16.11.2021 Wtorek

Co się dzieje w Mikrograntach? Jesienny piknik, mikroszkoła filmowa i naturalne warsztaty

Nieco niższe niż wcześniej temperatury nie obniżają gorącej atmosfery w Mikrograntach. W przedostatnim tygodniu listopada mamy dla Was prawdziwe zatrzęsienie projektowych propozycji – kilka sympatycznych pożegnań z projektami, ale też nowe początki! Sprawdźcie obok, jakie propozycje na jesienną chandrę przygotowaliśmy dla Was w całym mieście.

Poznajemy bohaterki ze Śródmieścia

Na przestrzeni dziejów historię tworzyli i spisywali głównie mężczyźni – najwyższy czas poznać ją uwzględniając dziejową rolę kobiet! Dzięki projektowi Joanny Hytrek-Hryciuk rozpoczynamy wspólne odkrywanie herstorii bohaterek z osiedli Zacisze-Zalecie-Szczytniki, Ołbin, Plac Grunwaldzki i Nadodrze!

17 listopada w CAL-u Plac Grunwaldzki Od Nowa (ul. Skłodowskiej-Curie 63a) oraz 20 listopada w CAL-u Chopina (ul. Chopina 9) czekają Was dwa spotkania warsztatowe, na których m.in. wcielicie się w członków/członkinie „Wyimaginowanej Komisji ds. Nazewnictwa”, która ma wybrać patronkę ulicy lub skweru i pokazać, w jaki sposób można osadzić postać kobiecą we współczesności. Również w sobotę (20.11), ale o 11:00 ruszymy na spacer wspominkowy po osiedlu Plac Grunwaldzki podążając śladami tutejszych bohaterek oraz ich losów – tych bardziej i mniej znanych. Na spotkania obowiązują zapisy mailowe: historyinprogress@gmail.com
Więcej informacji i szczegóły kolejnych spotkań TUTAJ

Nakręć autorski film dokumentalny

W piątek ruszamy z filmowymi spotkaniami projektu „Człowiek z Wielkiej Płyty”, podczas którego razem z młodzieżą z Gaju tworzyć będziemy krótkie filmy dokumentalne o mieszkańcach i mieszkankach gajowego blokowiska.

Zanim jednak zamienimy osiedle w plan filmowy, to zapraszamy osoby w wieku 13-19 lat na cykl warsztatów, które pomogą im lepiej przygotować się do roli filmowców i odkryć tajniki pracy z kamerą. Pierwsze zajęcia odbędą się właśnie w najbliższy piątek, 19 listopada w Ośrodku Postaw Twórczych przy ul. Działkowej 15. Na spotkania obowiązują zapisy, FORMULARZ zgłoszeniowy znajdziecie TUTAJ.
Szczegóły projektu TUTAJ

„Babciu, dziadku, do dzieła” – warsztaty międzypokoleniowe

Przed nami trzy ostatnie spotkania w międzypokoleniowym gronie na Szczepinie – i jak na finał przystało, czeka nas sporo zabawy! Na warsztatach stolarskich (19.11) w ruch pójdą specjalistyczne narzędzia, dzięki którym własnoręcznie wykonamy drewniane, niezniszczalne zabawki. Dzień później zaopatrzeni w igły i nicie poznamy podstawy krawiectwa tworząc swoje wymarzone torbo-plecaki lub torby zakupowe. A na deser (22.11) czeka nas wspólne malowanie metodą Malort –wszyscy malują co chcą, jak chcą, ile chcą na specjalnie przygotowanych kartkach przyklejonych do ściany.

Na zajęcia zapraszamy dziadków i babcie z wnuczętami, ale nie tylko. Pary nie muszą bowiem być ze sobą spokrewnione!

Jeśli macie sąsiadkę lub sąsiada z klatki, z którymi chcielibyście wspólnie podziałać, to śmiało zabierzcie ich na spotkania. Na każde wydarzenie obowiązują zapisy mailowe: mlodsistarsi@gmail.com – w wiadomości wpiszcie warsztaty, które Was interesują oraz imiona i nazwiska obu osób.
Więcej informacji i lokalizacje spotkań TUTAJ

„Mówimy po polsku” – na rowerze!

Z kolei na Ołbinie ponownie spotykamy się, by podczas praktycznych działań poznawać w międzynarodowym gronie język polski! Tym razem uczyć będziemy się w plenerze, a do tego na rowerze! 20 listopada o 11:00 zapraszamy z rowerami do parku Stanisława Tołpy, skąd wyruszymy na krótką, dwugodzinną przejażdżkę po osiedlu. A przy okazji porozmawiamy po polsku o codziennych sprawach.

Na wyprawę zapraszamy zarówno migrantki i migrantów mieszkających we Wrocławiu, które_rzy chcą lepiej poznać język polski, jak i osoby swobodnie rozmawiające w tym języku, ale chętne do poznania innych kultur. Zapisywać możecie się na maila: mowimypopolsku2021@gmail.com
Więcej informacji TUTAJ 

Dowiedz się, jak żyć w zgodzie z naturą

W weekend spotkacie nas też na osiedlu Strachocin-Swojczyce-Wojnów, gdzie razem z Agnieszką Gąsiorek zapraszamy na dwudniowe warsztaty ekologiczne. Na spotkaniu dowiecie się m.in. jak zaprojektować bliską sobie przestrzeń (balkony tarasy, ogródki), by zarówno przynosiła żywieniowe plony oraz stała się miejscem, gdzie duzi i mali mogą poznać sposoby funkcjonowania natury.

Warsztatowo pracować będziemy w Rewirze Twórczym (ul. Swojczycka 118) – 20 listopada od 15:00 do 19:00 i 21 listopada między 10:00 a 14:00. Udział jest bezpłatny, ale trzeba uczestniczyć w obu spotkaniach. Zapisywać możecie się na maila: permanentne.sasiedztwo@gmail.com.
W zgłoszeniu odpowiedzcie na pytanie: dlaczego chcecie wziąć udział w warsztatach? (obowiązuje kolejność zgłoszeń i motywacja).
Więcej o projekcie TUTAJ

„Mamy i makramy” – sąsiedzki piknik i ostatnie warsztaty

Finiszujemy też z pierwszym w historii mikrograntowym projektem na Muchoborze Małym. W środę (17.11) czeka nas ostatnie makramowe wyplatanie na warsztatach (spotykamy się w Filii nr 22 Miejskiej Bibilioteki Publicznej, ul. Chociebuska 8–10). A na sobotę mamy dla Was rodzinną propozycję w plenerze!

21 listopada o 11:00 na placu zabaw przy ul. Stanów Zjednoczonych zobaczymy się na rodzinnym pikniku, na który zapraszamy wszystkich mieszkańców i mieszkanki osiedla – niezależnie od wieku! Dzieci będą mogły zbudować domki dla jeży i owadów, a także wziąć udział w zabawach utrzymanych w duchu leśnej szkoły. Na nieco starszych piknikowiczów czekać będzie osiedlowa giełda roślin, podczas której wymienią sadzonkami roślin domowych, a także ogrodowych. Dodatkowo obejrzymy makramowe prace muchoborskich mam. Na oba wydarzenia obowiązują zapisy pod mailem: mamyimakramy@gmail.com
Więcej informacji TUTAJ

Dla mam z Karłowic i okolic

Przed nami również kolejne spotkania projektu „Mamo, zadbaj o siebie”. W środę (17.11) zapraszamy ponownie do Parku Jana Kasprowicza na trening fitness z wózkiem, z kolei w poniedziałek (22.11) widzimy się w  Centrum Aktywności Lokalnej Duosfera (ul. Bałtycka 8) na warsztatach psychologicznych „Przytul siebie”. Obie części tłumaczone są na język angielski, więc do udziału zaproszone są też niepolskojęzyczne mamy. Zapisy na spotkania: mamo.zadbaj@wp.pl
Więcej informacji TUTAJ

Joga w kobiecym kręgu

W tym tygodniu kontynuujemy również spotkania projektu „Mapa ciała”– warsztaty dla mieszkanek Psiego Pola”, na których w kobiecym kręgu poruszamy rożne zagadnienia dotyczące świadomości ciała i jego relacji z otoczeniem.

Nasze drugie warsztatowe spotkanie, tym razem pod hasłem „Głowa”, odbędzie się 19 listopada od 17:00 w Centrum Aktywności Lokalnej Psie Pole-Zawidawie. Tym razem zaznamy chwili relaksu na zajęciach jogi, podczas których dowiemy się, jak ulżyć ciału i umysłowi przez proste ćwiczenia.

Punktem wyjścia będzie ciało i oddech, ale zajęciom towarzyszyła będzie też wzmacniająca, często feministyczna, literatura oraz herstorie nasze i innych kobiet. Nie zapomnijcie o zabraniu mat do ćwiczeń! Na spotkanie obowiązują zapisy mailowe: mapaciala.warsztaty@gmail.com
Więcej o projekcie TUTAJ

Dla rodzica i malucha na Ołbinie

Plenerowe spotkania dla najmłodszych mieszkańców Ołbina, to mikrograntowy hit z początku roku. Nic więc dziwnego, że i jesienią wracamy z działaniami na osiedle! Tym razem grupa nieformalna „Mamy Ołbin” chce nie tylko stymulować rozwój najmłodszych, ale również zadbać o ich opiekunów, zachęcając do pogłębienia wiedzy parentingowej.

W sobotę (20.11, godz. 10:00) pójdziemy na spacer szlakiem „Mapy Ołbina przyjaznej dla rodzin z dziećmi”, poznając m.in. ukryte place zabaw i przyjazne dzieciom tereny zielone. A na poniedziałek (22.11) mamy propozycję dla najmłodszych – warsztaty umuzykalniające metodą Gordona, na których dzieci (w wieku 1,5-4 lata) poeksperymentują z własnymi głosami oraz ciałami wykorzystując do zabawy piłki, chusty i inne kolorowe pomoce. Oba spotkania rozpoczną się w Stowarzyszeniu Żółty Parasol, ul. Prusa 37-39.

Na każde spotkanie obowiązują zapisy przez formularze:
Zapisy na spacer TUTAJ 
Zapisy na warsztaty TUTAJ 

Więcej informacji TUTAJ

Twórcze spotkanie dla seniorów na „Podwórku”

Myśleliście, że to już wszystko? Otóż nie! 22 listopada ruszamy z kolejnym nowym działaniem – tym razem spotkamy się na osiedlu Borek, podczas projektu „Podwórko. Twórcze warsztaty dla seniorów”. Podczas warsztatów rysunkowych i malarskich ze wspomnień przywołamy obrazy osiedla, a potem przelejemy je na płótno. Zajęcia rozpoczniemy od rozmów, które zainspirują grupę do dalszych działań twórczych. Następnie przy wsparciu studentek i studenta wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych poznamy techniki malarskie, i krok po kroku namalujemy własne obrazy opisywanych osiedlowych podwórek.

Na twórcze spotkania zapraszamy osoby powyżej 50 roku życia. Po raz pierwszy spotykamy się 22 listopada o godz. 12:00 w siedzibie Rady Osiedla Borek (ul. Powstańców Śląskich 210-218).  Na zgłoszenia czekamy do 20 listopada pod adresem: podworko.warsztaty@gmail.com lub pod numerem tel. 728 881 859.

Więcej informacji o projekcie i następnych spotkaniach TUTAJ

Do zobaczenia w mieście! 

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej