic pod okiem osiedlowych specjalistek! Będziemy się spotykać, by wspólnie stworzyć tekst legendy nawiązującej do znaleziska i nazwy ulicy Skarbu Zakrzowskiego, a także układać zasady i scenariusz niepowtarzalnej gry planszowej.

Warsztaty będą świetną okazją, by zdobyć sporą porcję wiedzy o Skarbie Zakrzowskim oraz by w sąsiedzkiej atmosferze lepiej się poznać i zintegrować. Zapraszamy wszystkich chętnych, 5 listopada o 17:30 do świetlicy przy Parafii p.w. św. Jana Apostoła, na ulicy Królewskiej 30. Kolejne spotkania warsztatowe w tym samym miejscu i godzinach 12 oraz 19 listopada.

Żeby zebrać inspiracje do twórczych spotkań możecie też wybrać się 9 listopada o godzinie 12:00 na wspólne zwiedzanie ekspozycji stałej dotyczącej znaleziska na Zakrzowie. Odwiedzimy Muzeum Archeologiczne na ulicy Cieszyńskiego 9. Zapisy na wyjście pod mailem: pozytywnizzawidawia@gmail.com.

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ

Kamienice – co w sobie kryją i jak o nie dbać?

Kasia Kwiecień, czyli połówka naszej nieformalnej grupy „Mieszkanie w Kamienicy” poprowadzi pierwsze spotkanie dla fanów i fanek kamienic – ich architektury, klimatu, wnętrz i detali. 6 listopada od 18:00 w Folgujemy (ul. Kniaziewicza 16), posłuchamy o jej pasji, którą dzieli się na blogu Mieszkanie w kamienicy – urządzaniu kamienicowych wnętrz

Ruszamy też z akcją szukania na Przedmieściu Oławskim kamienic, którym przyda się czyszczenie klatek schodowych i kafelków, aby wydobyć ich historyczne piękno spod warstwy kurzu. Zgłoszenia przyjmujemy na: zyciewkamienicy@gmail.com, więc jeśli mieszkacie w jednym z takich budynków lub znacie jakąś idealną do takiej akcji kamienicę – piszcie! Z pierwszym czyszczeniem szykujemy się na 9 listopada!

Więcej informacji znajdziecie też na blogu Kasi TUTAJ
oraz na naszej stronie TUTAJ

Nie tylko kapusta, czyli co możemy jeszcze tej jesieni ukisić?

Czosnek, buraki, kalafior, czerwona kapusta, rzodkiewki, a nawet jabłka i cytryny – jesienią przekonamy się, że kisić można prawie wszystko! Razem z „Aktywnymi seniorkami z Nadodrza” od 7 listopada ruszamy w HART – Hostel & Art z warsztatami kiszenia, które będą także świetną okazją do rozmów, wymiany przepisów oraz spotkań z pasjonatami i pasjonatkami kulinariów.

Zaczynamy od rzodkiewek, a na kolejnych spotkaniach – w kolejne czwartki oraz dwie listopadowe soboty, zajmiemy się kapustą, jabłkami i innymi pysznościami. Bierzcie swoje słoiki oraz sprawdzone receptury i dołączajcie do nas!

Na Kiszenie z seniorkami obowiązują zapisy pod adresem: kiszeniezseniorkami@gmail.com. W treści maila wpisujcie datę spotkania, w którym chcecie uczestniczyć.

Szczegóły: TUTAJ

Czym jest dla nas „inność”?

„W jaki sposób podchodzimy do dzielących nas różnic? Czy potrafimy zachować tradycję polskiej gościnności poza świąteczną zastawą, w codziennych spotkaniach?” – chce młodych mieszkańców i mieszkanki Popowic oraz Szczepina zapytać Adam Michał Pietrzak podczas swojej inicjatywy Sąsiedzka sztuka Gość-Inności.

Na spotkaniach w Pracowni Projektów Międzykulturowych Zajezdnia przy ulicy Legnickiej 65, młodzież będzie na podstawie swoich doświadczeń, rozmów z rówieśnikami, rodziną, znajomymi pracować nad etiudami performatywno-teatralnymi, w których zobaczymy jak rozumiemy „inność”. Uczestnicy i uczestniczki ruszą też w osiedle, by poszukać wśród seniorów oraz przedstawicieli innych kultur i narodowości ich spojrzenia na to zagadnienie.

Wszystkich zainteresowanych tematem i uczestniczeniem w warsztatach zapraszamy do zgłoszeń na maila: sztuka.goscinnosci@gmail.com. Pierwsze spotkanie już po 7 listopada!

Jesienne owocobranie!

Tej jesieni czeka nas także kolejna edukacyjna inicjatywa od „Zielnych Babek”! Z Pętli Racławicka, ruszymy 9 listopada o 10:00 na Owocobranie, czyli wędrowanie razem z botanikiem Marianem Piszczkiem przez Park Mamuta i Żywe Muzeum Łąki w poszukiwaniu owoców i ziół, z których stworzymy w Radzie Osiedla Grabiszyn-Grabiszynek (ul. Blacharska 12) mieszanki herbaciane na jesienne i zimowe wieczory!

W ramach projektu „Jak przeżyć jesień w miejskiej dziczy? Wspólnie dla duszy i ciała” zorganizujemy aż trzy listopadowe spotkania, których celem będzie integracja i nawiązywanie nowych lokalnych znajomości we wspólnym jesienno-zimowym działaniu, edukacja przyrodnicza, a także przyjemne i twórcze spędzanie czasu.

Szczegółów kolejnych spotkań szukajcie na profilu Zielnych Babek!

Jesień z koncertami na Księżu czas zacząć!

Przed nami sporo muzycznych emocji i przygód! Matylda i Michał z Księża zaproponowali spędzenie jesieni przy dźwiękach wrocławskiej muzyki.  sporo muzycznych emocji. Na Księżu czas będziemy spędzać przy dźwiękach wrocławskiej muzyki. W sobotę 9 listopada w budynku Spółdzielni Mieszkaniowej Księże Małe a ul. Tarnogórskiej 1 zagra dla nas Kuba Kutera do którego dołączy Marcin Mrówka, czyli 1/2 duetu Oxford Drama!

Kolejnych dwóch artystów – Tom J i Motorboats pojawi się w Dawnej Pralni na ul. Krakowskiej 180, 16 listopada i 7 grudnia w ramach „Muzycznej Jesieni na Księżu”!

Szczegółów szukajcie TUTAJ

Uczymy się robić muzykę!

A 11 listopada o 18:00 ruszy kolejny muzyczny projekt. Tym razem grupa nieformalna Wkurvv zaprosi Was do Rewiru Twórczego – Centrum Aktywności Lokalnej na ul. Swojczyckiej 118, na warsztaty z podstaw tworzenia muzyki elektronicznej. Grupie zależy na zacieśnianiu sąsiedzkich oraz międzypokoleniowych więzi, dlatego zdecydowali się zaprosić całą społeczność Strachocina, Swojczyc i Wojnowa do wspólnych działań i zapoznania się z lokalną fonografią. Efekty kilku tygodni spotkań, field recordingowych spacerów po okolicy, warsztatów z podstaw samplingu, nauki tworzenia sekwencji perkusyjnych oraz improwizowanych sesji przedstawione zostaną w formie kasety oraz finałowego koncertu uczestników i uczestniczek projektu. Wydawnictwo zobrazuje wspólnie przygotowana grafika na okładkę kasety.

Na bezpłatne warsztaty możecie zapisać się do 10 listopada drogą mailową: wkurvv@gmail.com lub stacjonarnie w Rewirze Twórczym – Centrum Aktywności Lokalnej.

Co jeszcze będzie się działo w Artystycznym Rewirze Międzypokoleniowym? 20 listopada o 20:00 posłuchamy występu Szymona Kaliskiego z „sekretnym gościem”, a na początku grudnia zagra LOUFR!

Więcej informacji na profilu FB grupy Wkurvv i Rewiru Twórczego.

Do zobaczenia w mieście!

Szczegółowe informacje o inicjatywach współorganizowanych w ramach Mikrograntów znajdziecie na: www.facebook.com/mikrogranty i www.strefakultury.pl/mikrogranty

 

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej