31.08.2020 Poniedziałek

Co się dzieje w Mikrograntach? Ogłaszamy wrześniowe nowinki i start naboru!

Równo z początkiem września startujemy z Naborem III i ostatnią w tym roku szansą na otrzymanie naszego wsparcia przy organizacji swojej inicjatywy. Jednocześnie nie zwalniamy z atrakcjami na wrocławskich osiedlach, na których działania rozpocznie aż pięć całkiem nowych projektów. Zapisujcie się więc na wędrówki i spacery, warsztaty oraz spotkania i myślcie o własnym jesienno-zimowym projekcie!

Mikrogranty – rusza ostatni, trzeci w tym roku nabór!

1 września ruszamy z „ekspresowym”, ostatnim w tym roku naborem do Mikrograntów – ogólnomiejskiego programu wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych. Na co wpadniecie tym razem? Cykl spotkań w nowej bibliotece na Jagodnie? Październikowe rozgrywki w planszówki w jednym z Centrów Aktywności Lokalnej na „Trójkącie”? Wędrówki między blokami na Gaju z poszukiwaniem nieznanych historii? A może międzyosiedlowe warsztaty na Złotnikach i Żernikach?

Na złożenie propozycji macie czas do 15 września! Realizację ich planujcie od połowy października do 15 grudnia tego roku. Czekamy na wasze inicjatywy w jednej z dawnych wrocławskich dzielnic – Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu. Zanim je wyślecie, pamiętajcie, że:

  • Wciąż możecie się z nami spotkać „w realu” – 3 września o 17:30 w Barbarze (ul. Świdnicka 8B),
  • Dodatkowo, 8 września od godziny 17:30 przeprowadzimy warsztaty pisania projektów – pamiętajcie, że trzeba się zapisać mailowo na adres: mikrogranty@strefakultury.pl.
  • Prowadzimy też konsultacje waszych pomysłów – mailowe (mikrogranty@strefakultury.pl) i telefoniczne (+48 71 712 75 72 oraz numery komórkowe koordynatorek), a na żywo możecie z nami porozmawiać w Barbarze (ul. Świdnicka 8B) w terminach 2, 4, 7, 9, 11 oraz 14 września między 17:00 a 19:00 (warto swoją obecność zgłosić do nas wcześniej!)

Szczegóły naboru TUTAJ

Materiały pomocnicze, dokumenty i manualne ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych TUTAJ

Plenerowe rozgrywki w petankę

Grę, którą znamy przede wszystkim z ulicznych rozgrywek w Niemczech, Francji czy Hiszpanii, a także ze szkolnych prób wypełnienia nią czasu na zajęciach wychowania fizycznego, przypominają nam wczesną jesienią pomysłodawcy projektu „Bulę rusz na Krzykach”. Razem z Markiem Munikowskim, inicjatorem projektu, wykorzystamy teren Parku Południowego do nauki w tą międzypokoleniową, międzykulturową petankę, która zdobywa w naszym kraju coraz większą popularność!

1 i 8 września czekamy na was w Parku Południowym (między stawem a pomnikiem Fryderyka Chopina) w dwa wtorkowe popołudnia, zawsze od godziny 17:00:

  • 1.09 – poznajemy podstawy gry w petanque wraz z teorią o możliwych wariantach gry / konkurencjach
  • 8.09 – doskonalimy grę wraz z teorią o technikach rzutów

UWAGA! Na wszystkie spotkania obowiązują zapisy na maila: bulerusz@gmail.com

Rozgrywki organizowane będą z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności. Zapoznajcie się z regulaminem warsztatów.

Więcej informacji o projekcie TUTAJ

Pierwsze kroki z językiem polskim

Już za chwilę powrót do „ławek”, które my też planujemy wypełnić pilnie ucząc się języka polskiego. Za nami filmowa rozgrzewka w Parku Tołpy. Teraz możecie się już szykować na pierwsze spotkanie „What’s up neighbour? как дела, сосед? Spoko Polish conversation meeting”, w trakcie którego razem z nauczycielskim kolektywem nauczania języka „na luzie” przekonamy się, że nie tak ciężko się ośmielić i zagadać „Jak tam sąsiedzie? Jak leci?”

 4 września od 19:00 ekipa Spoko Polish rozwieje wasze wątpliwości związane z powitaniami po polsku podczas pierwszego warsztatowego spotkania z serii “Polish jest spoko!”. Spotykamy się w Stowarzyszeniu Żółty Parasol przy ul. Prusa 37-38.

UWAGA! Na spotkanie obowiązują zapisy na maila: biuro@spokopolish.pl (wpiszcie w tytule: Co słychać sąsiedzie?)

Spotkania prowadzone będą w języku polskim i angielskim, udział w nich jest bezpłatny, a liczba osób limitowana! Zapoznajcie się z regulaminem wydarzenia .

Więcej informacji o projekcie TUTAJ

Dziewczyny, do dzieła!

Działalności na rzecz lokalnej społeczności trzeba się nauczyć, wiemy to z własnego doświadczenia. Na początku problemów jest wiele, ale Beata Janus i Dagmara Magryta, czyli kolektyw „Polanki”, chcą zainspirować do działania i przekonać do wiary we własne możliwości dziewczyny z Psiego Pola! Jak to zrobią? Organizując spotkania i rozmowy z przedstawicielkami lokalnych organizacji społecznych oraz cykl warsztatów.

Na zajęciach w ramach projektu „Pole do działania” podszkolicie się w obszarach, które potrzebne są współczesnym liderkom: dowiecie się jak zarządzać i organizować wydarzenia, a także jak skutecznie promować w sieci wasze działania. Zajmiemy się także zapomnianymi dziejami kobiet przyglądając się im w różnych momentach historii i zamieścimy kilkanaście artykułów na Wikipedii opisujących sławne wrocławianki. Co więcej, na ich podstawie razem stworzymy grę planszową, którą podzielimy się na koniec projektu!

5 września widzimy się w siedzibie Rady Osiedla Psie Pole-Zawidawie przy ul. Bolesława Krzywoustego 284, gdzie czekają na nas:

  • 10:00–14:00 | Trening asertywności (dla osób w wieku 15-20), prowadzi Lena Bielska
  • 14:30–16:00 | Wikipedia – więcej niż encyklopedia (dla osób w wieku 15-20), prowadzi Dagmara Magryta

UWAGA! Obowiązują zapisy przez FORMULARZ.

Udział w zajęciach jest bezpłatny. Spotkania prowadzone będą w języku polskim. Zapoznajcie się z regulaminem wydarzenia.

Więcej o projekcie TUTAJ.

Zielone Pawłowice dzielą się inspiracjami

Mieszkańcy i mieszkanki wrocławskich Pawłowic każdego dnia mogą cieszyć się otaczającą ich zielenią. To jedno z najbardziej bogatych w roślinność osiedli, położone zaraz przy granicy Lasu Zakrzowskiego. Z początkiem września z inicjatywy Eweliny Lepki, dowiedzą się też jak lepiej o nią dbać na balkonach, w przydomowych ogrodach i w mieszkaniach!

Podczas trzech wrześniowych weekendów spotkamy się w malowniczym zieleńcu przy Jeziorze Pawłowickim. Oprócz osiedlowej integracji czeka nas tam bogaty program wydarzeń, składający się na projekt „Zielone inspiracje – ogród z pomysłem”.

Pierwszy roślinny weekend startuje już 5 września. Widzimy się w Parku przy Jeziorze Pawłowickim (zbieg ulic Jeziorowej i Sasankowej) na:

  • 11:00-12:30 Zielony pchli targ – osiedlowa wymiana roślin. Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych. Przychodzimy z własną rośliną (roślinami) i wymieniamy się na inne.
  • 13:00-16:00 Warsztaty pielęgnacji roślin. Prowadzenie – Małgorzata Piszczek. UWAGA! Na warsztaty obowiązują zapisy na maila: pawlowice@gmail.com

Podczas wszystkich wydarzeń  prezentowana będzie wystawa malarska studentów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych – nawiązująca do wątków przyrodniczych poruszanych na warsztatach.

Zapoznajcie się z regulaminem wydarzenia.

Więcej o projekcie TUTAJ.

Borek od zielonej strony

Pierwszą wędrówkę z GAPP, czyli Grupą Aktywnych Pilotów i Przewodników w ramach projektu „Borek gra w zielone – na spacerze i rowerze” szykujemy na 5 września.

O 11:00 ruszymy na spacer dendrologiczny po Parku Południowym. W trakcie wędrówki poznamy najciekawsze okazy parkowej flory i poszukamy odpowiedzi na pytania, m.in.: gdzie znajdziemy jedyny w Polsce okaz kasztanowca Digitata? Czym są pneumatofory? Jak odróżnić metasekwoję od cypryśnika błotnego? I dlaczego król Władysław Jagiełło już w 1423 roku zakazał wycinania cisów? 

Widzimy się 5 września, o godzinie 11:00, przed wejściem głównym do Park Południowy, od ul. Powstańców Śląskich.

UWAGA! Na spacer obowiązują zapisy na maila: borekgrawzielone@gmail.com

Udział w spacerze jest bezpłatny. Wydarzenie prowadzone będzie w języku polskim. Zapoznajcie się z regulaminem wydarzenia.

Więcej o projekcie TUTAJ

Od pętli do pętli zwiedzamy Wrocław z Gangiem Dzikich Panów

Dla wszystkich lubiących eksplorować mniej znane zakątki Wrocławia, którym brakuje zieleni i odpoczynku na świeżym powietrzu mamy kolejną projektową propozycję: „Magicznie zapętlony Wrocław”. Pomysłodawcy całego zamieszania, grupa nieformalna Gang Dzikich Panów, zapraszają do poznawania bardzo atrakcyjnych przyrodniczo i rekreacyjnie terenów miejskich położonych w zachodniej części Wrocławia.

Cykl spotkań rozpoczynamy 5 września od wypadu do Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy, gdzie weźmiemy udział w warsztatach z płukania złota z rzeki, posłuchamy o gatunkach ryb żyjących w Bystrzycy oraz przejdziemy się ścieżką spacerową w Parku Krajobrazowym aż do zagrody kóz. 

Zapraszamy do wspólnego przejazdu na miejsce rowerem lub autobusem. Czas i miejsce zbiórki do wspólnego przejazdu: godz. 10.00, ul. Gubińska 4 (na parkingu przy Lidl na Nowym Dworze), przy fladze SKW. Na miejscu, czyli w okolicy pętli autobusowej nr 109 przy ul. Jarnołtowskiej 85b widzimy się o 11:30!

UWAGA! Obowiązują zapisy mailowe: wypad@gdp.com.pl

Udział w wypadzie jest bezpłatny. Wydarzenie prowadzone będzie w języku polskim. Zapoznajcie się z regulaminem wydarzenia

Ocalić od wyrzucenia

W weekend wracamy też na Wielką Wyspę do Luby Shynder, na kolejne spotkanie z projektu „Szafy do wymiany różnościami na Wielkiej Wyspie”, tym raem jednak przenosimy się do Czasoprzestrzeni!

Zastanawiacie się gdzie można oddać rzeczy, których już nie potrzebujecie? Szukacie jakiejś rzeczy ale nie chcecie jej kupować w dużej sieciówce? A może chcecie się dowiedzieć jak można urządzić za darmo mieszkanie, dzięki temu co wyrzucamy?  Na te i wiele innych pytań z cyklu „Czy to są śmieci?” odpowie Maja Karaś, moderatorka facebookowej grupy „Uwaga, śmieciarka jedzie”.

Na spotkanie 5 września od godziny 12:00 zapraszamy osoby, którym bliska jest idea „less waste” lub tych, którzy po prostu nie chcą pozbywać się tego, co można jeszcze naprawić, oddać, zamienić. Wpadajcie do hali Supernova w Czasoprzestrzeni przy ul. Tramwajowej 1/3.

UWAGA! Obowiązują zapisy mailowe: nie.smieci@gmail.com

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Spotkane prowadzone będzie w języku polskim. Zapoznajcie się z regulaminem wydarzenia

Więcej o projekcie TUTAJ

 

Ukraińskie wycinanki w plenerze na Zakrzowie

Nieco dalej na północ spotkamy się, by poznać lepiej tradycję ukraińskich wycinanek. Tym razem w kontenerze SKW w Parku Jedności na Zakrzowie, przy wspólnym stole zajmiemy się rękodziełem, a nie gotowaniem.  

Najedzeni kiszonkami i barszczem ukraińskim, dzięki projektowi „Gotujemy na Psim Polu. Przepiśnim polsko-ukraiński”, stworzymy wizualne elementy tytułowego przepiśnika, którego premierę szykujemy 19 września. Wycinankom towarzyszyć będzie opowieść o styku kultur i tradycji Polski i Ukrainy, wymiana myśli oraz doświadczeń.

Warsztaty ze Svitlaną Olshevską zaczynamy 5 września  o 12:00 w Parku Jedności

UWAGA! Na warsztaty obowiązują zapisy mailowe: adriannaklimaszewska@gmail.com

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Spotkane prowadzone będzie w języku polskim i ukraińskim. Zapoznajcie się z regulaminem wydarzenia

Więcej informacji o projekcie TUTAJ

 

Zwiedzamy kurort Leśnica

Za nami cykl uzdrowiskowych warsztatów, dzięki którym zdobyliśmy kilka uzdrowiskowych atrybutów – mydełka, kubeczki, uniformy. Teraz nadeszła pora na wspólny spacer! 5 września wybierzemy się na wycieczkę po najbardziej urokliwych leśnickich zakamarkach, pójdziemy szlakiem secesyjnych kamieniczek, urokliwych ogródków i willi, które zagrały w niejednym filmie.

Spacer w ramach projektu „Uzdrowisko Leśnica” poprowadzi licencjonowany przewodnik miejski, Michał Karczmarek, a grupa „Kuracjuszki” przygotuje specjalne dekoracje plenerowe, przy których będziemy robić wyjątkowe pamiątkowe zdjęcia, tak więc zabierzcie aparaty fotograficzne i telefony!

5 września startujemy o 16:00 przy Centrum Kultury Zamek, na Placu Świętojańskim 1 (zbiórka na tarasach) 

UWAGA! Na spacer obowiązują zapisy na maila: uzdrowiskolesnica@gmail.com

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Warsztat prowadzony będzie w języku polskim. Zapoznajcie się z regulaminem wydarzenia.

Więcej informacji o projekcie TUTAJ

 

Ruszamy śladami Pana Klingerta

Po intensywnej sobocie, przyszłą pora na niedzielne spotkanie. 6 września wybierzemy się na Pracze Odrzańskie, by w trakcie gry terenowej po tym mocno wysuniętym na północ Wrocławia osiedlu, odkryć kilka lokalnych tajemnic!

Najbardziej nas oczywiście interesuje postać nietypowego inżyniera – Pana Klingerta, który będzie naszym przewodnikiem po Praczach. Skafander, który w XVIII wieku wynalazł pozwolił na pierwsze podwodne odkrycia, dzięki możliwości nurkowania!  Jaki zakład jego rodzina prowadziła na Praczach? Co ciekawego możecie jeszcze odwiedzić i znaleźć na osiedlu? Dowiecie się w trakcie gry terenowej, którą szykują Modernistycznie zakręceni – znana nam już dobrze ekipa od świetnych i pełnych przygód gier miejskich!

6 września od 11:00 widzimy się na Praczach, przy Centrum Rozwoju i Aktywności Dzieci i Młodzieży „Tęcza”, ul. Brodzka 160.

UWAGA! Zapisujcie się do udziału, do 4 września pod mailem: modernistyczniezakreceni@gmail.com W treści wiadomości podajcie nazwę drużyny, imię lidera grupy, liczbęuczestników (od 2 do 4) i numer telefonu.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Gra prowadzona będzie w języku polskim. Zapoznajcie się z regulaminem wydarzenia.

Więcej informacji o projekcie TUTAJ

Oglądamy filmy i uczymy się naszych emocji

Wieczorne spotkania przy ciekawym, niedostępnym na co dzień kinie i do tego wspólne rozmowy o obejrzanym obrazie, to pomysł Agnieszki Kozak na cykl jesiennych spotkań na Grabiszynie-Grabiszynku.

„Wykadrowane, czyli sąsiedzkie spotkania filmoterapeutyczne” to projekt, który łączy projekcję filmu i warsztaty psychoedukacyjne. Wszystko to w celu zwiększenia świadomości swoich emocji, potrzeb, zrozumieniu określonych mechanizmów zachowań. Zauważenia różnic między nami w odbiorze danego tematu, do czego film będzie punktem odniesienia do rozmowy i samych warsztatów.

Aktywność na warsztatach zależy przede wszystkim od każdego z uczestników czy uczestniczek. Każdy samodzielnie zdecyduje czy chce aktywnie uczestniczyć w zajęciach czy po prostu przyjść, zobaczyć film i pobyć ze swoimi myślami.

7 września o 18:00 w siedzibie Rady Osiedla Grabiszyn-Grabiszynek przy ul. Blacharskiej 12 oglądamy film „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” (reż. Paolo Genovese), a po nim rozmawiamy o sposobach komunikacji.

UWAGA! Zapisujcie się do udziału  pod mailem: wykadrowane.warsztaty@gmail.com

W treści wiadomości podając termin lub nazwę filmu lub warsztatu.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Gra prowadzona będzie w języku polskim. Zapoznajcie się z regulaminem wydarzenia.

Więcej informacji o projekcie TUTAJ

Szczepin wciąż do odkrycia

Podobno typowa twarz Szczepina to szare, pozbawione detalu czy wyrazu bezimienne bloki… Razem z pomysłodawcami gry zapraszamy Was w podróż zrywającą z tym niesprawiedliwym i niepełnym obrazem osiedla! Jak to zrobić? Dołączając do nietypowej gry miejskiej stworzonej przez Joannę Klimę i Krzysztofa Zientala, czyli projekcie „Szczepin bez maski”!

Sposób na zabawę jest bardzo prosty i co najważniejsze bezpieczny! Mapę do gry możecie pobrać w „Warzywniaku Pod Bilbordem” przy ulicy Legnickiej 23 (pon.-sob. od 8:00 do 18:00). Do skutecznego grania wystarczy komórka z internetem i aplikacja do kodów QR. Z mapą w ręku i zawartymi w niej wskazówkami będziecie indywidualnie lub w stworzonych przez Was grupach przemierzać ulice Szczepina i zapoznawać się bliżej z efektami prac architektów Marii i Witolda Molickich. Do gry dołączyć możecie do 17 września.

Więcej informacji o projekcie TUTAJ

Zdrowie jest najważniejsze

Wszystkie spotkania w ramach mikrograntowych projektów organizowane są z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności. Koniecznie zapoznajcie się z regulaminami odpowiednimi do danego wydarzenia i nie zapomnijcie zabrać ze sobą środków ochrony osobistej (np. maseczek). Pamiętajcie również, że na większość wydarzeń obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona.

 

Do zobaczenia w mieście!

Znajdziecie nas na:
www.wroclaw.pl/mikrogranty
www.strefakultury.pl/mikrogranty 
www.facebook.com/mikrogranty 
www.instagram.com/mikro.granty

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej