Dwa koncerty festiwalu „Non Sola Scripta” zapisały się już w pamięci publiczności, która bardzo licznie przybyła na oba wydarzenia. 30 czerwca podczas inauguracji wystąpili dyrektor artystyczny festiwalu prof. Andrzej Chorosiński oraz Zespół Wratislavia Trumpet Consort, natomiast tydzień później zaprezentowali się Johannes Skudlik, organista z Niemiec oraz Carlos Peña Montoya, harfista z Kostaryki.
14 lipca publiczność oczaruje swoim głosem Aleksandra Blanik. Artystka jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach. Studiowała w klasie znakomitej śpiewaczki oraz pedagoga z wieloletnim doświadczeniem prof. dr hab. Agaty Kobierskiej. Wspólna praca była uwieńczona wieloma sukcesami na ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach wokalnych. Najbardziej aktualne osiągnięcia Aleksandry Blanik to m.in.: III miejsce na I Międzynarodowym konkursie wokalnym im. Moniki Swarowskiej-Walawskiej w Krzeszowicach, Grand Prix na Międzynarodowym konkursie dla młodych muzyków „Nouvelles Étoiles” w Paryżu, I miejsce na Międzynarodowym konkursie wokalnym w Moskwie „International Moscow Music Online- Competition” oraz Grand Prix na Międzynarodowym konkursie wokalnym w Wiedniu „International Viennese Spring Music Competition”.
Drugim artystą tego spotkania będzie Łukasz Romanek. Muzyk koncertuje jako solista i kameralista. Występował w wielu kościołach i salach koncertowych w Polsce, a także w Belgii, Holandii, Francji i Niemczech. Jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego. Studiował w klasie organów prof. Magdaleny Czajki oraz prof. Andrzeja Chorosińskiego i dra hab. Piotra Rojka. W 2020 roku ukończył Studia Podyplomowe w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pod kierunkiem prof. Juliana Gembalskiego. Łukasz Romanek w latach 2011-2017 pełnił funkcję wicedyrektora Metropolitalnego Studium Organistowskiego we Wrocławiu, ponadto od 2009 do 2023 roku pracował jako organista i dyrygent chóru w parafii p.w. św. Maurycego we Wrocławiu. Obecnie jest nauczycielem organów i improwizacji organowej w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu oraz w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Turku. Jest również dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Jelczu-Laskowicach. W swoim dorobku artystycznym posiada płyty z muzyką organową, kameralną i wokalną, nagrane wspólnie z sopranistką Joanną Zawartko oraz z sopranistką Darią Stachowicz i trębaczem Wojciechem Musiałem.
Na muzyczne spotkania z „Non Sola Scripta” Strefa Kultury Wrocław niezmiennie zaprasza do gotyckiej Kolegiaty Świętego Krzyża i św. Bartłomieja na Ostrowie Tumskim, na co dzień niedostępnej dla zwiedzających. Bilety są dostępne na strefakultury.pl, w kasie Impart Centrum oraz na miejscu przed koncertami.
14.07 | Program
Johann Sebastian Bach (1685-1750) Passacaglia c-moll BWV 582
Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-1791) Laudate Dominum
Giovanni Battista Pergolesi (1710-1736) Vidit suum
Marcin Józef Żebrowski (1702-1770) Suscepit Israel
Louis Vierne (1870-1937) Cathedrales z suity nr 4 op. 55 (24 Pieces de Fantaisie)
Giuseppe Verdi (1813-1901) Ave Maria
Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-1791) Agnus Dei
Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-1791) Lacrimosa
Witold Lutosławski (1913-1994) Lacrimosa
Łukasz Romanek (*1986) Improwizacja na temat tańca węgierskiego nr 5 Johannesa Brahmsa
Andrew Lloyd Webber (*1948) Pie Jesu
Johann Sebastian Bach (1685-1750) „Ich will dir mein Herze schenken”
Alexandre Guilmant (1837-1911) I Sonata d mol (finał)
XXXI Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa „Non Sola Scripta”
W każdą niedzielę 30 czerwca – 25 sierpnia | godz. 19:00
Kolegiata św. Krzyża i św. Bartłomieja, pl. Kościelny 1
Bilety: strefakultury.pl