27.09.2021 Poniedziałek

Co się dzieje w Mikrograntach? Poznajemy „super-jedzenie”, działamy w plenerze i czekamy na Was w Akademii Mikrograntów

Październik w Mikrograntach rozpoczynamy z przytupem! W sobotę żegnamy w plenerze z aż dwoma projektami – w parku Brochowskim czeka nas finał „Sobotnich teatranków”, a w Południowym zakończenie „Zrób lalkę, stwórz bajkę”! Nie lubimy jednak próżni, więc tego samego dnia startujemy z kolejną inicjatywą „Super spirulina. Domowe hodowle alg jadalnych na Ołbinie”. Sprawdźcie obok, co jeszcze dzieje się w Mikrograntach.

Wyhoduj „superfood” na swój talerz

Jesień jest już z nami, warto więc zadbać o swoje zdrowie! Dlatego ruszamy z cyklem warsztatów i wykładów poświęconych zielono-niebieskiej aldze, która ma w sobie wiele dobrych dla naszego zdrowia właściwości. Kto o spirulinie nie słyszał, ma okazję nadrobić, a dodatkowo wyhodować sobie własną kolonię jadalnych alg.

2 października o godzinie 11:00 spotkamy się online z biotechnolożką, która opowie więcej o właściwościach i pochodzeniu spiruliny. To najbardziej skoncentrowane źródło substancji odżywczych znane współcześnie naukowcom. Jest nawet testowana jako pożywienie podczas misji kosmicznych! Powszechnie dostępna w formie proszku, jednak w procesie przetwarzania (suszenia) traci znaczną cześć swoich dobroczynnych właściwości, a transport i pakowanie zostawiają znaczny ślad węglowy.

Dlaczego więc nie hodować jej w domu? Wykład będzie idealną rozgrzewką przed startem własnej uprawy, którą nauczymy się opiekować w kolejną sobotę, tym razem już na żywo, na warsztatach w Stowarzyszeniu Zółty Parasol.

Zapisywać możecie się mailowo na adres: barb.stelmachowska@gmail.com
Więcej informacji o projekcie: TUTAJ

Dołącz do teatru w plenerze!

W sobotę czeka nas też ostatnie rodzinne spotkanie dla małych i dużych poszukiwaczy przygód w ramach projektu „Sobotnie Teatranki”!

Na warsztatach w Parku Brochowskim (2 października, g. 14:00) podsumujemy dotychczasowe działania i odkryjemy teatr, który kryje się w kuchennej szufladzie, w stosie starych czasopism, zapomnianych skarpetek czy też na dnie pudełka z nićmi. W plenerze zaprezentujemy też krótkie etiudy teatralne, w których wykorzystamy stworzone wcześniej postaci. Tym samym poznamy magię teatru w walizce, który zmienia rzeczy zwykłe w niezwykłe!

Na spotkanie zapraszamy dzieci wraz z rodzicami, dziadkami, czy wujostwem. Na zajęcia obowiązują zapisy mailowe: warsztaty.fiksumdyrdum@gmail.com – w wiadomości prosimy o informację na temat uczestników (imię, nazwisko, dziecko/dorosły).

Stwórz słowiańską lalkę mocy

We wrześniu razem z Ludmiłą Bezusko twórczo działaliśmy na rodzinnych warsztatach projektu „Zrób lalkę – stwórz bajkę”. Wszystko co dobre, kiedyś się jednak kończy, dlatego w najbliższą sobotę czeka nas wielki finał i podsumowanie dotychczasowych działań!

W sobotę o 12:00 spotkamy się w Parku Południowym na warsztatach, podczas których każdy będzie mógł narysować swoją własną bajkę jako obraz na płótnie! Zapraszamy uczestników wszystkich poprzednich warsztatów do przyniesienia swojej lalki dla stworzenia bajki, prezentacji i fotosesji. Przygotowane wspólnie prace na koniec zostaną zaprezentowane na wystawie. Podczas zajęć dzieci zostają pod opieką rodziców/opiekunów. Obowiązują zapisy mailowe: ludabezusko@gmail.com
Więcej informacji o projekcie TUTAJ

Rozsmakuj się w Psim Polu

Na Psim Polu kontynuujemy smakowite podróże po różnych częściach globu, dzięki którym na nasze stoły możemy wprowadzić przepyszne potrawy z całego świata, a do tego poznać sporo ciekawostek o dalekich krainach! 30 września (g. 17:00) poznamy przepis na onigiri – nadziewane ryżowe kulki rodem z Japonii, a tydzień później ruszymy w podróż dookoła Meksyku, w której przekąsimy kultowe danie z tej części świata, czyli tacos. W najbliższy czwartek ruszą też zapisy na kolejne dwa październikowe warsztaty!

Kuchennym odkryciom w ramach projektu „Rozsmakuj się w Psim Polu” towarzyszą też rozmowy o kulturze i ciekawostkach z tego dalekiego kraju, więc z zajęć wyjdziecie zaopatrzeni w solidną porcję wiedzy.

Zajęcia odbywają się w Starej Piekarni (ul. Bolesława Krzywoustego 310a) – zapisać możecie się przez formularz dostępny TUTAJ

Dołącz do Akademii Mikrograntów

A może już wkrótce to Wy zorganizujecie nową społeczną inicjatywę w naszym mieście? Jeśli jednak nie macie w tym doświadczenia, a chcielibyście rozpocząć przygodę z lokalnymi projektami, to zapraszamy na zajęcia Akademii Mikrograntów – weekendowego cyklu bezpłatnych warsztatów i wykładów, na których w październiku i listopadzie poznasz tajniki organizowania lokalnych inicjatyw od podstaw!

Na zajęciach dowiecie się m.in.: jak zebrać i opisać potrzeby swojego osiedla, stworzyć dobrze rozplanowany harmonogram i czytelny budżet. Poznacie miejsca, w których można znaleźć partnerów dla inicjatywy i kanały, dzięki którym promocja wydarzeń osiągnie zamierzony cel.

Zajęcia potrwają od 16 października do 20 listopada. Udział jest oczywiście bezpłatny, obowiązują zapisy. Zgłoszenia przyjmujemy do 10 października. Formularz znajdziecie TUTAJ