Login

Register

Login

Register

6.07.2018 Piątek

Dworska Maskarada na Zamku w Leśnicy – warsztaty, parada mieszkańców i spektakl w renesansowym klimacie

W tym tygodniu zapraszamy na Leśnicę, która dzięki Gwardii Gryfa zamieni się w renesansową rezydencję z damami dworu i chorągwiarzami.

Nie zabierzemy Was na wycieczkę do Wenecji to fakt, ale zapraszamy Was do innego niezwykłego miejsca – do Zamku we wrocławskiej Leśnicy. Mamy Zamek i mamy też dla Was salę balową, która na ten jeden dzień zamieni się w renesansowy warsztat masek, do którego zaproszą Was paziowie, piękne damy i nadworne błazny. Wspólnie przygotujmy oryginalne maski na „Dworską Maskaradę” która odbędzie się już 14 lipca na tarasach zamkowych i w przyzamkowym amfiteatrze.

Śmiało, zapraszamy, sami możecie stworzyć swoją własną, autorską maskę i podobnie jak mieszkańcy Wenecji kilka wieków temu na ten jeden dzień stać się kim tylko zechcecie. Przyjeżdżajcie na zamek i stwórzcie maski dla siebie i przyjaciół.

Widzimy się 10 lipca między 13:00 a 16:00!

Udział w warsztacie jest bezpłatny. Organizator zapewnia wszystkie materiały do wykonywania masek. Liczba miejsc jest ograniczona, o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

zapisy na warsztat: gwardia.gryfa@gmail.com

 

A już 14 lipca (sobota) spotykamy się na rodzinnym wydarzeniu plenerowym w klimacie wielkiego balu weneckiego, na terenie wokół Centrum Kultury „Zamek” w Leśnicy – w godzinach 17:30-22:00.

Przybądźcie na warsztat prowadzony przez mistrzów włoskiej sztuki żonglerki chorągwiami, nauczcie się wspólnie z nami efektownego kroku paradnego podczas warsztatu tańców dawnych, przyłączcie się do wielkiej parady w maskach weneckich! Wspólnie zamieńmy Leśnicki Amfiteatr w wielką, renesansową salę balową.

Spotkajmy się w Leśnicy na:

godz. 17:30-20:00 – polana przy kontenerze ESK na tyłach Zamku – warsztat włoskiej sztuki żonglerki chorągwiami – Sbandieratori.

Zapraszamy osoby w wieku powyżej 8 lat. Prosimy o zgłoszenia na adres gwardia.gryfa@gmail.com, liczba miejsc ograniczona.

godz. 18:00-20:00 – przyzamkowy Amfiteatr – warsztat tańców dawnych.

Zapraszamy osoby w wieku powyżej 6 lat. Prosimy o zgłoszenia na adres gwardia.gryfa@gmail.com, liczba miejsc ograniczona.

godz. 21:00 – tarasy zamkowe – wielka nocna parada.

Wszyscy uczestnicy otrzymają maski weneckie, a w korowodzie wezmą udział chorągwiarze, tancerki i szczudlarze w strojach renesansowych. Będzie renesansowo, kolorowo i widowiskowo!

godz. 21:30 – Leśnicki Amfiteatr – spektakl „Sbandieratori dumą naszych serc”.

Gwardia Gryfa przy wsparciu grupy warsztatowej opowie o swojej wielkiej pasji jaką jest żonglerka chorągwiami i taniec.

 

 

Udział we wszystkich elementach wydarzenia jest bezpłatny. Zachęcamy do zapisów na warsztaty, liczba miejsc ograniczona!

zapisy na warsztaty: gwardia.gryfa@gmail.com

 

W XVIII wiecznej Wenecji karnawał rozpoczynał się tradycyjnie zaraz po świętach wielkanocnych 27 kwietnia. Wówczas to doża ogłaszał początek zabawy i wszyscy, bez względu na swój wiek i status społeczny przywdziewali maski, symbolicznie otwierając w ten sposób absolutnie wyjątkowy dla miasta czas. Zachwycający do dziś pięknem architektury Plac Świętego Marka wypełniał się barwnymi postaciami tańczącymi w rytm najpiękniejszych renesansowych tańców takich jak manuety, pawany czy saltarello. Uczestnicy skryci pod pięknymi maskami dającymi gwarancję anonimowości, mogli oddać się swobodnej zabawie nie bacząc na rządzące ich życiem na co dzień wyraźne podziały społeczne i konwenanse. To anonimowość była kluczowa, dlatego Wenecjanie nosili długie płaszcze, a maski poza zakryciem twarzy spełniały także funkcję modyfikacji głosu. Tak czas karnawału, to był fenomen w sakli tamtych czasów, moment absolutnego odrywania od rzeczywistości, a legendy o tym kto i po co brał w udział do dziś nie mają końca. A najpiękniejsze w tym wszystkim jest to, że prawdziwe historię na wieczność skrywają maski.

Projekt jest realizowany w ramach 17. Edycji – specjalnej, maj 2018 Programu Współporganizacji Projektów Mikrogranty.

strona projektu: strefakultury.pl/project/dworskamaskarada

Więcej informacji: www.facebook.com/mikrogranty i strefakultury.pl/Mikrogranty

Projekt jest realizowany w ramach 17. Edycji – specjalnej, maj 2018 Programu Współporganizacji Projektów Mikrogranty

 

- Czytaj także

p:11458