18.08.2020 Wtorek

Co się dzieje w Mikrograntach? Poznajemy osiedla, oglądamy film i tworzymy komiks

W sierpniu we Wrocławiu nie można się nudzić! Wszystko dzięki kolejnym mikrograntowym projektom, które w tym miesiącu współorganizujemy w całym mieście. Gra miejska o architekturze Szczepina, międzynarodowy pokaz filmu w Parku Tołpy, a może wizyta w leśnickim uzdrowisku? Sprawdźcie zapowiedzi najbliższych wydarzeń Mikrograntów!

Szczepin da się lubić

Podobno typowa twarz Szczepina to szare, pozbawione detalu czy wyrazu bezimienne bloki… Razem z pomysłodawcami gry zapraszamy Was w podróż zrywającą z tym niesprawiedliwym i niepełnym obrazem osiedla! Jak to zrobić? Dołączając do nietypowej gry miejskiej stworzonej przez Joannę Klimę i Krzysztofa Zientala, czyli projekcie „Szczepin bez maski”.!

Sposób na zabawę jest bardzo prosty i co najważniejsze bezpieczny! Mapę do gry możecie pobrać w „Warzywniaku Pod Bilbordem” przy ulicy Legnickiej 23 (pon.-sob. od 8:00 do 18:00). Do skutecznego grania wystarczy komórka z internetem i aplikacja do kodów QR. Z mapą w ręku i zawartymi w niej wskazówkami będziecie indywidualnie lub w stworzonych przez Was grupach przemierzać ulice Szczepina i zapoznawać się bliżej z efektami prac architektów Marii i Witolda Molickich. Do zabawy dołączyć możecie do 17 września.
Więcej informacji o projekcie TUTAJ

Komiksowa młodzież

„Osiedlowy festiwal czytania komiksów” to propozycja od Joanny Grzelczyk dla wszystkich, którzy kochają dobre powieści graficzne, preferują czytanie na świeżym powietrzu i chcą rozwijać komiksową oraz rysunkową pasję.

Graficzną przygodę rozpoczniemy 21 sierpnia, trzydniowymi warsztatami komiksowo-ilustratorskimi dla młodzieży. Zajęcia poprowadzi Gosia Kulik, która podzieli się swoją wiedzą o historii i technikach tworzenia komiksów i zinów, udowadniając, że powieści graficzne mogą być ciekawe dla osób w każdym wieku! Wyniki kilku dni wytężonej pracy zaprezentujemy tydzień później (28 sierpnia), a premierze komiksów towarzyszyć będzie spotkanie z młodymi twórcami i wyjątkowa wystawa! Zajęcia, spotkanie i wystawa odbędą się w Stowarzyszeniu Żółty Parasol (ul. Prusa 37-39) i skierowane są do młodzieży od 15 do 18 roku życia.

Dzień po wernisażu i Międzynarodowym Dniu Publicznego Czytania Komiksów, w Parku Stanisława Tołpy otworzymy dwudniową, plenerową czytelnię komiksów. 29 i 30 sierpnia między 10:30 a 19:00 będziemy mogli i mogły rozłożyć się na kocach i leżakach, by wspólnie czytać najlepsze polskie i zagraniczne wydawnictwa. 
Zapisy: zrobimykomiks@gmail.com
Regulamin warsztatów TUTAJ
Więcej informacji o projekcie TUTAJ

Polish jest spoko, tym bardziej w parku!

Z mitem o wyjątkowej trudności języka polskiego rozprawi się w najbliższych miesiącach kolektyw Spoko Polish – a my wraz z nimi zachęcamy do serii spotkań o kulturze i języku naszego kraju! Na dobry początek, 21 sierpnia o 19:00 zaczynamy letnim kinem plenerowym w Parku Tołpy, gdzie obejrzymy dokumentalny film „Wieś pływających krów”.  

zwiastun filmu:

 

Zapraszamy nowych wrocławian i wrocławianki, tymczasowych gości z zagranicy i wszystkich tych, których interesują międzykulturowe spotkania w swobodnej atmosferze. Projekcję poprzedzi prelekcja od Polish Cinema for Beginners. Spotkania prowadzone będą w języku polskim i angielskim, udział w nich jest bezpłatny, a liczba osób limitowana.
Zapisy: biuro@spokopolish.pl
Regulamin wydarzenia TUTAJ
Więcej informacji o projekcie TUTAJ

Gotujemy na Psim Polu

Z działaniami wracamy też na Psie Pole, gdzie razem z Adrianną Klimaszewską zapraszamy na cztery wyjątkowe spotkania, które łączy opowieść o polskiej i ukraińskiej kulturze.

Na dobry początek spotkamy się 22 i 29 sierpnia w Starej Piekarni na Psim Polu, gdzie pod czujnym okiem Jadwigi Gałeckiej – ekspertki od kiszonek, przygotujemy tradycyjne dania kuchni polskiej i ukraińskiej, a także porozmawiamy o różnicach i podobieństwach w narodowej kuchni obu krajów. Przepisy zbierzemy w formie wyjątkowego przepiśnika, którego tworzenie i premiera zwieńczą we wrześniu nasze ponadnarodowe gotowanie.
Zapisy: adriannaklimaszewska@gmail.com
Regulamin wydarzenia TUTAJ
Więcej informacji o projekcie TUTAJ

Światło w lodówce

Co zrobić z jedzeniem, którego mamy za dużo, albo które nam zalega w lodówce i szafkach? Jak wykorzystać pozornie nieprzydatne pozostałości do ostatniego kawałka? Z pomocą przychodzi Aleksandra Bolek z Karłowice gotują – się w swoim nowym projekcie „Światło w lodówce, czyli Karłowice gotują się do niemarnowania”!

Przed nami trzy spotkania, na których poznamy sposoby na wykorzystanie produktów z kuchni do ostatniego okruszka. Na pierwszy ogień idzie domowa chemia! 22 sierpnia (w godz. 11:00–13:00) spotkamy się w Wielopokoleniowym Centrum Aktywności we Wrocławiu (al. Kasprowicza 46) z Agnieszką Pojasek z Kremlove, która pokaże nam, jak z produktów dostępnych w naszych lodówkach, kuchennych szafkach i domowych spiżarkach można przygotować proste i skuteczne środki do sprzątania lub kosmetyki.
Zapisy: bolek.aleksandra@gmail.com
Regulamin wydarzenia TUTAJ
Więcej informacji o projekcie TUTAJ  

Kurort Leśnica zaprasza

Tego lata zażywamy leczniczych zabiegów dla ciała i umysłu nie w Izerach czy Karkonoszach, ale w samym Wrocławiu na wyjątkowym, letnim turnusie w „Uzdrowisku Leśnica”22 sierpnia czeka nas kolejne spotkanie w przyzamkowej strefie zabiegowej – pod czujnym okiem Martyny Zaradkiewicz  będziemy ozdabiać inspirowane letnim turnusem w Leśnicy naczynia do spożywania leczniczych ziółek i wysokozmineralizowanych wód. Warsztaty odbywać się będą w Centrum Kultury Zamek (pl. Świętojański 1), a przy dobrej pogodzie w parku przy zamkowych tarasach.

Zapisy: uzdrowiskolesnica@gmail.com
Regulamin wydarzenia TUTAJ
Więcej informacji o projekcie TUTAJ

O…twórz się na Klecinę!

Wraz z Marią Smolarek, inicjatorką projektu „Ostatnia stacja: Muzeum Klecina!” kontynuujemy wspólne poznawanie historii tego wciąż nieco nieodkrytego osiedla na południu Wrocławia. 24 sierpnia w Parku Migdałowym zapraszamy na ostatnie warsztaty fotografii otworkowej. Samodzielnie stworzymy proste aparaty, a potem ruszymy z nimi w osiedle, by zachować obraz współczesnej Kleciny!
Zapisy: klecina.wroclaw@gmail.com
Regulamin warsztatów TUTAJ
Więcej informacji o projekcie TUTAJ

Chodź pomaluj nam świat. W plenerze

Z kolei na Pilczycach trwa  twórcza integracja z lokalnymi artystami i artystkami zamieszkującymi to urokliwe osiedle. Razem z nimi, od 26 sierpnia możecie rozpocząć przygodę z fotografią w plenerze!

Na zajęciach z fotografii spotkamy się czterokrotnie. Zaczniemy od poznania historii Pilczyc i wprowadzenia do tematu fotografii. Mając tę wiedzę ruszymy z aparatami w osiedle odwiedzając z obiektywem m.in. Park Pilczycki oraz kompleks przy ul. Dworskiej. Warsztaty będą odbywały się pod czujnym okiem osiedlowych specjalistów od fotografii – Czesława Chwiszczuka i Rafała Warzechy, którzy będą służyli nam swoją wiedzą i doświadczeniem. Spotkania są odpowiednie dla osób od 12 roku życia bez względu na poziom umiejętności i doświadczenie.

Zapisy: odskpiast@gmail.com
Regulamin wydarzenia TUTAJ
Szczegóły projektu TUTAJ

Zbliża się wrzesień

Sierpniowe projekty zainspirowały Was do działania? Macie pomysł, jak wziąć miasto w Wasze ręce? 1 września ruszamy z ostatnim w tym roku naborem nowych projektów! Poprzedzimy go spotkaniami informacyjnymi – na żywo i online, a także konsultacjami z zespołami poszczególnych ścieżek.
Szczegóły naboru TUTAJ
Materiały pomocnicze, dokumenty i manualne ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych TUTAJ

Zdrowie jest najważniejsze

Wszystkie spotkania w ramach mikrograntowych projektów organizowane są z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności. Koniecznie zapoznajcie się z regulaminami odpowiednimi do danego wydarzenia i nie zapomnijcie zabrać ze sobą środków ochrony osobistej (np. maseczek). Pamiętajcie również, że na większość wydarzeń obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona.

Do zobaczenia w mieście!

Znajdziecie nas na:
www.wroclaw.pl/mikrogranty
www.strefakultury.pl/mikrogranty 
www.facebook.com/mikrogranty 
www.instagram.com/mikro.granty

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej