7.12.2020 Poniedziałek

Co się dzieje w Mikrograntach? Przed nami ostatni tydzień projektowych działań!

Kulinarne warsztaty w „Laboratorium Fermentacji”, premiera filmu o Wielkiej Wyspie, kreatywne zajęcia dla kobiet i specjalna akcja pakietów DIY na Krzykach – w ostatnim w tym roku tygodniu mikrograntowych działań z pewnością nie będziemy narzekać na nudę! A na 14 grudnia szykujemy już też dla was specjalne, wirtualne podsumowanie tego roku w Mikrograntach.

Podsumujmy rok!

Mimo, że przed nami jeszcze kilka wydarzeń, powoli zaczynamy podsumowywać ten trudny, ale też obfitujący w dużo pozytywnych doświadczeń rok. Wspólnie gotowaliśmy, poznawaliśmy języki, legendy i baśnie, odkrywaliśmy nowe tereny, stare historie i nieznane umiejętności. Często widywaliśmy się zdalnie, czasem „hybrydowo”, udało nam się też spotykać „na żywo” – ostatecznie w naszych trzech ścieżkach zrealizowaliśmy aż 117 projektów!

Połowa grudnia to idealny moment na zebranie naszych doświadczeń i podsumowanie roku w Mikrograntach!

14 grudnia o godzinie 18:00 zapraszamy na naszego Facebooka na transmisję, podczas której przedstawimy efekty tegorocznych działań oraz projekty, które wspieraliśmy. Opowiemy też o tym, z kim współpracowaliśmy i w jakie rejony naszego miasta tym razem udało nam się dotrzeć.

Następnie zasiądziemy do dyskusji, w której wezmą udział: Anka Bieliz ze Strefy Kultury Wrocław, Alicja Pietrzyk i Kazimierz Szepiela z Fundacji Umbrella oraz realizatorki trzech projektów – Monika Bednarska z młodzieżowej grupy „Ekshibicja”, Beata Janus z grupy nieformalnej „Polanki” oraz Maria Zięba z Fundacji Ładne Historie.

Wspólnie wymienimy się doświadczeniami, opowiemy o sukcesach i problemach oraz dobrych praktykach wykorzystanych w działaniach na osiedlach. Rozmowę poprowadzi Krzysztof Ziental z Wydziału Partycypacji Społecznej UM (Wrocław rozmawia). Was też zachęcamy do czynnego udziału – komentujcie transmisję i zadawajcie pytania, przekażemy je na antenę!

Szczegóły podsumowania TUTAJ 

Szyjemy, łatamy i ozdabiamy na Krzykach

W Mikrograntach ciuchów nie wyrzucamy – my je naprawiamy! Tym razem z Zuzą Tokarską zapraszamy do akcji „Druki na Krzykach – pakiety DIY”, dzięki której odnowicie lub naprawicie swoje ciuchy oraz przygotujecie ozdobny proporczyk do zawieszenia na ścianie. Mamy dla Was dwa rodzaje pakietów do wyboru:

Pakiet łat – zestaw dla dorosłych
Dzięki łatkom zakryjecie plamy, dziury, przetarcia lub po prostu ozdobicie stary ciuch. Łaty wykonane są z materiałów używanych, z odzysku, które zostały zakupione w ciucholandach lub przekazane w ramach akcji upcyclingowej.

Pakiet krzycki proporczyk zestaw dla dzieci
Dzięki temu zestawowi wykonacie własne proporczyki naścienne. Metodą szablonu odbijecie wzór na materiale i zamontujecie mocowanie.

Jak wziąć udział w akcji? Wybierzcie jeden z dwóch pakietów, wyślijcie wiadomość na: drukinakrzykach@gmail.com z informacją o wybranym pakiecie (jedna osoba może zgłosić się po jeden pakiet) i czekajcie na przesyłkę! Na zgłoszenia czekamy do 9 grudnia.

Więcej informacji o akcji i zawartości pakietów TUTAJ 


Improwizujemy na warsztatach

W tym tygodniu na zajęcia wracają też Damy z Ramy! Podczas spotkań Anna Bienias i Sonia Hanzel zachęcają uczestniczki do odkrycia sposobów, w jakie można wykorzystać metody znane z desek teatralnych do budowania pewności siebie!

We wtorek (8 grudnia) na zajęciach pt. „Odważ się” dowiecie się jak rozwinąć swoją kreatywność i umiejętność podejmowania mocnych, znaczących decyzji. Poznacie znaczenie spontaniczności i nauczycie się, jak unikać negatywnej oceny i nadmiernego myślenia.

A 10 grudnia spotkamy się na ostatnich warsztatach. W czwartkowe popołudnie liderki projektu opowiedzą o skupieniu i pokażą ćwiczenia związane z mindfullness i spokojem ducha. Dzięki temu będziecie miały szansę na rozwiniecie technik ułatwiających skupienie i umiejętność bycia obecnym w danej chwili.

Jak dołączyć do spotkań? Wypełnijcie formularz zgłoszeniowy i czekajcie na link do Zooma!

Harmonogram:

8.12, 18:00 | „Odważ się” – warsztaty improwizacyjno-teatralne dla kobiet | zapisy: https://bit.ly/35PllFt
10.12, 18:00 |  „Bądź obecna” – warsztaty improwizacyjno-teatralne dla kobiet | zapisy: https://bit.ly/3kPkkSi

Szczegóły projektu TUTAJ

Wirtualny wernisaż na Psim Polu

„Namaluj Psie Pole” to inicjatywa Pani Elżbiety Niciak, dzięki której w listopadzie i grudniu spotykaliśmy się w sieci na zajęciach z malarstwa i rysunku. Uczestnicy i uczestniczki warsztatów, inspirując się zdjęciami osiedlowej architektury przenosili na płótna swoje wizje różnych lokalizacji z Psiego Pola. Tworzyli też rysunki i omawiali propozycje na wygląd i lokalizację Krasnala, który kiedyś mógłby zamieszkać na ich osiedlu.

Po intensywnych spotkaniach, przyszła pora na pochwalenie się efektami ciężkiej pracy! 9 grudnia  między 10:30 a 12:30 zapraszamy więc na powarsztatowy wernisaż, podczas którego nie tylko zobaczymy, ale też omówimy powstałe dzieła!

Spotkanie odbędzie się na platformie LiveWebinar – link przesłany będzie zarejestrowanym uczestnikom i uczestniczkom. Do zdalnego łączenia się zachęcamy szczególnie seniorki i seniorów!

Zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń udziału mailowo: namalujpsiepole@gmail.com lub telefonicznie: + 48 888 784 975

Szczegóły projektu TUTAJ

Ostatnie zajęcia w „Laboratorium Fermentacji”

Żegnamy się już niestety z zajęciami w „Laboratorium Fermentacji”, dzięki którym odkryć mogliśmy tajniki tego sposobu przetwarzania żywności.

9 grudnia ostatni warsztat poprowadzi twórczyni projektu, fanka napojów octowych i winnych, Klaudia Tyszko. Czeka nas przegląd możliwych trunków, które powstają w procesie fermentacji octowej – zarówno bezalkoholowych, jak i tych lekko procentowych. Dowiemy się jak rodzi się wino, jak w domowych warunkach najlepiej je przyrządzać, a także jakie rodzaje octu możemy sobie sprawić dla wzmocnienia smaku potraw czy zagwarantowania sobie powodzenia w wypiekach.

 A w niedzielę (13.12, g. 10:30) ponownie spotkamy się na wykładzie Mateusza Guleja, z którym ruszymy na dalszą eksplorację świata mikroorganizmów! Tym razem więcej miejsca poświęcimy fermentacji mlekowej, cytrynowej, octowej i innym. Dowiemy się, dlaczego nie wszystko co nazywamy fermentacją do końca nią jest. Nieco teorii i praktyki pomoże nam w domowym wyrobie kiszonek i octu.

Harmonogram:

9.12, g. 17:00 | Warsztaty: „Fermentacja owocowa – ocet, wino, cydr” | zapisy: laboratorium.fermentacji@gmail.com, do 7 grudnia  | spotkanie na platformie Zoom.
13.12, g. 10:30 | Wykład „Historia drożdży i fermentacji vol.2” | transmisja online na naszym Facebooku

Więcej o „Laboratorium Fermentacji”  TUTAJ

Co skrywają Gajowice?

W najbliższą sobotę spotkamy się też ponownie z Gajowickimi Inicjatorkami Twórczymi! Sylwia i Dagmara jesienią zbierały ciekawostki, anegdoty i historie mieszkańców i mieszkanek osiedla, przeglądały fotografie prezentujące wspomniane wyżej lokale oraz materiały archiwalne zebrane od lokalnych przedsiębiorców.  By nie zbierały zgubić się w gajowickich zakamarkach, opracowały też mapę tras i punktów wartych odwiedzenia.

12 grudnia nadeszła pora na zapoznanie się z efektami ich pracy! Zin wraz z mapą będzie miał swoją premierę na „Ryneczku Jemiołowa” – wpadnijcie tam w godz. 10:00-12:00 by otrzymać jeszcze ciepły egzemplarz! Jeśli nie możecie się tam pojawić, to nic straconego – magazyn będzie dostępny również w internecie. 

O szczegółach projektu przeczytacie TUTAJ

Pozostajemy „Z Wielką Wyspą w kontakcie”

A na zakończenie tygodnia z Mikrograntami (13 grudnia, g. 15:30) połączymy się z Wami z Czasoprzestrzeni, by premierowo obejrzeć wideoreportaż o Wielkiej Wyspie!

Jego bohaterami i bohaterkami są miejsca, budynki i różne publiczne przestrzenie na osiedlu: m.in. muszla koncertowa na Sępolnie, dawny bunkier piechoty, gdzie odbywają się dziś m.in. rave’owe koncerty, czy też ulica Olszewskiego – urokliwie obsadzona dębami, z małymi uliczkami zapraszającymi, by wniknąć w biskupińskie willowe zaułki.

Pokaz filmu będzie inspiracją dla sąsiedzkiej pogawędki o tym, kim/czym jest dla nas Wielka Wyspa, jak jest opowiadana w kontekście całego miasta, a jak opowiadają ją sobie mieszkańcy i mieszkanki.

O szczegółach projektu przeczytacie więcej TUTAJ

 

Do zobaczenia w sieci!

Znajdziecie nas na:
www.wroclaw.pl/mikrogranty
www.strefakultury.pl/mikrogranty 
www.facebook.com/mikrogranty 
www.instagram.com/mikro.granty

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej