19.07.2021 Poniedziałek

Co się dzieje w Mikrograntach? Idziemy na spacer, poznajemy się na Grunwaldzie i zazieleniamy Kozanów

Przed nami kolejny wakacyjny tydzień z Mikrograntami! W tym tygodniu „na żywo” spotkamy się na Placu Grunwaldzkim, by porozmawiać o niezwykłej architekturze tego osiedla, podczas wędrówki brzegiem Widawy poznamy zamieszkującą ją roślinność, a na Kozanowie kolejny raz zaopiekujemy się osiedlowymi kwietnikami. Sprawdźcie obok, co dzieje się w Mikrograntach!

Odkrywamy dolinę Widawy 

Nasze zapowiedzi zaczynamy od propozycji dla miłośników i miłośniczek przyrody! W sobotę rano zapraszamy na drugi spacer z grupą „Rzeczniczki”, która chce odkryć przed nami złożoność i bogactwo przyrody doliny rzeki Widawy. 

O godzinie 10:00 spod wejścia do Lasu Sołtysowickiego (przy drewnianej bramie od strony Ośrodka Rekreacji) ruszymy na wędrówkę podczas której w centrum naszego zainteresowania będą zamieszkujące dolinę gatunki obce i inwazyjne oraz wpływ działalności człowieka na naturę. Podczas spaceru podyskutujemy o formach ochrony przed negatywnymi skutkami działalności takich organizmów i zaproponujemy rozwiązania, które każda osoba może wdrożyć, by te skutki ograniczać.

Na spacer obowiązują zapisy mailowe: rzeczniczkiwidawy@gmail.com
Więcej informacji o projekcie „A co, gdyby jej nie regulować?” TUTAJ  

Poznajemy mieszkańców i mieszkanki Placu Grunwaldzkiego 

Dwa tygodnie temu nasze spotkania z architekturą i mieszkańcami Placu Grunwaldzkiego w ramach projektu „KTO TU MIESZKA?” rozpoczęliśmy od podcastu – dostępne są już dwa odcinki, których na rozgrzewkę możecie posłuchać TUTAJ. A przed nami pierwsze spotkanie „na żywo”!

24 lipca o godz. 18:30 zapraszamy na podwórko przy Plac Grunwaldzki ODNOWA (ul. Curie-Skłodowskiej 63a) na spotkanie z architektką Joanną Majczyk, która opowie nam o mozaice idei jaką jest Plac Grunwaldzki. Dowiemy się więcej o początkach osiedla i jego historii. Przede wszystkim jednak posłuchamy i zobaczymy koncepcje tworzone przez architektów i urbanistów na zagospodarowanie tej zniszczonej podczas II wojny światowej części Wrocławia. Pomysły lat 50. XX znacznie wpłynęły na dzisiejszy wygląd osiedla, choć obecność realizacji XIX wiecznych jak i współczesnych sprawia, że Plac Grunwaldzki jest miejscem niezwykle wyjątkowym i zróżnicowanym.

Tego dnia nie zabraknie też muzycznego akcentu, bo od początku towarzyszyć nam będzie miśko fu z Radia LUZ, prowadząca audycji nauka oddychania. W temat architektury oraz emocji wprowadzi nas poprzez ambientalno-eksperymentalne brzmienia.
Więcej informacji o projekcie TUTAJ

Dbamy o rośliny z Kozanowa

Mikrograntowe działania w weekend kontynuujemy też na Kozanowie! „Adoptuj rabatkę” to sąsiedzka inicjatywa kobiet z osiedla, które przygotowały cykl warsztatów ogrodniczo-edukacyjnych dla sąsiadów i sąsiadek z Kozanowa. Zgodnie z tytułem na zajęciach będzie można adoptować rabatkę, zasadzić w niej rośliny miododajne i otoczyć je opieką, by jak najdłużej cieszyły nie tylko oko mieszkanek i mieszkańców osiedla, ale stały się także stołówką dla owadów zapylających!

Drugie spotkanie również odbędzie się w sobotę (24 lipca). Od godziny 9:00 na skwerku między ul. Modrą i Dzielną poznawać będziemy tajniki tworzenia rabatek przyjaznych owadom zapylającym dowiemy się więcej o roli zapylaczy w ekosystemie oraz poznamy metody ochrony tych cennych owadów. Z taką porcją wiedzy, około 10:00 ruszymy do rabatek – donic zlokalizowanych na terenie osiedla, by zasadzić w nich rośliny! Na spotkanie obowiązują zapisy mailowe: adoptujrabatke@wp.pl
Więcej informacji o projekcie TUTAJ

Doznanie zmysłów – warsztaty ceramiczne w PJM

Z kolei w zlokalizowanym na osiedlu Plac Grunwaldzki Studiu Zakwas (ul. Szczytnicka) kontynuujemy warsztatowe odkrywanie tajników ceramiki. W ramach projektu Viktorii Tofan „Doznanie zmysłów” poznajemy podstawy pracy z gliną, a także projektujemy i tworzymy ceramiczne przedmioty! 

Wydarzenie skierowane wyłącznie dla osób z niepełnosprawnością wzroku – kolejne spotkania już 20 i 27 lipca!
Więcej informacji TUTAJ 

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej