Login

Register

Login

Register

20.11.2020 Piątek

Czas na domowe eksperymenty z fermantacją!

W ostatni weekend listopada zaczynamy naszą kilkutygodniową przygodę z procesem fermentacji – zjawiskiem wszechobecnym, bardzo interesującym, ale dla wielu wciąż zagadkowym. Na pierwszy ogień pójdzie zakwas, z którego pod „wirtualnym” okiem Pana Kłosa upieczemy swoje własne chleby. A potem jeszcze kiszonki, octy i wina, czyli dużo wiedzy i umiejętności dzięki zajęciom w „Laboratorium Fermentacji”!

Organizowana w ramach Edycji 24. Mikrograntów propozycja Klaudii Tyszko łączy w sobie możliwość kulinarnych eksperymentów z poznawaniem procesów chemicznych związanych z fermentacją. Cykl warsztatów i wykładów skupiony będzie na zgłębianiu tajników powstawania zakwasu chlebowego, kiszenia i fermentacji napojów. Do współpracy Klaudia zaprosiła wrocławskich specjalistów i specjalistki fermentacji, którzy wytłumaczą, co ma wpływ na powodzenie tego procesu i na co zwrócić uwagę zaczynając przygodę z kiszeniem.

W programie dwa wykłady i cztery interaktywne warsztaty online, na których spotkacie wielkich miłośników fermentacji w ich codziennych miejscach pracy – piekarni czy w kuchni wegetariańskiej restauracji! Każdy/a z Was po zapisaniu się otrzyma informację o pakiecie produktów, dzięki którym upieczecie chleb czy wyhodujecie swoją własną kombuchę. Każdy z warsztatów odbywał będzie się przez internetowy komunikator Zoom.

Otwarte dla wszystkich chętnych wykłady o chemicznych aspektach fermentacji, będziemy dla Was transmitować online na naszym kanale na Facebooku. Osoby którym nie uda się wziąć udziału w warsztatach, będą mogły skorzystać ze specjalnej broszurki z wszystkimi cennymi podczas eksperymentowania informacjami wiedzą oraz przepisami na omawiane specjały.

Będzie pysznie!

Harmonogram warsztatów online – spotkania na platformie zoom:

27 listopada o 17:00 | Zakwas chlebowy  – warsztat o tajemnym życiu drożdży poprowadzi znany i lubiany Pan Kłos – fachowiec w swej dziedzinie, twórca chlebowego dobra i niepoprawny pasjonat wyrobów fermentowanych – chleba, oczywiście. Co nas czeka? Opowieść o kapryśnym życiu drożdży i klejącej naturze mąki i wody,  sporo teorii, trochę historii, mało nieprzydatnych przepisów i pełna garść praktycznych wskazówek. 
zapisy: laboratorium.fermentacji@gmail.com| w tytule maila wpisz: “Warsztaty. Zakwas Chlebowy” | zgłoszenia od 19 do 25 listopada |  przed wysłaniem maila zapoznaj się z regulaminem spotkania  

28 listopada o 12:00 | „Co to jest kombucha i dlaczego warto mieć ją w domu” – opowie doskonały praktyk – Olga Parysek. Na co dzień „Królowa Kiszonek” w nadodrzańskim, wegańskim Tajfunie. Fermentuje warzywa i owoce, w domu i w pracy, nocą i dniem! Co nas czeka? Nauczymy się pracować z orzeźwiającym, fermentowanym napojem herbacianym zwanym kombuczą -omówimy różne warianty i różne możliwości jej tworzenia. Każdy uczestnik dostanie zestaw startowy i swój własny, herbaciany grzybek – SCOBY.
zapisy: laboratorium.fermentacji@gmail.com | w tytule maila wpisz: “Warsztaty. Zakwas Chlebowy” | zgłoszenia od 20 do 24 listopada |  przed wysłaniem maila zapoznaj się z regulaminem spotkania 

5 grudnia o 12:00 | „Kiszenie warzyw – Kimchi, zakwas, i nie tylko” – to kolejny warsztat online przybliżający nature fermentacji. O kiszeniu opowie ponownie Olga Parysek – „Królowa Kiszonek” wrocławskiego Tajfuna
Co nas czeka? Wiele wskazówek i tyle samo praktycznych rad – jak, co i kiedy kisić? To okazja do zadania tych wszystkich pytań, które chodzą nam po głowie – Czy jeśli buzuje to dobrze? Ile soli? Mieszać czy nie mieszać? A moja babcia robiła inaczej.. Przyjrzymy się bliżej kiszeniu kapusty, ale w egzotycznym wydaniu kimchi oraz niezwykle popularnemu ostatnio – i bardzo dobrze! zwłaszcza w okresie zimowym – zakwasowi z buraków.
zapisy: laboratorium.fermentacji@gmail.com | w tytule maila wpisz: “Warsztaty. Zakwas Chlebowy” | zgłoszenia od 30 listopada do 3 grudnia – jeśli nie możesz odebrać pakietu osobiście, a do 3 grudnia dla osób, które mogą wpaść po pakiet |  przed wysłaniem maila zapoznaj się z regulaminem spotkania 

9 grudnia o 17:00 | Fermentacja owocowa: ocet, wino, cydr – ostatni warsztat poprowadzi twórczyni projektu, fanka napojów octowych i winnych, Klauda Tyszko. Co nas czeka? Przegląd możliwych do powstania trunków, które powstają w procesie fermentacji octowej – zarówno bezalkoholowych, jak i tych lekko procentowych. Dowiemy się jak rodzi się wino, jak w domowych warunkach najlepiej je przyrządzać, a także jakie rodzaje octu możemy sobie sprawić dla wzmocnienia smaku potraw czy zagwarantowania sobie powodzenia w wypiekach.
zapisy: laboratorium.fermentacji@gmail.com| w tytule maila wpisz: “Warsztaty. Zakwas Chlebowy” | zgłoszenia od 4 do 7 grudnia – jeśli nie możesz odebrać pakietu osobiście, a do 8 grudnia dla osób, które mogą wpaść po pakiet |  przed wysłaniem maila zapoznaj się z regulaminem spotkania 

Wykłady online – transmisja na Facebooku Mikrograntów:

6 i 13 grudnia o 10:30 | Tajniki Fermentacji cz. 1 i cz. 2 – ciekawostki o procesie zdradzi nam Mateusz Gulej. To spotkanie jest propozycją dla osób chcących poznać techniki i tajniki tego sposobu przetwarzania żywności | link do otwartego wydarzenia wkrótce.

Do wspólnego fermentowania przystąp!

Partnerzy projektu: Łokietka 5 – Infopunkt Nadodrze Stowarzyszenie Żółty Parasol Ekocentrum Pan Kłos Tajfun

Projekt realizowany w ramach Edycji 24. Programu Mikrogranty

- Czytaj także

p:34762