2.09.2020 Środa

Działamy razem z migrantami i migrantkami – szykujemy wrześniowe Warsztaty Mikrograntów!

Zapraszamy na kolejny weekendowy cykl edukacyjny Mikrograntów! Tym razem spotkamy się na warsztatach poświęconych projektom animacyjnym, edukacyjnym, a przede wszystkim integracyjnym – nastawionych na włączanie w działania migrantów i migrantek. 19 i 20 września spotykamy się z dwójką specjalistów od wielokulturowych działań Sofiią Baianovą z Fundacji Ukraina i Albertem Miściorakiem z programu Wielokultury Wrocław.

We Wrocławiu stale rośnie liczba osób pochodzących z innych krajów i kultur. Europejskie doświadczenie migracyjne pokazuje, jak ważna jest w integracji styczność i współdziałanie ze społecznością lokalną. Taka, która zapobiegałaby zagrożeniu wykluczenia, ułatwiałaby migrantom i migrantkom odnalezienie się w nowym otoczeniu i poznanie specyfiki jego funkcjonowania, zaś wrocławianom i wrocławiankom dawała okazję do ich bliższego poznania. W procesie integracji bardzo ważną rolę odgrywają oddolne projekty i inicjatywy, które pozwalają na bezpośrednie spotkanie.  

Jak jednak przygotować wydarzenie, które będzie atrakcyjne dla obu stron – dawało migrantom i migrantkom poczucie włączenia w działania oraz pozwalało im na poznanie innych aktywnych mieszkańców i mieszkanek? Jak zachęcić obie te grupy do kontaktu? Co zrobić, aby zaangażować je do wspólnego działania? Czym są pułapki etnoizacji i jak ich unikać? Prowadzący spotkanie Sofiia Baianova oraz Albert Miściorak chcą podzielić się z wami swoim doświadczeniem i wspólnie zastanowić się, co można zrobić, aby migranci i migrantki poczuli, że są w naszym mieście u siebie. Przybliżą wam najważniejsze zagadnienia z zakresu międzykulturowości i migracji. Na warsztatach porozmawiamy także o sposobach budowania komunikacji włączającej, a także zastanowimy się jakiego rodzaju narzędzia stosować, aby efektywnie docierać do grup zainteresowanych działaniami integracyjnymi.

Zapisy już otwarte!

Na warsztaty zapraszamy osoby zainteresowane projektami nastawionymi na integrację oraz edukację w zakresie międzykulturowości i budowania zróżnicowanego społeczeństwa we Wrocławiu. Weekendowe spotkanie będzie też okazją do  wykorzystania zdobytej wiedzy w działaniach praktycznych – wspólnie z prowadzącymi poćwiczycie tworzenie inicjatyw, które mają szanse skutecznie trafić do grupy docelowej.

Zajęcia składają się z 8 godzin zegarowych teorii i praktyki – spotykamy się 19 i 20 września między 11:00 a 15:00 w Barbarze (ul. Świdnicka 8b)!

Spotkania organizowane będą z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności – zapoznajcie się z regulaminem warsztatów, nie zapomnijcie też zabrać ze sobą środków ochrony osobistej (np. maseczek). Warsztaty prowadzone będą w języku polskim, udział w nich jest bezpłatny, a liczba osób limitowana! Po wyczerpaniu miejsc tworzymy listę rezerwową, decyduje kolejność zgłoszeń.

Zapisywać możecie się do 16 września pod adresem: mikrogranty@strefakultury.pl, w temacie wpiszcie „Warsztaty Mikrograntów”. 

Zgłoszenie na warsztaty oznacza jednoczesną zgodę na przetwarzanie danych osobowych opisanej w dokumencie: TUTAJ oraz akceptację REGULAMINU spotkań.

Prowadzący:

Sofiia Baianova –  migrantka z Ukrainy, absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Śląskim oraz zarządzania i marketingu na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.  Aktywnie działa na rzecz integracji migrantów i społeczeństwa przyjmującego, zwłaszcza dzieci, koordynuje działania promocyjne mające na celu zwalczanie stereotypów dotyczących migrantów. Tłumaczka języka ukraińskiego i rosyjskiego, specjalistka ds. promocji i PR Fundacji Ukraina.   

Albert Miściorak – absolwent stosunków międzynarodowych i kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Doktor nauk humanistycznych w zakresie kulturoznawstwa, autor artykułów naukowych i popularnonaukowych, uczestnik zagranicznych projektów badawczych w Berliner Center for Metropolitan Studies oraz Herder-Institut w Marburgu, dwukrotny stypendysta Technische Universität Dresden. Kierownik projektów badawczych oraz społecznych (m.in. pomysłodawca i koordynator projektu Ołbiński Ogród Otwarty). Uczestnik licznych konferencji krajowych i zagranicznych, w tym poświęconych problematyce migracji. Obecnie koordynator programu WroMigrant w Zespole Dialogu Międzykulturowego (WCRS).

Do zobaczenia na warsztatach!

___________________________

WARSZTATY MIKROGRANTÓW

Cykl edukacyjny Mikrograntów to dwa dni teorii i praktyki poświęcone wybranym zagadnieniom związanym z realizacją projektów dla lokalnej społeczności i swojego otoczenia.

To spotkania, które kierujemy do osób z doświadczeniem w działaniach społecznych i lokalnych, aktywistów współtworzących kulturalną ofertę Wrocławia oraz wszystkich zainteresowanych szeroko definiowaną kulturą miejską. Na zajęciach skupiamy się na najczęściej pojawiających się lub wymagających pogłębienia tematach w realizowanych lokalnie inicjatywach społecznych. Udział w warsztatach może pomóc Wam w podniesieniu świadomości i umiejętności w różnych obszarach, np. organizowaniu projektów o zróżnicowanych profilach tematycznych, tworzenie działań animacyjnych i edukacyjnych z dbałością o środowisko, czy też współpraca z różnymi grupami mieszkańców i mieszkanek Wrocławia.

Na podstawie pracy z wrocławskimi aktywistami, liderami, inicjatorami rozmaitych działań oraz analiz materiałów poprojektowych, prowadzonych w ramach naszej instytucji, wyszczególniliśmy cztery wiodące problemy:

  • projekty pamięciowe i tożsamościowe odnoszące się do wrocławskich osiedli,
  • działania lokalne i osiedlowe, którym przyświeca idea dbałości o środowisko, korzystania w zrównoważony sposób z zasobów najbliższego otoczenia, wdrażania pozytywnych rozwiązań przy organizacji mikroinicjatyw,
  • projekty skłaniające do włączania migrantów i migrantek, zarówno we współtworzenie działań, jak i aktywne w nich uczestnictwo,
  • promowanie i upowszechnianie mikrodziałań w skali lokalnej i osiedlowej z dobraniem adekwatnych do projektów narzędzi i metod.

Podobnie jak w przypadku „Akademii Mikrograntów”, warsztaty prowadzone są przez tandemy specjalistów w danej tematyce, a rekrutacja do nich jest otwarta.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej