9.04.2021 Piątek

Czas porozmawiać o naszej kondycji psycho-emocjonalnej

Przed nami druga miniseria podcastów Praktyków Kultury! Po dyskusjach o nowych technologiach i ich roli w naszej codziennej pracy, pora porozmawiać o naszej kondycji psycho-emocjonalnej. W końcu ostatni rok był pełen wyzwań, stresu i niepewności, co przełożyło się na naszą efektywność, samopoczucie i kreatywność. Nie owijamy w bawełnę i mówimy jak jest – a nie jest łatwo zorganizować się w trybie zdalnym, w rzeczywistości podlegającej notorycznym zmianom i z perspektywą ograniczenia środków na realizację naszych działań. „Rozmów o work-life balance” posłuchacie od 15 kwietnia.

Bez względu na to jak bardzo wytrzymałą psychicznie grupą są kadry kultury, dwanaście miesięcy w pandemii miało olbrzymi wpływ na naszą kondycję psycho-emocjonalną. Dlatego w najbliższych odcinkach skupimy się na tym jak rozpoznać symptomy – powszechnego zwłaszcza w zawodach związanych z działalnością prospołeczną – wypalenia, analizujemy zachowanie naszego mózgu w nowym, w pełni cyfrowym środowisku pracy, rozmawiamy o dobrych praktykach w prowadzeniu zespołów projektowych i szukamy dobrych rad na zadbanie o siebie bez rezygnowania z zawodowych pasji.

Rozmowy o work-life balance

W pierwszym odcinku czeka na Was rozmowa na temat, który kadrom kultury (ale też osobom edukującym, animującym i zajmującym się aktywizmem na wielu polach) nie przychodzi łatwo – wypalenie. W pędzie nadprodukcji projektów i wydarzeń często zdarza się, że ignorujemy te symptomy, a złe samopoczucie, brak motywacji czy złość traktujemy jako chwilowy spadek formy. O tym jak rozpoznać pierwsze objawy wypalenia, jak poradzić sobie z tą sytuacją, a także dlaczego naprawdę warto o siebie zadbać porozmawiamy z Natalią Saratą z fundacji RegenerAkcja.

Z kolei w drugim odcinku porozmawiamy o tym, co zrobić, by poczuć się lepiej! Ostatnie półrocze przyniosło nam bezprecedensowe zmiany dotyczące struktury, częstości i jakości kontaktu z innymi ludźmi. Jako gatunek, który dowiódł swoich umiejętności przystosowania, nadążamy za tymi zmianami, jednak warto przyjrzeć się ich wpływowi na nasze życie na głębszym poziomie. W zależności od początkowego stanu zdrowia psychicznego, rezyliencji i umiejętności radzenia sobie, każdy z nas będzie widział inny wpływ na swoje zdrowie i samopoczucie. Przez meandry radzenia sobie z zmianami przeprowadzi nas Dominika Ramotowska – psycholożka, psychoterapeuta i trenerka.

Premiera 15 kwietnia

15 kwietnia wszystkie drogi prowadzą do sieci – odcinki opublikujemy na Spotify i większości platform streamingowych (które znajdziecie wchodząc na nasz profil na Anchor.fm/praktycy-kultury). Dodatkowo znajdziecie nas także kanale YouTube Strefy Kultury Wrocław. Do usłyszenia!

„Rozmowy o work-life balance” to kolejna seria naszych podcastów, w których dyskutujemy ze specjalistami i specjalistkami z całej Polski o tematach, naszym zdaniem istotnych dla sektora kultury. Wcześniejsze nagrania, w których rozmawiamy o ekologii, dostępności i nowych technologiach możecie przesłuchać TUTAJ