Login

Register

Login

Register

14.09.2020 Poniedziałek

Co się dzieje w Mikrograntach? Znów wypełniamy aktywnościami miasto i zapraszamy do edukowania się z nami w kolejnych miesiącach!

Kończymy Nabór III, zaczynamy rekrutację do Akademii Mikrograntów 5! W nadchodzącym tygodniu szykujemy dla Was pełno możliwości uczestnictwa w warsztatach czy spotkaniach edukacyjnych, a do tego czeka nas najbardziej intensywna sobota w Mikrograntach w tym roku!

Rozmawiamy o tolerancji i sile kobiet

Wykadrowane, czyli sąsiedzkie spotkania filmoterapeutyczneto wymyślony przez Agnieszkę Kozak cykl spotkania przy ciekawym, niedostępnym na co dzień kinie i do tego wspólne rozmowy o obejrzanym obrazie i warsztaty psychoedukacyjne. Wszystko to w celu zwiększenia świadomości swoich emocji, potrzeb, zrozumieniu określonych mechanizmów zachowań. Aktywność na warsztatach zależy przede wszystkim od każdego z uczestników czy uczestniczek. Każdy samodzielnie zdecyduje czy chce aktywnie uczestniczyć w zajęciach czy po prostu przyjść, zobaczyć film i pobyć ze swoimi myślami.

W piątek, 18 września o 18:00 zobaczymy wspólnie film „Lato 1993″ w reżyserii Carli Simón, a w trakcie warsztatu będziemy rozmawiać o procesie zmiany. Widzimy się w siedzibie Rady Osiedla Grabiszyn-Grabiszynek przy ul. Blacharskiej 12

Zapisy: wykadrowane.warsztaty@gmail.com (w treści wiadomości podajcie termin lub nazwę filmu lub warsztatu).
Regulamin wydarzenia TUTAJ
Więcej informacji o projekcie TUTAJ

Intensywne plenerowe rozgrywki w petankę

Nadrabiamy zaległości w rozgrywkach w bule! Grę, którą znamy przede wszystkim z ulicznych rozgrywek w Niemczech, Francji czy Hiszpanii, a także ze szkolnych prób wypełnienia nią czasu na zajęciach wychowania fizycznego, przypominają nam wczesną jesienią pomysłodawcy projektu „Bulę rusz na Krzykach”. Razem z Markiem Munikowskim, inicjatorem projektu, wykorzystamy teren Parku Południowego do nauki w tą międzypokoleniową, międzykulturową petankę, która zdobywa w naszym kraju coraz większą popularność!

Czekamy na was między stawem a pomnikiem Fryderyka Chopina w czwartek od godziny 17:00! 

Na spotkanie obowiązują zapisy na maila: bulerusz@gmail.com
Regulamin warsztatów TUTAJ
Więcej informacji o projekcie TUTAJ

Działamy z nowymi mieszkańcami i mieszkankami Wrocławia

Na weekendowe „Warsztaty Mikrograntów” 19 i 20 września możecie zgłaszać się tylko do środy, 16 września! Tym razem spotykamy się z dwójką specjalistów od wielokulturowych działań z migrantami i migrantkami Sofiią Baianovą z Fundacji Ukraina i Albertem Miściorakiem z Programu Wielokultury Wrocław/WroMigrant. 

Prowadzący przybliżą wam najważniejsze zagadnienia z zakresu międzykulturowości i migracji. Zastanowimy się też, jak przygotować wydarzenie, które będzie dawało migrantom i migrantkom poczucie włączenia w działania oraz pozwalało im na poznanie innych aktywnych mieszkańców i mieszkanek. Spotkanie będzie również okazją do wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce. Wspólnie poćwiczymy tworzenie inicjatyw, które mają szanse skutecznie trafić do grupy docelowej.

Zajęcia składają się z 8 godzin zegarowych teorii i praktyki. Spotykamy się 19 i 20 września między 11:00 a 15:00 w Barbarze (ul. Świdnicka 8b)!

Zapisywać możecie się do 16 września pod adresem: mikrogranty@strefakultury.pl, w temacie wpisując „Warsztaty Mikrograntów”.
Regulamin warsztatów TUTAJ
Więcej o warsztatach TUTAJ

Rekrutujemy do Akademii Mikrograntów 5!

W środę, 16 września otwieramy zapisy do piątej edycji Akademii Mikrograntów, cyklu dziewięciu spotkań edukacyjnych z teoretykami i praktykami organizacji oddolnych projektów lokalnych z naszego miasta.

Na zajęcia zapraszamy szczególnie te osoby, które nie mają jeszcze doświadczenia w realizowaniu projektów społecznych. Przez ponad dwa miesiące będziecie pracować nad zdobyciem i rozwojem umiejętności potrzebnych do prowadzenia oddolnych inicjatyw oraz działań na rzecz swojej okolicy i jej mieszkańców oraz mieszkanek. Udział w Akademii jest bezpłatny. Nabór potrwa od 16 do 30 września, a spotykać będziemy się w Barbarze przy ul. Świdnickiej 8b.

Więcej informacji już w środę TUTAJ i na naszej stronie www

Idziemy na targ i rozmawiamy po polsku

Przed nami drugie spotkanie projektu „Polish jest spoko”, czyli warsztatów z progresywnym kolektywem nauczycieli z grupy Spoko Polish, który uczy osoby z zagranicy praktycznego użycia języka polskiego w codziennych sytuacjach. W trakcie „Na targu! Wro food guide, на рынке” stworzymy listę naszych ulubionych targów i warzywniaków w mieście, a także podzielimy się doświadczeniami robienia zakupów w lokalnych sklepikach, niuansami targowania się czy właściwego określania, co tak właściwie chcemy kupić…

18 września od 18:00 spotykamy się w Stowarzyszeniu Żółty Parasol przy ul. Prusa 37-38.

Na spotkanie obowiązują zapisy na maila: biuro@spokopolish.pl (wpisując w tytule: Na targu)

Regulamin warsztatów TUTAJ
Więcej o warsztatach TUTAJ

Tworzymy rodzinne archiwa

 „Rodzinne archiwa historii mówionej na Krzykach”, to projekt poświęcony badaniu i zapisom pamięci osób, które zasiedliły Wrocław po 1945 roku oraz międzypokoleniowej pamięci przesiedlenia. Zanim jednak grupa „Historie (Nie)codzienności” ruszy na wywiady z osobami z Tarnogaju, Księża Małego oraz Wielkiego i Przedmieścia Oławskiego, możecie wziąć udział w ich propozycji warsztatowej!

18 września o godzinie 16:00 w Centrum Aktywności Tarnogaju przy ul. Gazowej 22 odbędzie się prowadzony przez Lenę Bielską „Warsztat historii mówionej”. Zajęcia skierowane są do osób, które chciałyby tworzyć archiwa historii swojej rodziny, interesują się historią mówioną, historią Wrocławia, chciałyby nauczyć się tworzyć wywiady, nagrania, inne formy digitalizacji opowieści świadków historii. Całość wraz z przerwami potrwa 4 godziny.

Zgłoszenia obowiązują na maila: bielska.kat@gmail.com

Regulamin warsztatów TUTAJ
Więcej o warsztatach TUTAJ

Kręcimy wideoreportaż o Psiaku

Aleksandra Dziula i Grzegorz Wołos, czyli grupa nieformalna Świetlik zapraszają młodzież w wieku od 15 do 19 lat na warsztaty filmowe, podczas których wspólnie stworzą scenariusz, nakręcą i wyprodukują tytułowe „Filmowe Opowieści z Psiaka” – dokument o osiedlu i jego mieszkańcach oraz mieszkankach, oparty na rozmowach z najstarszymi przedstawicielami lokalnej społeczności.

Warsztaty ruszają już w najbliższy weekend 19 i 20 września od 10:00. Spotykać będziemy się w każdy kolejny weekend, by 24 października zaprezentować finałowe dzieło na uroczystej premierze w Centrum Kulturalno-Bibliotecznym FAMA. Na spotkaniach skupimy się na poznaniu tajników planu filmowego, zapoznaniu się z technikami tworzenia scenariusza, scenografii oraz montowania materiału!

Na zajęcia i finał obowiązują zapisy na maila: swietlikprodukcje@gmail.com

Regulamin warsztatów TUTAJ
Więcej o warsztatach TUTAJ

Dziewczyny, do dzieła!

Kolektyw „Polanki” już kolejny tydzień inspirują do działania i przekonują do wiary we własne możliwości dziewczyny z Psiego Pola! Wszystko dzięki spotkaniom i rozmowom z przedstawicielkami lokalnych organizacji społecznych oraz cykl warsztatów. Na zajęciach w ramach projektu „Pole do działania” będziecie mogły podszkolić się w obszarach, które potrzebne są współczesnym liderkom.

19 września widzimy się w Starej Piekarni przy ul. Bolesława Krzywoustego 310a, gdzie czekają na nas dwa wydarzenia:

  • 10:00-14:00 | Od pomysłu do sukcesu, czyli jak zarządzać swoim pierwszym projektem (dla osób w wieku 15-20), prow. Beata Janus
  • 14:30-16:00 | Spotkanie z aktywistką Dorotą Wojtanowicz

Zapisy przez FORMULARZ
Regulamin wydarzenia
Więcej o projekcie TUTAJ

Nie boimy się zwiędłych warzyw!

Co zrobić z jedzeniem, którego mamy za dużo, albo które nam zalega w lodówce i szafkach? Jak wykorzystać pozornie nieprzydatne pozostałości do ostatniego kawałka? Z pomocą przychodzi Aleksandra Bolek z Karłowice gotują – się w swoim projekcie „Światło w lodówce, czyli Karłowice gotują się do niemarnowania”! Przed nami ostatni warsztat, na którym poznamy sposoby na wykorzystanie produktów z kuchni do ostatniego okruszka:

19 września od 11:00 do 14:00, w trakcie spotkania „Światło w lodówce – zwiędłe” dowiemy się od Edyty Skorupskiej z Przy Zielonym Stole do czego nadają się nieidealne, krzywe warzywa i owoce. Spotykamy się znów w salce przy Parafii pw. Odkupiciela Świata na ulicy Macedońskiej 2

Zapisy: bolek.aleksandra@gmail.com

Regulamin wydarzenia TUTAJ.
Więcej informacji o projekcie TUTAJ 

Kolejny pełen zieleni weekend na Pawłowicach

Już trzeci weekend września z inicjatywy Eweliny Lepki, spędzamy na Pawłowicach, na których mieszkańcy i mieszkanki dowiedzą się też jak lepiej dbać o zieleń na balkonach, w przydomowych ogrodach i w mieszkaniach! Oprócz osiedlowej integracji czekać tam będzie na nasz bogaty program wydarzeń, składający się na projekt „Zielone inspiracje – ogród z pomysłem”.

Trzeci roślinny weekend już 19 września. Widzimy się w Parku przy Jeziorze Pawłowickim (zbieg ulic Jeziorowej i Sasankowej):

  • 11:00-12:30 | Zielony Pchli Targ. Odwiedźcie nas, jeśli macie dużo roślin w domu lub w ogrodzie i chcecie się nimi podzielić z innymi, a dodatkowo zyskać dla siebie nowe okazy!
  • 13:00-16:00 | Warsztaty „Projektowanie ogrodu i krajobrazu”. To ostatnie  spotkanie z przyrodniczką i architektką krajobrazu Małgorzatą Piszczek. Dowiecie się na nim wielu przydatnych ciekawostek związanych z projektowaniem własnej przestrzeni zielonej. Niezależnie od tego, czy do dyspozycji mamy działkę czy balkon możemy stworzyć swój własny ogródek z warzywami, ziołami i kwiatami!

Na oba wydarzenia obowiązują zapisy na maila: zieloneinspiracje.pawlowice@gmail.com

Podczas wszystkich wydarzeń  prezentowana będzie wystawa malarska studentów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych – nawiązująca do wątków przyrodniczych poruszanych na warsztatach.

Regulamin wydarzenia TUTAJ
Więcej o projekcie TUTAJ.

Borek od zielonej strony

Wędrówek z GAPP, czyli Grupą Aktywnych Pilotów i Przewodników w ramach projektu „Borek gra w zielone – na spacerze i rowerze” ciąg dalszy. Tym razem szykujemy się na 19 września.

11:00 ruszymy na wycieczkę  po Parku Południowym i Parku Grabiszyńskim! Zatrzymamy się przy ławeczce Różewicza, poznamy historię wizyty Chopina we Wrocławiu, przystaniemy przy  jednym z kamieni 100-lecia oraz poznamy historię rozgłośni radiowej. Rowerowo przejedziemy się również do willi Colonia, gdzie 75 temu podpisano kapitulację Festung Breslau! Widzimy się z przewodnikiem Michałem Kwoką przed wejściem głównym do Parku Południowego, od ul. Powstańców Śląskich.

Na spacer obowiązują zapisy na maila: borekgrawzielone@gmail.com

Regulamin wydarzenia TUTAJ
Więcej o projekcie TUTAJ

Wernisaż po raz drugi, czyli oglądamy prace pilczyckich artystów i artystek

19 września od 11:00, na finał „W rękach dzieło przy Rękodzielniczej – nasi sąsiedzi artyści”  otworzy się jednocześnie wystawa prac malarskich i fotograficznych powstałych w ramach projektu.

Na spotkaniu będziecie mieć okazję, by obejrzeć archiwalne zdjęcia Pilczyc, będące archiwum prywatnym jednego z mieszkańców osiedla. Posłuchacie też Jolanty Macały, pomysłodawczyni projektu, która opowie o osiedlu i jego bogatej historii.

Wystawa będzie otwarta do godziny 13:00 w Ośrodku Działań Społeczno-Kulturalnych – „PIAST” na ulicy Rękodzielniczej 1. Ekspozycja dostępna do odwiedzania będzie również od 19 września do 30 października w godzinach od 10:00 do 12:00 i od 15:00 do 17:00.

Więcej o projekcie TUTAJ.

Zwiedzamy Wrocław z Gangiem Dzikich Panów

Dla wszystkich lubiących eksplorować mniej znane zakątki Wrocławia, którym brakuje zieleni i odpoczynku na świeżym powietrzu mamy od dwóch tygodni projekt „Magicznie zapętlony Wrocław”. Grupa nieformalna Gang Dzikich Panów zaprasza do odkrywania bardzo atrakcyjnych przyrodniczo i rekreacyjnie terenów miejskich położonych w zachodniej części Wrocławia.

19 września czeka nas ostatni wypad, tym razem nad Odrę na wysokości Mostu Milenijnego. Na miejscu weźmiecie udział w warsztatach z wiązania węzłów żeglarskich oraz przejdziecie podstawowy kurs zachowania bezpieczeństwa na jednostkach wodnych. Kurs dla wszystkich chętnych zakończy się elementem praktycznym – przejażdżką motorówką po Odrze!

Widzimy się o 11:30 przy Moście Milenijnym (w okolicy pętli autobusowej nr 140, ul. Osobowicka 79A). Zapraszamy również do wspólnego przejazdu na miejsce rowerem lub autobusem. Czas i miejsce zbiórki do wspólnego przejazdu: godz. 10.00, ul. Gubińska 4 (na parkingu przy Lidl na Nowym Dworze), przy fladze SKW.

Zapisy: wypad@gdp.com.pl
Regulamin wydarzenia TUTAJ
Więcej o projekcie TUTAJ.

Tworzymy lalki koniki

Liudmyla Bezusko od wielu lat zajmuje się pracą twórczą i rękodziełem, z chęcią dzieląc się swoją wiedzą i pasją podczas działań praktycznych i ma pomysł na międzykulturową integrację mieszkanek i mieszkańców Przedmieścia Oławskiego. W ramach projektu Lalki i bajki – międzykulturowe spotkania artystyczne przeprowadzi warsztaty. Drugie spotkanie czeka nas 19 września w Przed-Pokoju H-13 (ul. Hercena 13)!

W trakcie spotkań będziemy tworzyć lalki-motanki, zabawki ludowe „Konik” i „Ptaszek” oraz poznamy wybrane teksty bajek i baśni pochodzących z różnych krajów słowiańskich. Wszystkie spotkania będą prowadzone nie tylko w języku polskim, ale i angielskim, a w razie potrzeby także ukraińskim i rosyjskim! Na koniec projektu zaprosimy Was na uroczystą wystawę prac uczestników i uczestniczek warsztatów.

W sobotę 19 września od 15:00 do 17:00 tworzymy swoje – lalki koniki! Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich osób, które chcą poznać historię tradycyjnych zabawek ludowych (dzieci zapraszamy z dorosłym opiekunami).

Zapisy: ludabezusko@gmail.com
Regulamin wydarzenia TUTAJ
Więcej o projekcie TUTAJ

Tanecznym krokiem finalizujemy gotowanie na Psim Polu

19 września spotykamy się również na ryneczku Psiego Pola, gdzie finalizujemy projekt „Gotujemy na Psim Polu. Przepiśnik polsko-ukraiński”. Od 17:00 urządzamy sąsiedzką potańcówkę międzykulturową, której muzycznym przewodnikiem będzie Filip Surowiec.

Podczas potańcówki rozdamy gotowe przepiśniki autorstwa Agnieszki Bocheńskiej-Niemiec. Znajdą się w nich przepisy kuchni polskiej i ukraińskiej, które mieliśmy przyjemność wspólnie przetestować podczas warsztatów kulinarnych w Starej Piekarni pod okiem Jadwigi Gałęckiej i Alli Latner. Broszury ozdobią tradycyjne ukraińskie wycinanki, w świat których cierpliwie wprowadzała nas Svietlana Olshevska.

Na potańcówkę obowiązują zapisy na maila: adriannaklimaszewska@gmail.com
Regulamin wydarzenia TUTAJ
Więcej informacji o projekcie TUTAJ

Dancingowy koniec turnusu na Leśnicy

19 września tanecznym krokiem żegnamy też inny projekt. Na drugim końcu Wrocławia, o 19:00 rozpoczniemy Międzypokoleniowy dancing w Uzdrowisku Leśnica! Zadbamy o miłą, taneczną atmosferę oraz dobrą dla wczesnojesiennych wieczorów muzykę. Zagra specjalnie sprowadzony do naszego uzdrowiska DJ! Cykniemy pamiątkowe zdjęcia w stworzonej na tę okazję scenografii i wspólnie pożegnamy lato w kurorcie Leśnica.

Szykujemy dla Was „bezpieczne” drobne przekąski, zapraszamy kuracjuszy i kuracjuszki w każdym wieku!

19 września startujemy o 19:00 przy Centrum Kultury Zamek, na Placu Świętojańskim 1 (tańczymy na tarasach!) 

Na dancing obowiązują zapisy na maila: uzdrowiskolesnica@gmail.com
Regulamin wydarzenia TUTAJ
Więcej informacji o projekcie TUTAJ

Szczepin odkrywamy i oglądamy na dużym ekranie!

Podobno typowa twarz Szczepina to szare, pozbawione detalu czy wyrazu bezimienne bloki… Razem z pomysłodawcami gry zapraszaliśmy Was w samodzielną podróż zrywającą z tym niesprawiedliwym i niepełnym obrazem osiedla. Teraz czas na finał nietypowej gry miejskiej stworzonej przez Joannę Klimę i Krzysztofa Zientala, czyli pokaz filmu autorstwa Bogdana Bugajskiego „Szczepin bez maski”!

19 września o 19:30 wystartujemy na Skwerze św. Damiana de Veuster, gdzie obejrzymy obraz osiedla pod kątem ciekawostek związanych z powojennym modernizmem, a potem czeka nas jeszcze od 20:00 „W letnim kinie na Szczepinie”, czyli pokaz filmu „Człowiek z M-3 w reżyserii Leon Jeannot’a.

Na pokazy obowiązują zapisy na maila: serceszczepina@gmail.com

Zapoznajcie się z REGULAMINEM wydarzenia
Więcej informacji o projekcie TUTAJ

Rowerem ruszamy śladami Pana Klingerta

Kolejną niedzielę spędzimy na dalekich, ale jakże ciekawych Praczach Odrzańskich. 20 września wybierzemy się w te rejony, by w trakcie wycieczki rowerowej po tym mocno wysuniętym na północ Wrocławia osiedlu, odkryć kilka lokalnych tajemnic!

Znów towarzyszyć nam będzie postać nietypowego inżyniera, Pana Klingerta, który będzie naszym przewodnikiem po Praczach. Skafander, który w XVIII wieku wynalazł pozwolił na pierwsze podwodne odkrycia, dzięki możliwości nurkowania. Jaki zakład jego rodzina prowadziła na Praczach? Co ciekawego możecie jeszcze odwiedzić i znaleźć na osiedlu? Modernistycznie zakręceni na pewno przygotują dla Was coś nieoczywistego!

20 września od 11:00 startujemy przy ulicy Brodzkiej 163.

Na wycieczkę obowiązują zapisy na maila: modernistyczniezakreceni@gmail.com

Regulamin wydarzenia TUTAJ
Więcej informacji o projekcie TUTAJ

Zdrowie jest najważniejsze

Wszystkie spotkania w ramach mikrograntowych projektów organizowane są z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności. Koniecznie zapoznajcie się z regulaminami odpowiednimi do danego wydarzenia i nie zapomnijcie zabrać ze sobą środków ochrony osobistej (np. maseczek). Pamiętajcie również, że na większość wydarzeń obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona.

Do zobaczenia w mieście!

Znajdziecie nas na:
www.wroclaw.pl/mikrogranty
www.strefakultury.pl/mikrogranty 
www.facebook.com/mikrogranty 
www.instagram.com/mikro.granty

- Czytaj także

Popularne wydarzenia

Zobacz więcej
27.09.2020

Kinematograf Wrocławski: „Wrocławska Szkoła Filmowa” – spacer filmowy

Miejsce zbiórki zostanie wysłane po rejestracji. Zobacz na mapie
9.10.2020

56. Jazz nad Odrą: Piotr Wojtasik: „VOICES”

Impart, sala teatralna
Mazowiecka 17
50-412 Wrocław
Zobacz na mapie
10.10.2020

56. Jazz nad Odrą: Jazz Forum Talents | Możdżer – Lemańczyk – Łosowski

Impart, sala teatralna
Mazowiecka 17
50-412 Wrocław
Zobacz na mapie
p:32624