22.10.2018 Poniedziałek

Ekologia instytucji

Autor: Strefa Kultury Wrocław

Ostatni w tym roku warsztat realizowany w ramach programu „Praktycy Kultury“ jest jednocześnie podpowiedzią kierunku, w którym pragniemy rozwijać program w przyszłym sezonie. Świadomość ekologiczna pracowników instytucji i organizacji pozarządowych aktywnych w obszarze kultury jest dla nas niezwykle ważna – w końcu każdy z nas jest współodpowiedzialny za kształtowanie świadomości mieszkańców naszych miast.

Celem warsztatu „Ekologia instytucji“ jest zachęta do praktykowania ekologii w realizacji projektów kulturalnych. Codziennie produkowana jest ogromna ilość różnych wydarzeń, instytucje działają pełną parą, wypuszczane są kolejne premiery, organizowane koncerty, wystawy i festiwale. Potrzeba stworzenia czegoś spektakularnego, co będzie konkurencyjne wobec bogatej oferty kulturalnej, usuwa z pola widzenia refleksję nad konsekwencjami angażowania zasobów. Punktem odniesienia nie powinna być skala działania i ilość zaangażowanych środków, ale rozważnie zaplanowane działanie. Podejście ekologiczne zakłada skromność i minimalizm, ciekawy pomysł oparty na dostępnych środkach, wspieranie działań grupowych. Planując projekt kulturalny albo program instytucji warto zastanowić się na tym, czy dla zrealizowania własnej idei albo misji potrzebne są gwiazdy z zagranicy, wielkoskalowe prace artystyczne, nowa architektura wystawy, jednorazowe kubeczki i ulotki.

Spotkanie będzie miało charakter deliberatywny, co oznacza, że jego uczestniczki i uczestnicy skoncentrują się na analizie przykładowych modeli projektów kulturalnych, w których istotne jest myślenie ekologiczne. Omówione zostaną zrównoważone praktyki rozwijania pomysłów, budowania zespołów, definiowania tematów, sposobów produkcji. Każda/y z uczestniczek/ów będzie poproszona/y o przedstawienie propozycji zmian związanych z własną praktyką twórczą.

Profil uczestnika: pracownicy instytucji i organizacji pozarządowych, urzędnicy, twórcy i aktywiście działający niezależnie.

Efekt: uczestnicy warsztatów będą potrafili zdefiniować cechy ekologicznej produkcji kulturalnej na każdym etapie jej przygotowania. Będą też w stanie określić skalę potrzebnych zmian i wskazać te, które są możliwe do zastosowania w danym momencie.

Warsztat odbędzie się 13 grudnia w Recepcji (Ruska 46a) w godzinach 16:00-18:30. Spotkanie prowadzone będzie w języku polskim. Udział w spotkaniu jest darmowy. Zgłoszenia przyjmujemy drogą mailową na adres: praktycykultury@strefakultury.pl.

Zgłoszenie chęci udziału w warsztatach jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych i wykorzystaniem wizerunku uczestników w ramach programu „Praktycy Kultury”.

/

Prowadząca:

Aleksandra Jach – historyczka sztuki, kuratorka. Ostatnie projekty: „Zmiennokształtność: Eisenstein jako metoda" (wystawa, Muzeum Sztuki w Łodzi, 2018); „Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody" (wystawa, wspólnie z Pauliną Kurc-Maj, Muzeum Sztuki w Łodzi, 2017; „Czas nie-ludzki" (wystawa, BWA Opole, 2016). Wspólnie z Magdaleną Kownacką i Magdaleną Ziółkowską prowadziła roczny program edukacyjny „Widok publiczny" dla pracowników instytucji kultury (2016). Jach prowadzi stronę internetową: theanthropoceneindex.com, gdzie umieszcza eseje i wywiady dotyczące humanistyki środowiskowej i aktywizmu. Pracuje w Muzeum Sztuki w Łodzi.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej