Login
Register

Login
Register

23.05.2018 Środa

Europejski Dzień Sąsiada na wrocławskich podwórkach

Już 25 maja we Wrocławiu w Europejski Dzień Sąsiada, będziemy zawiązywać, tworzyć i umacniać sąsiedzkie relacje. Tego dnia będziemy na Waszym podwórku i chcemy porozmawiać o tym, czy znacie swoich sąsiadów i jakie macie z nimi stosunki. 

Idei „sąsiedzkości” poświęca się wiele uwagi w krajach zachodnich już od wielu lat. Zgodnie z pomysłem zapoczątkowanym w 2000 r. przez Atanase Périfan, to małe codzienne gesty przeradzają się w prawdziwą współpracę. Dobre sąsiedztwo w obrębie klatki schodowej, bloku, kamienicy, podwórka, ulicy i osiedla pomogą nam zbudować wspólne działania artystyczne, animacyjne i edukacyjne. 

Dzień Sąsiada

Każda sąsiedzka relacja to jedna nitka rozciągnięta między kamienicami. Na podwórkach będzie można wymienić się ze swoimi sąsiadami bonami na przysługę. Pomóc wynieść śmieci albo wyprowadzić psa, wspólnie rozwiązać zadania z matematyki czy chemii. Wystarczy zostawić informację o tym na specjalnym bonie i przypiąć go na podwórkowej tablicy. Ktoś może odwdzięczyć się inną sąsiedzką przysługą. 

Dzień Sąsiada to jedno z wielu wydarzeń w ramach programu Sąsiadujemy, które odbywać się będą na wrocławskich podwórkach. Na Wrocławian czekają spacery z przewodnikiem na czterech osiedlach. Niektóre z nich będą współprowadzone z mieszkańcami. To świetna okazja, by poznać lepiej swoją okolicę oraz odwiedzić inne wrocławskie osiedla. Aż do jesieni będą prowadzone spotkania i warsztaty. Na Ołbinie program wydarzeń został przygotowany wraz ze Stowarzyszeniem Żółty Parasol, a w nim sekretne sąsiedzkie pokazy filmowe, święto rowerowe, podwórkowy zakład portretowy, tworzenie kolekcji archiwalnych zdjęć mieszkańców Ołbina, sąsiedzka wystawa podwórkowych fotografii, akcja animacyjna „Wakacje all inclusive” i „Balonolas”, koncert zespołu Q Dobremu z sąsiedzką potańcówką oraz Wieczorny Spacer Filmowy. Z kolei na Brochowie wspólnie z Fundacją Made in Brochów szukujemy sąsiedzki kolorowy pochód z animacjami i atrakcjami dla wszystkich sąsiadów, sąsiedzki pchli targ, plener malarski z pokazem filmowym, podwórkową sąsiedzką biesiadę z potańcówką oraz grę miejską i kino sąsiedzkie pod chmurką. 

Działania proponowane przez Strefę Kultury Wrocław są kontynuacją realizowanego w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 projektu „Wrocław – wejście od podwórza”. Nawiązane wtedy pierwsze kontakty i powstałe relacje pozwoliły nam wejść we współpracę z Fundacją Made in Brochów na Brochowie, Stowarzyszeniem Żółty Parasol na Ołbinie i Stowarzyszeniem Curatus na Kleczkowie, a na Przedmieściu Oławskim działamy wspólnie z Novym Ruchem Teatr, który prowadzi Pracownię Komuny Paryskiej 45. Razem z nimi realizujemy program działań podwórkowych oparty na animacji i edukacji. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa będzie zachętą do angażowania się w lokalne sprawy najbliższego sąsiedztwa, przyczyni się do większego zadowolenia mieszkańców oraz odpowiedzialności za sprawy sąsiedzkie i własne otoczenie.

25 maja od godziny 11:00 do 19:00 znajdziesz nas tutaj:

Kleczków: podwórko między ulicami Kleczkowską, Dębickiego i Trzebnicką

Brochów: podwórko między ulicami: Chińską, Polną i 3 maja

Ołbin: podwórko między ulicami: Wygodną, Żeromskiego i Nowowiejską

Przedmieście Oławskie: podwórko między ulicami: Traugutta, Więckowskiego, Kościuszki

Dołącz do wydarzenia: TUTAJ

- Czytaj także

FreshMail.pl
 
p:10121