28.08.2019 Środa

Finał Non Sola Scripta już w niedzielę. Zmiany w programie

Organowe lato we Wrocławiu zbliża się ku końcowi. Finałowy koncert XXVI Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa Non Sola Scripta odbędzie się w nadchodzącą niedzielę, 1 września, na Ostrowie Tumskim. W Kościele Świętego Krzyża usłyszymy instrumentalno-wokalny zespół, który zaprezentuje m.in. Moniuszkowską "Mszę Piotrowińską". Bilety w sprzedaży.

Paweł Gusnar, mat. wykonawcy

Agnieszka Franków-Żelazny, mat. wykonawcy

26. odsłonę festiwalu Non Sola Scripta zamknie wspólny występ organisty Bartosza Jakubczaka, saksofonisty Pawła Gusnara i monumentalnego składu wokalnego. Jakubczak to organista związany z Akademią Muzyczną Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Royal Academy of Music w Londynie – brytyjska uczelnia wyróżniła go m.in. Whalley Organ Scholarship Award, jest też laureatem nagrody specjalnej przyznanej przez wybitnego organistę Petera Hurforda. Gusnar jest saksofonistą-solistą, kameralistą, muzykiem sesyjnym i pedagogiem — który łączy działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej. Stworzono dla niego ponad 70 kompozycji. W szczególny sposób przyczynia się do powstawania i promocji polskiej twórczości na saksofon – rokrocznie dokonuje kilkunastu polskich i zagranicznych prawykonań. Obaj koncertują na najbardziej prestiżowych estradach w Polsce i za granicą.

Do dwójki instrumentalistów w Kościele Świętego Krzyża dołączą wokaliści. Podczas finałowego wieczoru Non Sola Scripta na Ostrowie Tumskim zaśpiewają: sopranistka Sylwia Kapela, śpiewaczka altowa Agata Ranz i bas Paweł Jan Frasz oraz (w zastępstwie ks. Zdzisława Madeja) tenor Paweł Zdebski. Towarzyszyć im będzie działające na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego Studenckie Koło Artystyczno-Naukowe Wokalnej Muzyki Dawnej dyrygowane przez Agnieszkę Franków-Żelazny.  W programie koncertu, poza wspomnianą już „Mszą Piotrowińska” na czterogłosowy chór mieszany i solistów z towarzyszeniem organów autorstwa Stanisława Moniuszki, znajdą się też kompozycje Johanna Sebastiana Bacha, Tomaso Antonio Vitaliego czy prawykonanie arii autorstwa Łukasza Wosia.

Koncert odbędzie się 1 września o godzinie 19:00 w Kościele Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim. Bilety (15-20 zł) nabyć można online bądź stacjonarnie: w Barbarze (ul. Świdnicka 8B) oraz na miejscu koncertu przed jego startem. Szczegółowe informacje na temat nadchodzących koncertów znaleźć można na stronie: strefakultury.pl/NonSolaScripta oraz na Facebooku.

Tagi: