13.03.2019 Środa

AIR Wro Talks 4.0: Dominika Kulczyńska „Gatunki wędrowne”

Autor: Strefa Kultury Wrocław

Konferencję AIR Wro Talks 4.0 zakończy wernisaż „Gatunków wędrownych” Dominiki Kulczyńskiej w Galerii Sztuki Tętno. Wystawa jest podsumowaniem kolejnego etapu pracy wrocławskiej artystki i projektantki z tematyką migracji, granic i przemieszczania się. Wstęp na wernisaż jest wolny, liczba miejsc ograniczona.

Rejestracja: TUTAJ

Na migrację możemy patrzeć z perspektywy wędrówki ze wsi do miast, z pól uprawnych do lasów, czy zmiany orbity. Zawsze charakteryzuje się ona przemieszczeniem, zmianą środowiska i przekroczeniem pewnej granicy, która często, de facto, nie istnieje. Temat pokonywania dystansów i odległości Dominika Kulczyńska poruszała już podczas rezydencji w Oficinas de Convento w Montemor-o-Novo w Portugalii, realizowanej w ramach AIR Wro w 2017 roku. Według artystki na migrację można patrzeć z wielu różnych perspektyw, na przykład w kontekście statusu ptaków miejskich, w tym gatunków ściśle chronionych lub zagrożonych wyginięciem. Wiosną 2019 roku kontynuuje ten trop w formie wystawy i akcji artystycznej.

„Gatunki wędrowne” odnoszą się bezpośrednio do zwyczajów jaskółki oknówki i stosowanych przez nią technologii budowy gniazd, które artystka samodzielnie odtwarza. Jedno z nich umieszczone zostanie w przestrzeni galeryjnej wraz z dokumentacją procesu. W ten sposób projektantka pragnie nawiązać rodzaj „dialogu międzygatunkowego”. Ponieważ ptaki te do budowy swoich gniazd wykorzystują glinę, powstały w ten sposób obiekt stanie się de facto artystyczną instalacją. W Galerii pojawią się także naczynia, których kształt i forma będzie bezpośrednio pobrana lub zainspirowana kształtem gniazd ptaków migrujących w naszym obszarze geograficznym.

Całość zostanie uzupełniona fotografią wykonaną przez wrocławską artystkę w październiku 2015 roku na granicy chorwacko-węgierskiej, w czasie wolontaryjnego wyjazdu wspierającego przemieszczające się tamże grupy uchodźców. Zdjęcie przedstawia zbliżenie na ziemię wydeptywaną przez tysiące ludzi dziennie w obszarze tzw. „zielonej mili” czyli strefy bezpieczeństwa między państwami, które grupy te musiały pokonywać pieszo.

Dopełnieniem wystawy w Galerii Sztuki Tętno będą warsztaty w Studiu Zakwas. Artystka zaprosi mieszkańców Wrocławia do wspólnego wykonania gniazd, które następnie będą mogli ze sobą zabrać i umieścić je w wybranym przez siebie punkcie miasta. Działanie to umożliwi jej wykonanie symbolicznego „gestu zaproszenia” ptaków z powrotem do miast.

„Gatunki wędrowne” – wystawa oraz warsztaty – stanowią zaledwie wycinek realizowanego we współpracy z zespołem ornitologów z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, projektu, w ramach którego artystka proponuje przyjrzeć się sytuacji ptaków miejskich we Wrocławiu.

/

Otwarcie wystawy: 29.03.2019, godz. 20:00

Wystawa: 29.03-7.4.2019 r. (poniedziałek-piątek: 11:00-18:00, sobota: 11:00-18:00, niedziela: 11:30-15:30) – wstęp wolny

Warsztaty: 6.04.2019 r. – Studio Zakwas

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej