20.09.2021 Poniedziałek

Co się dzieje w Mikrograntach? Ruszamy w podróż do przyszłości, tworzymy teatr i idziemy na spacer!

Jesień już chyba zadomowiła się we Wrocławiu na dobre... W Mikrograntach nie szykujemy się jednak do zimowego snu, tylko wciąż działamy w całym mieście! W oczekiwaniu na wyniki ostatniego naboru, zapraszamy na cały tydzień wydarzeń organizowanych w ramach poprzednich edycji! Sprawdźcie obok, co w najbliższym czasie dzieje się w Mikrograntach.

Rozsmakuj się w Psim Polu 

Na Psim Polu kontynuujemy smakowite podróże po różnych częściach globu, dzięki którym na nasze stoły możemy wprowadzić przepyszne potrawy z całego świata, a do tego poznać sporo ciekawostek o dalekich krainach! Tym razem zajrzymy na tajski nocny targ i odwiedzimy też Japonię! 

W czwartek (23.09, g. 17:00) nauczymy się przygotowywać ryżowy deser zwany mango sticky riceRyż będzie też podstawą kolejnej wyprawy, podczas której dowiemy się, jak zrobić onigiri. To kultowe nadziewane ryżowe kulki, które japońskie mamy przygotowują swoim pociechom do szkoły, a miłośnicy pieszych wędrówek zabierają na drogę, jako praktyczną, pożywną przekąskę. Czy stanie się to też przysmakiem mieszkańców i mieszkanek Psiego Pola? Przekonamy się 30 września (od g. 17:00)! 

Kuchennym odkryciom w ramach projektu „Rozsmakuj się w Psim Polu” towarzyszą też rozmowy o kulturze i ciekawostkach z tego dalekiego kraju, więc z zajęć wyjdziecie zaopatrzeni w solidną porcję wiedzy. 

Zajęcia odbywają się w Starej Piekarni (ul. Bolesława Krzywoustego 310a) – zapisać możecie się przez formularz dostępny TUTAJ 
Więcej informacji TUTAJ 

Stwórz swój teatr! 

A w sobotę czeka nas kolejne rodzinne spotkanie dla małych i dużych poszukiwaczy przygód w ramach projektu „Sobotnie Teatranki”! Tym razem zobaczymy się w filii nr 14 Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Grapowa 1) gdzie pod czujnym okiem Anny Marcowskiej stworzymy wspólnie lalki teatralne, zbudujemy scenografię i wyczarujemy kostiumy! 

Dowiemy się, czy królewska korona jest ciężka i kto może projektować szaty cesarza. Będziemy szyć na miarę, wiązać gorsety, ostrzyć miecze i stroić miny. Na warsztatach stworzymy bajkowe królestwo i będziemy snuć opowieści o odważnych księżniczkach i przebojowych rycerzach. Stworzymy kawałek teatru, który weźmiemy ze sobą w kieszeni do domu. 

 Spotykamy się 25 września (w godz, 10:00–11:30) w filii nr 14 Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Grapowa 1) Na spotkanie zapraszamy dzieci wraz z rodzicami, dziadkami, czy wujostwem. Na zajęcia obowiązują zapisy mailowe: warsztaty.fiksumdyrdum@gmail.com – w wiadomości prosimy o informację na temat uczestników (imię, nazwisko, dziecko/dorosły). 
Więcej informacji TUTAJ 

Artystycznie na Karłowicach 

Tego samego dnia (25 września) kończymy też naszą przygodę ze sztuką na Karłowicach w projekcie „Nieśmiertelna Sztuka – kapsuła czasu na Karłowicach”. 

Tym razem od 10:00 spotkamy się w Centrum Aktywności LokalnejDuoSfera (ul. Bałtycka 8), gdzie tworzyć będziemy tytułową Kapsułę, która będzie naszą artystyczną wiadomością dla następnych pokoleń karłowiczan i karłowiczanek! Umieścimy w niej symboliczne prace plastyczne stworzone na wcześniejszych spotkaniach oraz pisemne przemyślenia dotyczące czasów, w których żyjemy, pandemii, przyszłości ludzi i planety. 

Na spotkanie zapisujcie się mailowo na adres: niesmiertelnasztuka@gmail.com
Więcej informacji TUTAJ 

Idziemy na spacer po Tarnogaju 

W sobotę wracamy też na Tarnogaj, na ostatnie wydarzenie projektu „Czy zostaniesz moim sąsiadem?. Tym razem udamy się na spacer po Osiedlu Henrykowskim – w buszowaniu po jego zakamarkach pomoże nam przewodniczka i jego mieszkanka, Anna Tomaszewska. 

Spacer zaczniemy 25 września o godzinie 11:00 przy Kościele Świętego Ducha (ul. Bardzka 2.4), a skończymy przy Dolnośląskim Społecznym Muzeum Kolejnictwa, odwiedzając po drodze m.in. skwer przy ul. Sernickiej i Park Henrykowski.

Na spacer obowiązują zapisy przez formularz: www.bit.ly/spacer_tarnogaj 
Więcej informacji o projekcie TUTAJ 

Budujemy domki dla owadów 

W weekend wracamy też do leśnickiej szkółki ekologiczno-stolarskiej Parku Leśnickim w ramach projektu „Mikrodomki z drewna i słomki”! Razem z Kolektywem Stolarsko-Artystycznym poznamy sekretne życie zapylaczy i ich wpływ na ekosystem, a do tego podszkolimy się z podstaw tradycyjnych technik stolarskich, budując dla nich nowe domy! 

Wsobotę o 14:00 ruszymy na spacer badawczy, na którym poszukamy owadzich szlaków i zastanowimy się, jak nie przeszkadzać im (a nawet pomóc) w jej wypełnianiu. A w niedzielę spotkamy się na zajęciach w plenerowej szkółce stolarskiej, podczas której wspólnie zbudujemy „mikrodomki” dla zapylaczy. Użyjemy do tego nie tylko drewna, ale też szyszek, trzciny, słomy i kory. 

Na zajęcia zapraszamy wszystkich, bez względu na umiejętności stolarskie. Niedzielne warsztaty odbędą się w dwóch grupach – o 12:00 i 16:00. Zapisy: mikrodomki01@gmail.com. Zapisując się wskaż, do której grupy warsztatowej chcesz trafić. 
Więcej informacji TUTAJ 

Stwórz słowiańską lalkę mocy                                                  

W sobotę ponownie spotkamy się również na Przedmieściu Oławskim, gdzie razem z Ludmiłą Bezusko twórczo działamy na rodzinnych warsztatach projektu Zrób lalkę – stwórz bajkę”! 

Pod czujnym okiem prowadzącej będziemy tworzyć ludowe lalki-motanki, tym razem inspirowane legendarną Babajką – nocnym duchem zamieszkującym ogrody i zarośla. Nasze lalki mocy wykonamy zgodnie z ludową tradycją: ręcznie i z naturalnych materiałów, bez przeszyć i użycia ostrych przedmiotów, korzystając jedynie z owijania i zawiązywania tkaniny. Poznamy też ciekawostki i historie związane z kulturą słowiańską i mitologicznymi postaciami. Inspiracją będą dla nas też puszczane w trakcie zajęć nagrania autorskich bajek i piosenek ludowych. 

Warsztaty odbędą się 25 września o godzinie 15:00 w Przed·Pokoju H13 (ul. Hercena 13). Podczas zajęć dzieci zostają pod opieką rodziców/opiekunów. Obowiązują zapisy mailowe: ludabezusko@gmail.com 
Więcej informacji o projekcie TUTAJ 

Poniedziałek na sportowo 

A już za tydzień czekają nas ostatnie sportowo-rekreacyjne zajęcia z projektu „Od wykluczenia i stagnacji do sportu i rekreacji”, których głównym celem jest ułatwienie osobom z niepełnosprawnością wzroku aktywnego udziału w życiu społecznym. 
 
27 września o godzinie 13:00 spotkamy się na zieleńcu przy ul. Pomorskiej z trenerką Klaudia Szydło, z którą poznamy kilka sposobów na zachowanie formy jesienią. 

Na wydarzenie zapraszamy szczególnie osoby z niepełnosprawnością wzroku – formuła spotkań będzie dobrana, tak aby była komfortowa dla każdej chętnej osoby. 

Zapisywać możecie się mailowo na adres: wroclaw71@o2.pl lub telefonicznie pod numerem telefonu: 513 328 854. 
Więcej informacji TUTAJ 

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej