11.04.2018 Środa

Letta Shtohryn: garderoba wspomnień

Autor: Strefa Kultury Wrocław

Letta Shtohryn to pochodząca z Ukrainy i mieszkająca w maltańskiej Valletcie artystka sztuk wizualnych. Pobyt Shtohryn we Wrocławiu możliwy jest dzięki współpracy Strefy Kultury Wrocław, programu Blitz, Fundacji Valletta 2018 oraz Arts Council Malta w ramach programu AIR Wro. Proces zbiórki wrocławskich ubrań zainicjowany przez Shtohryn jest częścią badania historii Wrocławia, które artystka realizuje podczas swojej rezydencji w stolicy Dolnego Śląska.

Proces zainicjowany przez Lettę Shtohryn ma na celu zbadanie roli odzieży pojmowanej jako „zbiorniki na wspomnienia”. Dla artystki ubrania są niczym naczynia, które jednocześnie zakrywają i odkrywają ciała w nich się znajdujące; są ramą i świadkiem okresów dobrobytu lub ubóstwa, są także swego rodzaju schronieniem i osłoną w czasach istotnych zmian. Shtohryn, analizując pochodzenie i kontekst społeczny tkanin używanych na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, wskazuje na ich rolę jako przekaźnika historii, często bardzo osobistych. W miarę realizacji swoich badań, artystka skupi się na odzieży jako swoistym splocie pamięci zbiorowej i pamięci jednostki, podążając za diachronicznymi wątkami przesiedlenia, braku stabilności, politycznego ucisku, a wreszcie poszukiwania nowego domu i inicjacji procesu zdrowienia.

Mieszkańcy Wrocławia, miasta które doświadczyło wyjątkowych zmian w tkance społecznej i które wciąż się zmienia, mogą stworzyć wraz ze Shtohryn instalację artystyczną. Ubrania i tkaniny, wspomnienia z nimi związane, prywatne historie oraz mity miejskie związane z Wrocławiem od początku lat czterdziestych staną się elementem pracy, którą w ramach rezydencji artystka będzie realizować.

Jak możecie zaangażować się w tworzenie instalacji Letty Shtohryn? To proste. Wystarczy że pomiędzy 11 a 25 kwietnia przyniesiecie do Infopunktu w Barbarze (ul. Świdnicka 8B) ubrania, tkaniny lub pamiątki związane z Wrocławiem. Infopunkt czynny jest w poniedziałek oraz od środy do soboty w godzinach 10:00-18:00. Przedmioty przekazane przez was zostaną wykorzystane do produkcji dzieła artystycznego i nie będą podlegać zwrotowi, w związku z czym zachęcamy do zapoznania się oświadczeniem związanym z działaniem Shtohryn.

[Garderoba wspomnień – oświadczenie]

Letta Shtohryn to artystka tworząca w różnych mediach – od instalacji rzeźbiarskich po sztuki performatywne. Urodziła się na Ukrainie dwa tygodnie po katastrofie w Czarnobylu, która niejako ukształtowała artystkę i spowodowała, że Shtohryn od najmłodszych lat interesuje się ciągiem przyczynowo-skutkowym oraz dychotomią porządku i chaosu. Shtohryn ma wykształcenie w obszarze filozofii oraz nauk społecznych (Uniwersytet w Wiedniu), a także fotografii (Vienna Art School). Chociaż wciąż migruje pomiędzy Maltą, Reykjavikiem, ukraińskimi wsiami i dziką Arktyką, postanowiła tymczasowo osiąść w Valletcie.

Od czasu ukończenia studiów magisterskich Shtohryn pracowała nad zjawiskami geofizycznymi jako metaforycznymi sugestiami jej doświadczenia z kontaktami z ludźmi. Dorastanie między niepewnym Wschodem a konsumpcyjnym Zachodem sprawiło, że jej praktyka artystyczna jest wynikiem sprzecznych doświadczeń obu. Granice pomiędzy państwami – między bytami, między pojęciami, między czasami – są powracającym wciąż motywem w twórczości artystki, która wydaje się być skupiona przede wszystkim na punkcie przejścia pomiędzy poszczególnymi stanami, momentem przemiany spokoju w chaos, a także transformacji jednostki. Pytania towarzyszące Shtohryn od lat doprowadziły artystkę do eksperymentów związanych z próbami prezentacji form napięcia – społecznego, fizycznego lub psychologicznego, które związane są z badaniem równowagi sił o charakterze fizycznym lub metaforycznym.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej